Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Kraj Vysočina  /  Milovníci tajemna najdou v Třebíči židovskou čtvrť nebo pozůstatky městského popraviště

Milovníci tajemna najdou v Třebíči židovskou čtvrť nebo pozůstatky městského popraviště

24.1.2022 - redakce Babinet.cz

Jelikož tento rok asi velká část cestovatelů zůstává u nás doma, přinášíme další tip na výlet, který si užijí zejména milovníci historie. Řeč je o Třebíči, která nabízí veliké množství památek, na jejichž návštěvu určitě nestačí jediný den. Začněme tou nejznámější památkou města, kterou je bazilika sv. Prokopa.

foto: Petr Matura

Tato románská stavba začala vznikat ve 40. letech 13. století a původně byla zasvěcena Panně Marii. Bazilika má za sebou divokou minulost, kdy byla poškozena. Stalo se tak za husitských válek a dále při obléhání města uherským králem Matyášem Korvínem v roce 1468. V roce 1704 byla zasvěcena sv. Prokopovi a v letech 1725 - 1731 barokně upravena známým architektem Františkem Maxmiliánem Kaňkou. Dnešní podobu získala v letech 1924 - 1935. Bazilika skrývá mnoho zajímavostí. Již zvenčí musí každého návštěvníka upoutat skutečný skvost, kterým je hlavní vchod, jež se nazývá Rajská brána (Porta paradisi) a v naší zemi najdete podobný snad pouze jen v Tišnově.

Při prohlídce baziliky můžete navštívit opatskou kapli s dochovanými nástěnnými malbami. Další pozoruhodností je krypta, která původně sloužila k pohřbívání tamních mnichů, ale později zde byl dokonce i pivovarský sklep. Krypta má nádhernou křížovou klenbu, a proto není divu, že si zahrála rovněž i v některých filmech.

Nepřehlédnutelná jsou také tři kruhová okna, z nichž nejcennější je prostřední, růžicové, které je svým ztvárněním podobné oknu v katedrále Notre-Dame. Bazilika má samozřejmě ještě i mnoho dalších zajímavých míst, a tak není divu, že byla zařazena na seznam UNESCO.

foto: Petr Matura

Po prohlídce baziliky můžete navštívit zámek nacházející se hned vedle. Zámek byl původně benediktinským klášterem, založeným v roce 1101 moravskými údělnými knížaty Oldřichem Brněnským a Litoldem Znojemským. Na zámek byl přebudován v 16. století rodinami Pernštejnů, Osovských a Valdštejnů. Rod Valdštejnů zde má rovněž samostatnou zámeckou prohlídkovou trasu. V zámku dnes sídlí Muzeum Vysočiny a nabízí ještě další expozice, jako například Svět portálů a  bran.

Po prohlídce zámku se zajímavým výkladem místních ochotných průvodců můžete ještě sami navštívit zámeckou ledovnu s valenou klenbou a podlahou z říčních oblázků a poté se například posilnit v místním nedalekém pivovaru. Ten sousedí s budovou bývalého zámecké lihovaru. Dnes se tam pokochají zejména milovníci automobilů, a to konkrétně expozicí sportovních vozů Jaguar.

foto: Petr Matura

Co nelze v Třebíči vynechat, to je rozhodně židovská čtvrť, která se také může pochlubit  zařazením do seznamu UNESCO. Dochovalo se tady 123 domů, mezi něž patří například nemocnice, dům rabína nebo Zadní synagoga z roku 1669. Právě v ní se návštěvníkům nabízí další expozice, jelikož synagoga prošla rozsáhlou rekonstrukcí v letech 1988 - 1997. Dnes slouží jako koncertní a výstavní síň. Dochovala se zde původní nástěnná výzdoba. Součástí prohlídky je i přilehlý dům Seligmanna Bauera z roku 1798, ve kterém můžete nahlédnout do života židovské rodiny. Prohlídka je s poutavým výkladem. Při procházce židovskou čtvrtí nelze vynechat židovský hřbitov, který patří mezi největší židovské hřbitovy u nás. Nalezneme zde přibližně 11 000 hrobů a 3 000 náhrobků. Nejstarší pochází ze 17. století.

Pokud máte v Třebíči více času, můžete se vydat například ke kostelu sv. Martina a vystoupat na městskou věž postavenou již v roce 1335. V okolí se také nacházejí další dvě rozhledny nebo větrný mlýn postavený v roce 1836 , který by snad měl být brzy otevřen pro veřejnost.

foto: Petr Matura

Milovníci tajemna se mohou vydat na pozůstatky městského popraviště, které fungovalo až do roku 1755, kdy bylo zrušeno hrdelní právo. Popraviště se nachází na okraji města. Cestou se navíc můžete pokochat pohledem na Třebíč z Masarykovy vyhlídky. Všude ve městě jsou umístěny informační panely, takže si každý návštěvník může být jist, že nepřehlédne žádnou z místních pamětihodností. Rádi také poradí ochotní pracovníci informačních center.

 

Napsal Petr Matura

zdroj: trebic.cz, visittrebic.eu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
25.1.2022 15:38

pěkné a zajímavé :)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz