Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Svátkem sv. Ondřeje začíná období adventu. Jaké tradice a rituály se k tomuto dni vztahují

Svátkem sv. Ondřeje začíná období adventu. Jaké tradice a rituály se k tomuto dni vztahují

29.11.2021 - redakce Babinet.cz

Prvním adventním svátkem, tedy 30.listopadu, je den sv. Ondřeje, který je jedním z dvanácti apoštolů. V tento den se věštilo, ale nikoliv zda budete zdraví a mít v životě štěstí, ale dívky litím olova do studené vody zjišťovaly, jaký bude jejich manžel. Zda ošklivý či hezký a hlavně, jestli bude pracovitý.

fotografie: Unsplash

Ano, sehnat schopného živitele, bylo životní krédo našich prababiček, babiček i matek. A ač se zdá, že tato tradice byla zapomenuta díky dnešní emancipované době, protože dívky už živitele nepotřebují, emancipace v je v tom nevinně. Spíš jen tato tradice zapadla v prachu zapomnění.

Možná se setkáme i s obnovením dalších tradic:

Nezadané ženy budou 30. listopadu hledat podobu svého nastávajícího ve vysekané díře v ledu (kde by jim jeho zjev měly prozradit stíny).

Vdavek chtivé ženy budou jezdit na vesnici, aby si mohly zaklepat na dveře kurníku. Tam se pak podle toho kdo se první ozve zda kohout nebo kolegyně slepice, dozvědí, zda je v příštím roce čekají díky kokrhání kohouta vdavky, anebo jim kdákající slepice oznámí, že svatba s milionářem se na rok odkládá.

A tak nezbývá než jim popřát, aby 30. listopadu mrzlo, aby si mohly vysekat díru v ledu, a aby kohouti co nejvíce kokrhali.

napsala Hana Formánková R.I.P.

zdroj: redakce, http://druidova-mysteria.cz/KELTSKY_ROK/Svaty_ondrej_Advent.htm

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip