Babinet.cz  /  Tajemno  /  Děsivá atmosféra Nuselského mostu v Praze. Bloudí tu snad duše nešťastných sebevrahů až do dnešních dnů?

Děsivá atmosféra Nuselského mostu v Praze. Bloudí tu snad duše nešťastných sebevrahů až do dnešních dnů?

26.10.2021 - redakce Babinet.cz

Pokud v naší zemi hledáme místo s nejvyšším počtem sebevražd, jistě se na prvním místě objeví nechvalně proslulý Nuselský most v Praze. Ani jeho původní název Gottwaldův most mu na pozitivitě jistě nepřidal.

Již před svým dokončením v roce 1973 si tato megalomanská stavba zřejmě vyžádala první oběť. Do jednoho z dutých mostních pilířů se měl kvůli své neopatrnosti zřítit dělník. Vzhledem k tomu, že pád téměř s jistotou nemohl přežít a vyproštění těla bylo nemožné, mělo být tělo zalito betonem a celá záležitost byla ututlána, jak v tehdejší době bylo zvykem. Zřejmě se sice jednalo o „náhodu“, ale není bez zajímavosti, že v dávných dobách byl při zahajování velikých staveb nějaký nešťastník podobným způsobem vždy obětován zcela plánovaně…

fotografie: Pixabay

Most spojující Nuselské údolí ve výšce 40 metrů má na kontě minimálně 300 sebevražd, ale jejich počet je asi vyšší, jelikož za minulého režimu se příliš nehodilo o těchto tragédiích mluvit. Kromě výšky lákalo toto místo nešťastníky i velmi nízkým zábradlím, dosahujícím dospělému člověku tak do výšky pasu. Jako kdyby architektovi vnukla tento nápad nějaká ďábelská síla. Některé případy nahánějí až husí kůži. Například stařenka, která se vydala na Nuselský most spáchat sebevraždu s malými štaflemi. Prý že je slabá a bojí se, aby vůbec přelezla zábradlí. Napoprvé jí to policista ještě rozmluvil, ale po čtrnácti dnech se babička vrátila a ze štaflí skutečně skočila. Jindy zase zvolil zkratku do údolí opilý číšník, který předtím stačil napsat na zábradlí: „Kdo skočí, ať udělá čárku!“

Mnoho z nás si velmi dobře pamatuje, že jít přes Nuselský most nebylo vůbec příjemné. Dokonce i někteří náhodně procházející lidé prý vyprávěli, že v určité chvíli měli zvláštní nutkání skočit dolů, bez jakéhokoliv důvodu. Dokonce se údajně dochovaly případy, kdy lidé před skokem zanechali na mostě nákup s potravinami. Našeptávaly jim to snad duše lidí, kteří zde ukončili svůj život, nebo je na vině nějaká anomálie?

Z devadesátých let se zachovala výpověď místního obyvatele pana Rudolfa, otištěná v časopise Květy, který vyprávěl, že ho již sedmnáct let sužuje podivný přízrak v podobě jakéhosi stříbrného sloupu. Ten se prý objevoval několikrát týdně a zcela ho paralyzoval. Jednou to byl také jakýsi roztrhaný stín, který se obloukem překulil do nohou postele. Zjevení prý nevydávalo nikdy žádný zvuk.

Tímto případem se začal zabývat také známý záhadolog a spisovatel Otomar Dvořák. Ten zde v roce 1999 zahájil pátráni se členy Klubu pro vědecký výzkum. Pomocí vědeckých přístrojů, jako je například detektor rezonančních polí, se pokoušeli zjistit původ anomálií. Zjistili, že dokonce i půda, která je jinak nulovým vodičem, je tady na některých místech rozkmitána bludnými proudy. Podle jejich názoru se na místě kříží vedení železniční a tramvajové tratě s metrem a kovovou konstrukcí mostu. Tyto proudy pak prý pronikají do okolních bytů. Nejsilnější vír, který vědec zaznamenal, byl právě v bytě zmíněného pana Rudolfa.

V okolních ulicích pod mostem prý někteří svědci zaznamenali i jakési přízračné postavy. Možná se jedná o duše sebevrahů, kteří dodnes nenacházejí klid. Teprve v roce 1990 po sebevraždě matky, která z mostu shodila své dítě a pak sama skočila, bylo metrové zábradlí zabezpečeno pletivem, ale ani to sebevrahy neodradilo. Až v roce 2007 bylo vše upraveno tak, aby plot znemožňoval snadné překonání překážky.

fotografie: Pixabay

Kromě samotného mostu může mít na zvláštní paranormální jevy vliv také samotná poloha mostu. Z jedné strany najdeme mystický Vyšehrad a na druhé straně zvláštní kostel sv. Karla Velikého a čtvrť Karlov, ke které se váže mnoho pověstí a má dodnes také tajemnou atmosféru.

Před několika lety byl na památku sebevrahů vztyčen zvláštní pomník. Jeho autorem je výtvarník Kryštof Kintera. Pomník ve tvaru lampy stojí pod Nuselským mostem v areálu Folimanky. Lampa místo toho, aby svítila na zem, míří svými paprsky vzhůru na most. Podle původního záměru měla svítit nepřetržitě ve dne v noci jako pietní věčné světlo. Nakonec však zvítězila energetická šetrnost a lampa se rozsvěcí spolu s ostatními pouze na noc. Přinese snad konečně zoufalým duším a jejich okolí klid?

Přesně 31. ledna 1996 skočil z mostu údajně dvoustý sebevrah. Úplný počet obětí Nuselského mostu z let 1973-89 se asi nikdy nedozvíme. 

napsal Petr Matura

zdroj: praha.eu, e15.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna