Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Kraj Vysočina  /  Toulky malebnou Vysočinou

Toulky malebnou Vysočinou

21.9.2021 - redakce Babinet.cz

Vysočina je kraj, který vám bude připomínat idylické obrázky namalované na plátně, hluboké lesy, krajina protkaná klikatícími se říčkami, rybníky rozeseté jako perly v krajině, sytě zelené louky… nejenom příroda vás zde uchvátí svojí krásou. Nachází se zde také památky zapsané na seznamu UNESCO, stavby věhlasných architektů, kostely nebo technické památky. Zdejší krajinou se můžete toulat pěšky, na kole nebo po kolech čtyřech, všechny způsoby mají něco do sebe, a vždy objevíte něco nového. Vydejte se s námi na několik zastávek, které se v krásném kraji Vysočina nacházejí.

Vysočina: foto Martin Dolinský

Hurá na kolo!

Vysočina je protkána celou sítí cyklostezek, které vás povedou od jednoho krásného zákoutí k dalšímu. Pokud se nebojíte šlápnout do pedálů a občas zdolat nějaký kopeček, nebo přeřadit na těžší převod, bude pro vás Vysočina na cyklistickým rájem. Vyrazit můžete například na romantickou projížďku hlubokými lesy a údolími řeky Fryšávky. Trasa tohoto okruhu vás zavede do malebné krajiny v okolí Jimramova a Sněžného. Čekají vás krásné výhledy do barevné podzimní krajiny, zvlněné louky kolem vesnice Krátká a klidné hluboké údolí řeky Fryšávky. Bude stoupat a klesat nádhernou přírodou. Pokud máte raději vyjížďky se zastávkami, pak můžete vyrazit za historií Bystřicka. Trasa vede po historických, architektonických a technických památkách a zajímavostech regionu. Kratší varianta vede přes zříceniny středověkých hradů Zubštejn a Pyšolec, okolo Vírské přehrady po naučné stezce Kolem evropského stromu až do Dalečína a dále k románskému kostelíku sv. Michaela ve Vítochově. Delší varianta vám nabídne krásné výhledy na údolí řeky Svratky s Vírskou přehradou od Polomi a Ubušínka.

Výlety pro rodiny s dětmi

Vysočina je ideálním cílem i pro rodiny s dětmi, není vždy lehké najít místa, kde se zabaví děti i jejich rodiče, proto přinášíme několik osvědčených tipů. Navštívit můžete například Westernové městečko Šiklův mlýn, kde potkáte kovboje, pistolníky, indiány i zlatokopy a můžete si vyzkoušet řadu zábavných soutěží z Divokého Západu. Pro ty odvážnější je zde také strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce. Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou je také místem vhodným pro rodinný výlet. Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských s unikátní multimediální zážitkovou expozicí pro malé i velké. Po Vysočině se můžete toulat také za sochami Michala Olšiaka. Putování po sochách Michala Olšiaka představuje perfektní výlet nejen pro rodiny s dětmi. Betonové sochy jsou až 5 metrů vysoké a jsou jako stvořené k prozkoumání. Můžete na ně sahat, fotit se s nimi a zapojit je do hry. Mezi nejoblíbenější betonové sochy patří Mamut, Hejkal Pepíno, Hamroň, Kůň s povozem nebo Drak – pohádkový hlídač pokladu. K většině soch se dostanete po pěkné cestě i s kočárkem.

Pernštejn: foto Petra Zbořilová

Cesta do minulosti

Pokud jste milovníky historie a cílem vašich výletů jsou hrady a zámky, můžete vyrazit například na pohádkový hrad Pernštejn. Jedinečný gotický hrad měl pověst nedobytného hradu, o čemž svědčí i jeho mohutné zdi a také jeho lokace, ční na skále nad městysem Nedvědice a vede k němu několik turistických tras. Díky svému unikátnímu vzhledu patří Pernštejn k nejvýznamnějším moravským hradům a objevil se hned v několika filmech a pohádkách. Někdy se mu říká „mramorový“, protože byl při jeho stavbě hojně využit místní bílý nedvědický mramor. V areálu hradu roste prastarý tis, s jehož osudem je dle pověsti spojen osud hradu. Zanikne-li tis, zanikne i hrad. Přijeďte okusit kouzelnou atmosféru Pernštejna na vlastní kůži.

Ve Žďáru nad Sázavou se nachází UNESCEM vyznamenaná hvězda mezi hvězdami: Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ne Zelené hoře. Autorem této stavby je světoznámí architekt Jan Blažej Santini Aichel, který vepsal svůj rukopis hned do několika jedinečných staveb ve Žďáru a jeho okolí. Poutní kostel je spojen s číslem 5, právě tolik hvězd se objevila na hladině po smrti Jana Nepomuckého a je protknut magickou symbolikou.

zdroj: korunavysociny.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz