Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Kraj Vysočina  /  Za zimními sporty do Nového Města na Moravě

Za zimními sporty do Nového Města na Moravě

11.1.2022 - redakce Babinet.cz

Nové Město na Moravě je významných lyžařským střediskem, známé je především díky světovým závodům v běhu na lyžích i biatlonu. Na své si zde ale přijdou i amatérští sportovci, kteří ocení desítky kilometrů upravených tratí pro běžkové lyžování nebo skvělé podmínky pro sjezdování či snowboarding. Rok 2022 je na Novoměstsku nazývám Rokem lyžařů, celý rok bude spojen s lyžařskou tematikou, bude oslavou osobností spojených s lyžováním a příležitostí, jak oživit místní tradice.

Studnice: foto se svolením korunavysociny.cz

Ráj běžkařů s desítkami kilometrů upravených tras

Novoměstsko je oblíbeným cílem pro milovníky zimních sportů, kteří sem míří každoročně za desítkami kilometrů upravený lyžařských tras, které vedou krásnou přírodou Vysočiny. Od Vysočina Areny, ale i po celém regionu vzniká každou zimu hustá síť upravovaných tras, které mají až 200 km. Okolí Nového Města se tak v zimě stává lyžařskou Mekkou Vysočiny. Takzvaná bílá Magistrála Vysočiny protíná celé Žďárské vrchy. Vyzkoušejte některou ze závodních tras vedoucích od oválného hlavního stadionu, nebo vyrazte poznávat krásy regionu ze Tří Studní, oblíbeného výchozího bodu.

Z kopce dolů na sjezdovkách nebo snowboardu

Na vrchol sjezdovky na Harusově kopci v nadmořské výšce 741 m je možné se dostat sedačkovou lanovkou. Pro děti je zde k dispozici malý vlek a lyžařská škola. Lyžaři zde mohou využít 550 metrů dlouhou sjezdovku s převýšením 110 metrů. Užít si můžete i večerní lyžování na osvětlené sjezdovce.

Skiareál Hanusák: foto se svolením korunavysociny.cz

Ve stopě Zlaté lyže a závody rodinných štafet

V roce 2022 se závod Zlaté lyže určený profesionálům nekoná, všichni milovníci běžkování se ale můžou zapojit do obdoby této oblíbené akce pro amatéry. 15. ledna se uskuteční lyžařský maraton pro veřejnost s názvem „Ve stopě Zlaté lyže“. Závod navazuje na tradici klasických lyžařských maratonů v Novém Městě na Moravě. Pro letošní rok pro vás pořadatelé připravují závod klasickou technikou na 15 km nebo 30 km po Vysočině a dětské závody ve Vysočina Areně.  Start a cíl je tradičně situován do zázemí Vysočina Areny – nejmodernějšího tuzemského stadionu pro biatlon a běh na lyžích. V případě nedostatku sněhu je připravena náhradní varianta na závodních okruzích přímo ve Vysočina Areně. Další závod, do kterého je možné se zapojit s celou rodinou, proběhne 13. února, kdy se uskuteční závody rodinných štafet ve Vysočina Areně.

Lyžařské téma se promítne i do tradičních novoměstských akcí, jako je masopust, rej masek na Harusáku, slavnosti Nova Civitas, muzejní noc. Nadační fond zahalí do lyžařského pláště i svůj tradiční Pochod srdcem Vysočiny a Pochod po stopách mistrů.

Od léta 2022 by měla být otevřena nová naučná stezka Lyžníci na Novoměstsku, která nabídne 11 zajímavých zastávek se zajímavými informacemi.

 

zdroj:  https://sport.nmnm.cz/r/rok-lyzaru/, www.korunavysociny.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz