Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Svatomartinské hodování a cestování po středních Čechách

Svatomartinské hodování a cestování po středních Čechách

31.10.2021 - redakce Babinet.cz

Menu pro začátek listopadu je jasné: svatomartinská husa, nadýchané koláče a svatomartinské víno. Už se vám sbíhají sliny? A kam na svatomartinské menu vyrazit, chcete-li gastronomický zážitek spojit s příjemným výletem po středních Čechách? Buďte věrni tradici a nechte se inspirovat.

Listopad patří odpradávna svatomartinským hodům. Pozvolna pečenou husou se ukončoval zemědělský rok, ve vinařských oblastech se právě na svatého Martina ochutnávalo první víno. A ochutnává se dodnes. Lahve se otevírají 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut. Že by to přinášelo štěstí?

Liblice: foto se svolením Středočeská centrála cestovního ruchu

Svatomartinská vína coby první vína nového ročníku jsou příjemně svěží a mají ovocnou chuť danou krátkým zráním. Na mnoha místech ve středních Čechách se jejich ochutnávka pojí s oslavami. Letos na ně láká mimo jiné stříbrná Kutná Hora, která slibuje husí speciality, koláče i doprovodný program včetně živé muziky.

A kam na svatomartinskou husu? Chcete-li si pochutnat a cítit se královsky, udělejte si výlet do některé ze zámeckých restaurací. Na Berchtoldu v malebném Ladově kraji se letos svatomartinské hody pořádají 11.–22. 11., v Liblicích u Mělníka se husa a mladá vína budou podávat 13.-14.11. Kromě gastronomického zážitku si užijete barokní architekturu zámku i přilehlou slatinnou louku, která je ideálním místem pro procházky za tajuplně pochmurného listopadového počasí.

Chateau Kotěra: foto se svolením Středočeská centrála cestovního ruchu

Nazdobené svatomartinské menu se chystá v Ratměřicích na Benešovsku, na Panství Dlouhá Lhota v brdské přírodě, i na Chateau Mcely. Výlet spojte s návštěvou nedaleké Loučeňě – zámek i labyrintárium jsou otevřeny celoročně. Stylově si pochutnáte v Chateau Kotěra v Ratboři u Kolína. Stavěl ho slavný architekt Jan Kotěra, od jehož narození v prosinci uplyne 150 let.

Ať už vyrazíte kamkoliv, tipy na výlety v okolí hledejte na www.strednicechy.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz