Babinet.cz  /  Tajemno  /  Majestátní ruiny hradu Žumberk zřejmě ukrývají dosud neprozkoumané podzemní chodby

Majestátní ruiny hradu Žumberk zřejmě ukrývají dosud neprozkoumané podzemní chodby

25.10.2021 - redakce Babinet.cz

Mohutné pozůstatky hradu Žumberk najdeme na Chrudimsku nedaleko Slatiňan. Tento poměrně málo známý hrad ještě dnes překvapí svojí rozlehlostí. Hrad byl postaven ve 13. století. Jeho původní jméno bylo Sonenberk. Jako jeden z nejstarších majitelů je znám jistý vladyka Pilunk. Jednalo se zřejmě o odbojného a loupeživého rytíře. V roce 1318 byl souzen za škody, které způsobil svým sousedům.

Žumberk: foto Petr Matura

Později měl hrad v držení rod pánů z Boskovic. Právě na tento rod upamatovává erbovní kámen na nedalekém kostele. Hrad dále přešel do držení Šternberků a po nich zde sídlil chrudimský hejtman Jan Kavalec ze Žumberka, jenž v roce 1415 podepsal veliký list protestní proti upálení Mistra Jana Husa. Na hradě se pak střídali další majitelé. Za držení Janovského ze Soutic bylo městečko Žumberk vypáleno.

Dalším zajímavým majitelem byl rytíř Ehrenfrid z Berbirstorfu, který se zúčastnil stavovského boje proti císaři Ferdinandovi. Posledním obyvatelem zpustlého hradu byl vrchnostenský lékař, který zde žil až do r. 1770. Po tomto roce začalo bourání hradních budov a materiálu se využívalo na výstavbu dvora i dalších objektů v městečku. V polovině 19. století zbyly z hradu již jen trosky. Roku 1920 se v rámci první pozemkové reformy zřícenina stala majetkem Klubu československých turistů, který provedl nejnutnější konzervační práce. V roce 1948 hrad přešel do majetku MNV. Po roce 1950 byla v areálu hradu vybudována vodovodní nádrž.

Jako každý hrad, má i Žumberk podzemí, o kterém se vypráví zajímavé legendy. Vstup do něj se nachází v nejnižší části hradního prostoru, pod původním hospodářským dvorem. Stáří tohoto podzemí zatím neznáme. Dnes vede schodiště do nejnižší části podzemí - jeskyně vytesané ve skále. Je dlouhá asi 7 metrů a 4,5 metru široká. Dál dnes zřejmě již nikam nevede, neboť je pravděpodobně zasypána. Pověst vypráví, že v podzemí se nachází poklad, který hlídá ďábel v podobě černého psa. K pokladu je prý údajně možné dostat se pouze v noci před dnem svatého Jana Křtitele, kdy je v hradním sklepení vidět jasná záře, která vychází z hromady dukátů.

podzemí hradu Žumberk: foto Petr Matura

Podle legendy prý vede podzemní chodba až na Pražský hrad do tajných komnat vrchního podkomořího, ta střízlivější pověst pak tvrdí, že pokračuje do téměř čtyři kilometry vzdálené obce Lukavice nebo ke Kočičímu hrádku ve Slatiňanech, který je od Žumberka vzdálený asi sedm kilometrů.

Další pověst vypráví, že v době, kdy byl hrad v plné kráse, tryskala na hradním nádvoří z kašny pitná voda a panstvo i lidé v okolí byli spokojeni. Na hradě se často pořádaly bály a hostiny. Když však zemřela manželka hradního pána, drželi lidé dlouhý smutek.

Za pár let přijela na hrad na návštěvu krásná Ofélie, která pána očarovala a pán si ji nakonec vzal za manželku. A tak se slavila svatba, lidé byli opět šťastní, ale ne na dlouho. Po svatbě se totiž paní Ofélie zcela změnila. Říkalo se o ní, že je to čarodějnice, jež pána očarovala. Lidé ji moc rádi neměli.

Dříve tu páni nikdy nikoho netrestali, ale teď se tu trestalo za každou maličkost. Už se nekonaly žádné hostiny a bály, lidé se starali již pouze jen sami o sebe. Bylo tu smutno, až nakonec lidé začali z panství utíkat. Rok po svatbě začali navíc z kašny na nádvoří vyskakovat čerti a odnášeli s sebou každého, koho viděli. Lidé se báli, proto raději utekli i ti, kteří zde předtím ještě stále zůstávali.

Když už čerti odnesli i pána a paní Ofélii, nikdo na hradě nezůstal. Celý hrad chátral a nakonec i spadl. Lidé byli rádi, alespoň nikdo nenajde cestu do pekla. Z hradu se stala zřícenina. A dodnes jsou její zbytky viditelné. I když se jedná o pověst, možná se někdy na hradě skutečně dělo něco nekalého. Každopádně dnes je Žumberk romantickou zříceninou, která zcela jistě stojí za vaši návštěvu.

napsal Petr Matura

zdroj: hrady.cz, agartha.cz, regiony.rozhlas.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz