Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemné jevy na Lemberku. Souvisí některé se svatou Zdislavou?

Tajemné jevy na Lemberku. Souvisí některé se svatou Zdislavou?

24.9.2021 - redakce Babinet.cz

Barokní zámek Lemberk se nachází nedaleko Jablonného v Podještědí a patří mezi velmi tajemná a mystická místa naší země. Jeho historie však sahá do dávné minulosti. Předchůdcem dnešního raně barokního zámku byl totiž středověký hrad, založený v polovině 13. století Havlem z rodu Markvarticů. Havel z Lemberka působil na dvoře krále Václava I. a jeho syna Přemysla Otakara II. Jeho manželka Zdislava z Lemberka pocházela z Křižanova na Moravě a do širšího povědomí veřejnosti se dostala v roce 1995, kdy byla prohlášena papežem Janem Pavlem II. za svatou. Do povědomí širší veřejnosti se osobnost Zdislavy z Lemberka dostala pak rovněž i díky nádhernému filmu „V erbu lvice“. Zázraky, které prý Zdislava z Lemberka konala, však nejsou jedinou záhadou, která se k Lemberku váže.

Lemberk: fotografie Pixabay

Na Lemberku totiž dodnes dochází k záhadným paranormálním jevům. Právě proto zámek v roce 1977 navštívil známý badatel a záhadolog Ivan Mackerle, který na zámku přespal. Jak později vyprávěl, začal po půlnoci poskakovat a jako ve větru kmitat plamen svíčky, která hořela hned vedle měřicích přístrojů umístěných v zámecké kapli. Nikdo z přítomných badatelů však závan větru nepocítil. Současně se nad jejich hlavami ozvalo trojí hlasité a zřetelné klepnutí. Chvíli bylo ticho, aby posléze podkroví nad nimi naplnil zvuk těžkých kroků, jež se nesly nad celou kaplí.

Ovšem následný průzkum podkroví prokázal, že chůze by byla technicky nemožná - a aby záhad nebylo málo, nebyla nijak narušená souvislá vrstva prachu a zpřetrhaná ani jedna pavučina.

V zámecké kapli měla zvláštní zážitky také tehdejší kastelánka. Ta v noci občas slýchávala podivné zvuky. Z chodby, vedoucí ke kapli, slyšela těžké dunivé kroky. Na paranormální jevy nevěřila, a tak byla přesvědčena, že se ji snaží někdo z jejích přátel postrašit. Rozhodla se, že si na neznámého počká. Po několik nocí hlídala v kapli s baterkou v ruce hned za dveřmi vedoucími do chodby, až se konečně dočkala. Těžké kroky okovaných bot na kamenné dlažbě chodby se opět blížily, u dveří do kaple se zastavily a potom se pomalu zmáčkla klika. Kastelánka rozsvítila baterku a prudce otevřela dveře. K jejímu údivu však byla chodba úplně prázdná...

Lemberk: foto Petr Matura

Právě kaple “Seslání Ducha svatého” patří k nejtajemnějším místům Lemberka. Z této kaple se  občas ozývají zvuky varhan, i když je zamčena a nikdo v ní není. Ty se prý občas rozezvučí nejen v noci, ale i během dne. Slyšet je tak už mohli i turisté, kteří zámek navštívili.

K velkému množství podivných událostí má také docházet v ,,Bajkovém sále“. Průvodci v něm prý často nacházeli posunuté exponáty, rozházené květiny a podobně, i když byla místnost zamčená. Často se zde také ozývá nevysvětlitelný dětský pláč. Za sedmileté války v polovině 18. století tam byl vojenský lazaret, kde zemřelo mnoho lidí.

Jedna z bývalých průvodkyň zase vzpomíná, že se svou kolegyní trávily volný čas v zámeckých pokojích. Jejich společníkem byl kocour. A tento kocour si s velkou oblibou lehal do jednoho křesla. Jednou však si do křesla chtěla sednout paní průvodkyně. A tu se stalo něco zvláštního a nepochopitelného. Průvodkyně ne a ne do křesla usednout, jako kdyby jí v tom cosi bránilo. Zavolala svoji kolegyni a situace se opakovala. Přesto, že jim to bylo divné, žádné obavy neměly a časem si na tento neobvyklý jev již zcela zvykly. Paní průvodkyně několikrát zdůraznila, že ani ona, ani její kolegyně nepociťovaly žádný strach.

Při podezření, že na zámku došlo k vloupání, byli prý několikrát povoláni i policisté se služebními psy. Policisté nejen, že nenašli žádné stopy vloupání, ale jejich služební psi prý odmítali do určitých míst vstoupit a viditelně se báli, což je u jinak cvičených zvířat velmi zvláštní. Přes všechny neobvyklé zážitky, které se na zámku odehrály – a je jich opravdu mnohem více, než by se vešlo do jediného článku, se zdá, že zdejší síly nechtějí nikomu škodit.

Možná nad tímto místem drží ochrannou ruku samotná Zdislava. Například před několika desítkami let zde měl kdosi zachránil život páteru Jindřichovi a tehdejší kastelánce, když se šli podívat do Zdislaviny komůrky. Šli přes nádvoří, když pátera něco napadlo a v zamyšlení byl nucen se zastavit. V tom okamžiku spadla obrovská střešní římsa. Páter byl přesvědčen, že mu život zachránila svatá Zdislava.

Je pravda, že i okolí zámku působí velmi silně bez ohledu na to, zda jsme nebo nejsme věřící, a nachází se zde mnoho pozitivních míst. Energii můžeme načerpat například rovněž i u Zdislaviny studánky, léčivého pramene s vysokým obsahem stříbra. V blízkosti zámku také v 90. letech vznikl kamenný kruh od akademického malíře Jiřího Beránka, který někteří senzitivní lidé pokládají za léčivý. I nedaleké Jablonné v Podještědí (kam má prý vést podzemní chodba z Lemberka) působí velmi uklidňujícím dojmem. Ve zdejší bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy jsou též umístěny ostatky světice. Lemberk a jeho okolí jsou tak učiněným rájem pro badatele v oblasti nadpřirozena a pro citlivé jedince.

napsal Petr Matura

zdroj: zamek-lemberk.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
24.9.2021 11:06

pěkné

libuno
24.9.2021 16:40

Moc pěkné povídání. Bydlela jsem nedaleko, narozená v Jablonném v Podještědí, ale nikdy jsem Lemberk nenavštívila. Škoda, někdy se snad zadaří.

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz