Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Otevřené hrady a zámky ve středních Čechách. Některé lákají k prohlídce i v listopadu a prosinci

Otevřené hrady a zámky ve středních Čechách. Některé lákají k prohlídce i v listopadu a prosinci

3.11.2021 - redakce Babinet.cz

Středočeské hrady a zámky patří k oblíbeným výletním cílům pro návštěvníky všech věkových kategorií. Mnohé z nich své brány zavírají na konci října, některé však zůstávají otevřené a lákají k prohlídce i v listopadu nebo v prosinci. Některé jsou pro návštěvníky otevřeny denně, jiné o víkendech a svátcích. Ze všech hradů a zámků, kde se nabízejí klasické prohlídkové okruhy, lze jmenovat například královské hrady Karlštejn a Křivoklát anebo zámky Loučeň, Radim, Konopiště, Roztoky u Prahy či Kačina. Otevřené zůstávají i zámky, ve kterých fungují muzea.

Jedním z otevřených hradů je nyní královský Karlštejn. Prohlídky probíhají v listopadu i prosinci, a to do 22. 11. od úterý do neděle a následně až do 19. 12. od pátku do neděle. Znovu se otevře 26. 12., a to denně kromě pondělí. Návštěvníci v tomto období mohou absolvovat prohlídkový okruh Císařská rezidence Karla IV., který zahrnuje historické interiéry Císařského paláce a spodní podlaží Mariánské věže s cenným vybavením. Na této trase je rovněž vystavena kopie české Svatováclavské koruny.

zámek Konopiště: foto se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Návštěvníkům patří také soboty a neděle na Konopišti, kde po celý listopad zůstávají přístupné okruhy Salony jižního křídla a Salony severního křídla. První ukazuje reprezentační a hostinské pokoje, ve kterých je instalováno množství dobového nábytku, historických obrazů a porcelánu. Druhý představuje nejstarší prostory zámku a pokračuje do třetího patra do zámecké zbrojnice. Na Konopišti je od letošního září opět vystaven unikátní renesanční štít, za války ze zámku odcizený nacisty.

Na královském Křivoklátě jsou do 30. 11. vždy o víkendu přístupné dva prohlídkové okruhy. Okruh Hradní paláce nabízí prohlídku II. hradního nádvoří, Stříbrnice, Augustova vězení a dalších částí vězení a hladomorny, kaple, Rytířského a Královského sálu, knihovny, obrazárny, místnosti věnované osobnosti Filipíny Welserové a hradní fürstenberské muzeum. Okruh Gotické paláce je zkrácenou verzí prvního nabízeného okruhu a je vhodný například pro rodiny s dětmi.

Zámek Loučeň zve celoročně nejen na klasické prohlídky s průvodci v dobových kostýmech, ale také vždy o víkendu na speciální dětské prohlídky. Od 17. 11. budou navíc připraveny speciální prohlídky Příběh vánočního stromečku. Všechny prohlídky seznamují s historií rodiny Thurn-Taxisů, která je se zámkem pevně spojena. Kromě toho se na Loučeni i v tomto období pořádají speciální večerní a noční prohlídky.  

zámek Radim: foto Jan Valečka

Zámek Radim má otevřeno celoročně, v současné době je to vždy v sobotu, neděli a ve dnech státních svátků. Renesanční sídlo středočeské šlechty návštěvníkům ukazuje tři hlavní okruhy zaměřené jednak na sklepní prostory obývané čeládkou s černou kuchyní, lednicí, šatlavou a dalšími místnostmi i v prvním patře zámku, jednak na reprezentační místnosti ve 2. nadzemním podlaží, a dále se nabízí speciální dětský okruh.

Celoročně otevřen je zámek v Roztokách u Prahy, který návštěvníkům nabízí dva prohlídkové okruhy. První z nich nese název Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce. Druhý prohlídkový okruh se jmenuje Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt a je zakončen v zámeckém renesančním sále pod jedinečným záklopovým stropem s restaurovanou původní malbou. Otevřeno je vždy od středy do neděle.  

zámek Roztoky: foto Martina Houdek

Zámek Kačina coby někdejší sídlo Chotků je v listopadu nepřístupný s výjimkou rozlehlého parku, který je přístupný celoročně a zdarma. O všech prosincových víkendech se ovšem znovu otevírá, a tak si návštěvníci mohou i v zimním období užít nejen prohlídku výstavního patra bez průvodce, ale také některý z mnoha zdejších nabízených okruhů.

Otevřené zůstávají i zámky, ve kterých fungují muzea, a to obvykle od úterý do neděle. „Celoročně má otevřeno například zámek Vlašim, ve kterém je umístěno Muzeum Podblanicka. Rozhodně návštěvu spojte s procházkou po okolním rozlehlém parku. K návštěvě po celý rok můžeme doporučit i Regionální muzeum Mělník, kde bude od 19. 11. probíhat také výstava Advent v proměnách času. Na zámku v Poděbradech je celoročně přístupný Památník Jiřího z Poděbrad,“ dodává Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.

zdroj: strednicechy.cz

Akce na týden 8.-14. 11. 

Den válečných veteránů na zámku Veltrusy (11. 11.)

Na zámku Veltrusy budou u příležitosti Dne veteránů otevřeny prohlídkové okruhy Aristokracie: Začátek konce a Laboratorium. Pro válečné veterány, kteří se prokážou průkazem, bude platit akce 1+1 zdarma na vstupenky.
Více zde: www.zamek-veltrusy.cz

Slavnostní otevírání svatomartinských vín a Svatomartinské hody v Kutné Hoře (11. a 13. 11.)

V Kutné Hoře ve čtvrtek 11. 11. proběhne v klášteře sv. Voršily slavnostní otevření svatomartinských vín. V sobotu 13. 11. se v Galerii středočeského kraje (GASK) uskuteční degustace vín spojená s ochutnávkou specialit ze svatomartinských hus. Akce bude doprovázena kulturním programem pro celou rodinu.
Více zde: www.vinokutnahora.cz, www.gask.cz

Svatomartinské hody na Hradě Červený Újezd (5.-7. 11. a 12.-14. 11.)

Tradiční gurmánské svatomartinské hody na Hradě Červený Újezd se díky velkému zájmu připravují ve dvou termínech a proběhnou vždy od pátku do neděle. Účastníci se mohou těšit na osvědčené husí speciality i na chystané novinky.
Více zde: www.hrad-cervenyujezd.cz

Mint market v Příbrami a Benešově (6. 11. a 13. 11.)  

Mint market s originálními produkty módních návrhářů a designérů, bio kosmetikou, hračkami, svíčkami, originálními šperky a papírenským zbožím proběhne letos poprvé v Příbrami 6. 11. v Divadle A. Dvořáka. Po roční odmlce se také vrací do Benešova, a to dne 13. 11., kdy bude probíhat v budově Muzea umění a designu a před budovou na Malém náměstí.
Více zde: www.mintmarket.cz

Sázavský klášter – promítání filmu Paměti národa o životě Ing. Zdeňka Šolara (13. 11.) 
U příležitosti svátku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studenstva se v temperovaném refektáři Sázavského kláštera uskuteční promítání filmu Paměti národa o životě Ing. Zdeňka Šolara – Sázavana a jednoho z hrdinů 20. století.
Více zde: www.klaster-sazava.cz

Svatomartinské slavnosti Poděbrady 2021 (13. 11.) 
V Poděbradech se na nádvoří zámku a na Jiřího náměstí uskuteční tradiční událost spojená s ochutnávkou prvních vín aktuálního ročníku. Účastníci se mohou těšit také na jarmark řemeslných produktů a delikates a na doprovodný program. V 11 hodin přijede Martin na bílém koni, aby požehnal přítomným a zároveň otevřel první lahev Svatomartinského vína. V odpoledních hodinách k poslechu a tanci zahraje Cimbálová muzika Réva.
Více zde: www.ipodebrady.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz