Babinet.cz  /  Tajemno  /  Hrad Kámen obestírá tajemná mystická aura a váže se k němu děsivá pověst

Hrad Kámen obestírá tajemná mystická aura a váže se k němu děsivá pověst

3.11.2021 - redakce Babinet.cz

Hrad Kámen najdeme asi pět kilometrů od města Pacova. Tento nádherný hrad byl vybudován na rozsáhlém skalním útvaru v polovině 13. století. První písemné zmínky o něm pak pocházejí z let 1316 a 1318.

       hrad Kámen: foto Petr Matura

V roce 1468 hrad koupil Oldřich Fifka z Vydří. Tento šlechtic byl podezřelý z toho, že pořádal loupeživé výpravy - a za jeho držení hradu Kámen se do okolí stahovalo mnoho podivných existencí. Fifka z Vydří byl mimo jiné obviněn Janem Malovcem z Pacova, že si pomáhá k penězům falšováním. Před soudem se sice Fifka obhájil, ale jak se téměř po čtyřech stech letech ukázalo, nařčení nebylo bezdůvodné, jelikož ve sklepeních byly nalezeny pozůstatky penězokazecké dílny.  

Od roku 1523 byl hrad v držení rodu Malovců celých 200 let. Právě Jan Kryštof Malovec se zasloužil o významnou přestavbu hradu v sedmnáctém století. Počátkem 18. století hrad hojně střídal majitele a v roce 1948 byl zestátněn. Veřejnosti je přístupný od roku 1974, kdy zde bylo zřízeno muzeum motocyklů. Dnes si tady kromě motocyklů můžeme prohlédnout také expozici bydlení a ve sklepení navíc rovněž i lapidárium. Z hradu je též nádherný výhled do okolí.

       hrad Kámen: foto Petr Matura

K hradu se váže děsivá pověst: ,,Před dávnými lety žil na hradě nepříliš bohatý šlechtic, který měl tři dcery. Stále se nemohl rozhodnout, kterou z dcer udělá na zdejším panství paní. Tak dlouho se rozmýšlel, až nakonec umřel, aniž by udělal nějaké rozhodnutí. Dvě starší sestry byly chamtivé a hašteřivé, ta nejmladší byla krásná, hodná a navíc chytrá. Proto přišla na nápad, jak spor o vládu na hradě rozřešit. Sestry se rozhodly zasadit tři větvičky lípy (každá jednu). A která z nich bude mít do roka největší stromek, ta bude paní na hradě Kámen. Byla tu však ještě jedna podmínka. Všechny tři sestry musely zůstat do rozřešení sporu pannami. Jak řekly, tak udělaly. Větvičky dvou starších sester po čase uschly, větvička té nejmladší se rozvila do nebývalé krásy. Obě starší sestry té nejmladší záviděly. Měly velikou radost, když zjistily, že jejich sestra porušila druhou část slibu a že už není panna. A co víc! S mladým, krásným rytířem z nedalekého panství dokonce čekala dítě. Sestry počkaly 9 měsíců. Po této době nejmladší z nich porodila synáčka. Krvežíznivé sestry ho zakopaly na kraji vesnice, tam, kde je dnes barokní kaple. Sestru zaživa zazdily do stěn hradu. Jejich radost z ohavného činu, který jim měl zajistit vládu na panství, však netrvala dlouho. Do roka obě zmizely, neznámo kam. Lidé z okolí praví, že je odnesl čert. Na místě, kam zakopaly nebohého chlapečka, vyrůstá od té doby tráva ve tvaru věnce. Každou půlnoc o úplňku se pak tady na hradě ozývá nářek nejmladší týrané sestry.“

       hradby hradu Kámen: foto Petr Matura

Při rekonstrukci hradu v roce 1673 byl v hradební zdi nalezen zazděný kostlivec. Kdo zde byl asi zazděn? Možná se jednalo o běžný rituál, jak zpevnit obranu hradu a získat tak ducha, který bude chránit hrad před nebezpečím.

Zajímavé také je, že na hradě se vyskytovaly i bludičky, které jsou běžné spíše v přírodě. Zjevovaly se v komnatách hradu, a to vždy, když se blížila smrt některého člena z rodu Malovců.

       hradby hradu Kámen: foto Petr Matura

Kámen měl i tajnou chodbu, jejíž existence byla potvrzena v roce 1982. Tehdy se v hradním parku vytvořila propadlina. Speleologové objevili tajnou chodbu o výšce 1,5 metru a šířce 0,7 metru. Chodba měla klenutý strop a byla vytesána do skály. Při výzkumu byl nalezen také další objekt, který zasahoval do chodby vertikálně. Jaká tajemství se asi ještě v podzemí skrývají? Hrad, jehož mohutnou stavbu můžeme vidět již z velké dálky, zcela určitě stojí za návštěvu – a kromě expozic zde nás především zaujmou jeho mohutné, silné zdi. Kámen navíc obestírá tajemná magická aura, která člověka doslova pohltí.

 

napsal Petr Matura

zdroj: hrady.cz,hradkamen.cz, K.Březina: Přehled hradích a zámeckých strašidel

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
7.11.2021 16:19

:)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz