Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemný Čertův sloup na Vyšehradě. Je opředený několika teoriemi a pověstí

Tajemný Čertův sloup na Vyšehradě. Je opředený několika teoriemi a pověstí

12.1.2022 - redakce Babinet.cz

Na Vyšehradě v parku, nedaleko chrámu sv. Petra a sv. Pavla, se nachází záhadný žulový sloup, který je rozlomený na tři kusy, jenž jsou dlouhé 1,5m až 2,2 m. Je to Čertův sloup. O jeho původu existují nejrůznější dohady.

fotografie: red

Podle některých romantických názorů to byl sloup starých Slovanů, který byl určen k astronomickým pozorováním. Jiní zase tvrdí, že je to starý milník římské cesty z období Římské říše, nebo zbytek středověkého pranýře. Jako pravděpodobné se však jeví tvrzení, že sloup pochází ze staré románské baziliky sv. Petra a sv. Pavla z 12. století, která byla na Vyšehradu postavena. Sloup ostatně dlouhá léta stával v předsíni nynějšího novogotického chrámu. Roku 1503 se však udála podivná věc: sloup se náhle rozlomil a zřítil na podlahu chrámu. Přitom s sebou strhl i část klenby. Naštěstí se to stalo v době, kdy v chrámu nikdo nebyl.

K Čertovu sloupu se taky váže jedna pověst. Před dávnými lety se jeden kněz lehkomyslně vsadil o svou duši s čertem, že odslouží mši dříve, než čert donese z Říma sloup na stavbu vyšehradského kostela. Knězi však musel pomoci sám sv. Petr, který čerta se sloupem několikrát srazil k zemi. Když pekelník zjistil, že se sloupem přiletěl pozdě, rozbil sloup na tři kusy o kostelní střechu. Dnes tedy tajemný Čertův sloup najdete v areálu starobylého Vyšehradu.

 
Napsal Jiří Glet

zdroj: https://vysehradskej.cz/certuv-sloup/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz