Babinet.cz  /  Tajemno  /  Fenomén zvaný poltergeist zůstává navzdory i vědeckému zkoumání nadále neobjasněn

Fenomén zvaný poltergeist zůstává navzdory i vědeckému zkoumání nadále neobjasněn

26.10.2021 - redakce Babinet.cz

Fenomén „poltergeista“ zná většina z nás zejména z filmových hororů. Termín poltergeist pochází z němčiny a znamená ,,hlučný nebo rámusící duch“. Projevuje se zejména vznášejícími se předměty, hlukem nebo například rovněž i samovolně se zapalujícími ohni či materializací nejrůznějších předmětů. Převládá názor, že za tímto fenoménem často stojí citliví jedinci v pubertálním věku, kteří ho nevědomě a bezděčně způsobují.

fotografie: Pixabay

Například anglický sensitiv Matthew Manning byl téměř vyloučen ze školy kvůli pozdvižení, které způsoboval. Ve věku 16 let začal trénovat automatické psaní a činnost poltergeista slábla. Když se později stal léčitelem, poltergeist úplně zmizel.

Otázkou zůstává, zda všichni poltergeisti vznikají z nevědomé mysli. Znám je kupříkladu zvláštní případ Černého mnicha z Pontefractu. V srpnu 1966 udeřil poltergeist v rodině Pritchardů z Pontefractu v Yorkshire. Manželé měli dvě děti, syna a dvanáctiletou Diane. V kuchyni se tvořily louže vody, v obývacím pokoji se materializoval jakýsi ,,bílý pudr“, který sněžil ze stropu, světla se samovolně rozsvěcela a opět zase zhasínala, hrnce se vznášely, skříně a příborníky se kymácely a všude se ozývaly rány a ťukání. Štětec s barvou těsně minul obličej pana Pritcharda, zametač koberců se vznesl do vzduchu a předvedl švih, za jaký by se nemusel stydět ani mistr v golfu.

V průběhu devíti měsíců, kdy tyto jevy přetrvávaly, si rodina na přítomnost ducha, kterému dali jméno ,,Fred“, téměř již zvykla. Později se však nakonec rozhodli pro exorcismus, a tak místní vikář navštívil jejich dům. Ovšem ducha se vyhnat nepodařilo. Vikář rodině doporučil, aby se odstěhovala, ale ta odmítla. Po odchodu vikáře se náhle zvedl studený vítr, těžký dubový stojan se vznesl do vzduchu a přitlačil Diane ke schodišti. Se stojanem nikdo nedokázal pohnout až do okamžiku, kdy si Diane uvědomila, že se jí vůbec nic nestalo. V tu chvíli se tlak uvolnil a Diane neměla jediné zranění. Časem se pak v rodině začala zhmotňovat temná postava v jakési kápi, připomínající konkrétně kápi mnišskou.

Události dospěly vrcholu, když jedné noci našli vřískající Diane, jak je tažena směrem vzhůru se svetrem nataženým před sebou. Vrhli se rychle k ní a tahali ji dolů. Nakonec se všichni skouleli ze schodů. Na Dianině těle následně objevili otisky prstů. Za několik dní po této události dostali nápad roznést po domě česnek, což kupodivu zafungovalo, a duch zvaný ,,Fred“ se již nikdy neobjevil...

Asi o deset let později místní historik Tom Cunniff pátral po tom, jestli zdejší poltergeist nemá nějakou historickou souvislost s převorstvím, které zde stálo v letech 1090 až 1539. Dozvěděl se, že jeden mnich z řádu benediktinů tu byl za vlády Jindřicha VIII. oběšen za znásilnění. Šibenice stála na kopci, kde se nyní nacházel Pritchardův dům. Jedná se jen o pouhou náhodu? Nebo byly opět na vině pouze nic netušící dospívající děti?

Také v naší zemi není o fenomén poltergeista nouze. Mediálně známý je například případ v Bobrové na Žďársku z roku 2006. Svědkem paranormálních událostí byl i redaktor, který vzpomíná: ,,Na vlastní oči jsem viděl, jak se ze zdi utrhl věšák na klíče a nesl se vzduchem.“ Záhadné jevy se začaly v domě dít ze středy 22. na čtvrtek 23. března, kdy v domě praskla voda a vytopila přízemí domu. Od této chvíle se pak neznámá síla začala projevovat naplno. V domě často a pravidelně záhadně praskaly žárovky, vyhořelo několik zásuvek a neustále vypadávaly jističe. Jenže revize elektroinstalace neobjevila žádné nedostatky.

Situace se zhoršila, když v domě začala praskat okna. Střepy od nich byly venku i uvnitř domu, z pantů vyskakovaly masivní dveře a padaly na zem. Na poličkách vybuchovaly hrnečky, na zem se kácel nábytek i jiné vybavení. Těžká lednice se převrátila poté, co ji už jednou zvedli. Rodina i sousedé byli právem vyděšeni. Mimo jiné zde tehdy z ničeho nic sám od sebe vzplál na věšáku kabát. Před očima užaslých svědků došlo například i k podivnému samovznícení knotu petrolejové lampy, jako kdyby ji kdosi neviditelný rozsvítil, a jejímu následnému samovolnému pádu na zem. Případ se nikdy nepodařilo zcela uspokojivě vysvětlit, a to ani za pomoci vědců, a rodina již o těchto událostech nechtěla nikdy znovu hovořit...

napsal Petr Matura

zdroj: Gordon:Paranormální jevy, jihlavskydenik.cz, internetové zdroje

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
31.10.2021 14:18

:)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz