Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Osobnosti v Kutné Hoře a další tipy, kam v září vyrazit ve Středočeském kraji

Osobnosti v Kutné Hoře a další tipy, kam v září vyrazit ve Středočeském kraji

13.9.2021 - redakce Babinet.cz

V Tylově domě, jednom z objektů Českého muzea stříbra v Kutné Hoře, byla 9. září zahájena výstava Za kutnohorskými výtečníky II., která přibližuje dvě významné kutnohorské osobnosti – Karla Havlíčka Borovského a Jana Erazima Vocela. Byla připravena u příležitosti významných výročí těchto osobností a prezentuje mimo jiné jejich vztah k městu. Letos 31. října uplyne 200 let od narození Havlíčka Borovského, 16. září uplyne 150 let od úmrtí Vocela. Výstava v Tylově domě zůstane otevřená do 30. října 2021 od úterý do soboty vždy od 10 do 16 hodin. Pro žáky základních škol je k ní připraven také doprovodný edukační program, některé školy se na něj již registrovaly.

fotografie: Pixabay

Výstava v kutnohorském Tylově domě se zaměřuje především na působení obou světově známých osobností ve městě. Téměř všechny exponáty včetně dobových tisků pocházejí ze sbírek místního Českého muzea stříbra. Expozice navazuje na stejnojmennou výstavu, uspořádanou v roce 2014, věnovanou Josefu Braunovi a MUDr. Františku Stáněmu.

Karel Havlíček Borovský (1821-1856) s rodinou v Kutné Hoře pobýval 1,5 roku. Po ukončení vydávání Národních novin ve městě našel tiskaře a prodejce svého nového politicky zaměřeného časopisu SLOVAN. Za články psané a vydávané v Kutné Hoře také stanul před 170 lety před soudem. Do jednoho z článků („Proč jsem občanem?“), za který byl obžalován, lze na výstavě nahlédnout. K dalším zajímavým exponátům patří také jeho osobní korespondence, návrhy pro jeho pomník nebo výběr dochovaných slavnostních stuh z věnců položených při odhalení tohoto pomníku na Havlíčkově náměstí v srpnu 1883. Netradičním exponátem souvisejícím s Karlem Havlíčkem je bohatě vyřezávaná dřevěná klec, u které pracovníci muzea před několika lety objevili starý štítek s nápisem „Klec z pozůstalosti K. Havlíčka B.“. V dochovaných soupisech majetku z jeho pozůstalosti klec sice zmíněna není, ale obecně je známo, že doma choval kanárky. Návštěvníci si také mohou prohlédnout sádrovou bustu Karla Havlíčka od Ladislava Šalouna, která vznikla v roce 1931 a pro výstavu ji zapůjčila Galerie Středočeského kraje. Od narození Karla Havlíčka Borovského letos na konci října uplyne 200 let.

Jan Erazim Vocel (1802-1871) je poněkud opomíjený kutnohorský rodák, zakladatel českých dějin umění a české archeologie. Jeho jméno si dal do názvu Archeologický sbor Vocel, jehož pokračovatelem je právě České muzeum stříbra. Vocel se věnoval několika disciplínám. Jeho výtvarné nadání mohou návštěvníci posoudit dle několika vystavených skic a akvarelů, kterých je ve sbírkách muzea téměř 200. Vynikal také díky svému literárnímu nadání a především nadšení, znalostem a zkušenostem z oboru historie a archeologie, pro které byl váženým a uznávaným odborníkem v Čechách i v Evropě. Výstava se této osobnosti s celosvětovým renomé letos věnuje při příležitosti 150. let uplynulých od Vocelova úmrtí.

V Kutné Hoře zároveň probíhá několik dalších výstav. „Z dalších zajímavých výstav můžeme ve městě dále doporučit třeba výstavu Václav II., připravenou k 750. výročí králova narození, anebo výstavu barokních obrazů, zrestaurovaných v letech 2018-2020, pojmenovanou Zachráněné poklady barokního malířství. Obě jsou k vidění v Hrádku. V Kamenném domě probíhá výstava Černé řemeslo – kováři a zámečníci na Kutnohorsku a v kostele sv. Jana Nepomuckého jsou vystavena díla kutnohorských výtvarníků,“ dodává Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.

Akce na týden 13. – 19. 9.

Svatoludmilská pouť na Tetíně (17. – 19. 9.) 
V Tetíně a Berouně se uskuteční národní svatoludmilská pouť, která bude letošním vyvrcholením oslav Roku svaté Ludmily. Na Tetíně je připraven velmi bohatý program a mimo jiné také tradiční sraz Bořivojů a Ludmil. Připravena je národní poutní mše svatá, celebrovaná papežským legátem, večerní koncerty, trhy a mnoho dalšího. Hlavní poutní den je sobota 18. 9., kdy proběhne poutní mše.
Více zde: www.tetin.cz

Mělnické vinobraní (17. – 19. 9.) 
V Mělníce se uskuteční již 82. ročník vinobraní plný živé muziky na třech scénách, pouličního umění, dětských divadel a workshopů, historického průvodu, ohňostroje, oblíbeného degustačního dvora, řemeslných stánků, foodtrucků s delikatesami i atrakcemi v neplacené zóně. Letošní ročník je věnován především sv. Ludmile, od jejíhož úmrtí uplyne právě 1100 let.
Více zde: www.vinobranimelnik.cz

Průvod králů v Kutné Hoře (17. – 19. 9.) 
Uličkami královského města Kutná Hora projde Průvod králů, vládnoucích v českých zemích v období gotiky. Panovníky doprovodí královny včetně dvorních dam a následníků. Slovem doprovodí kronikář Dalimil, zpestření zajistí šašek a kejklíři, pištci, tanečníci, rytíři a bubeníci. Připraven je i další program.
Více zde: www.kutnahora.cz

Gothardské posvícení v Českém Brodě (17. – 19. 9.) 
Na náměstí Arnošta z Pardubic v Českém Brodě proběhne tradiční, a přece nové Gothardské posvícení. Návštěvníci se mohou těšit na živou hudbu, divadelní představení, jarmark, středověké městečko, tvořivé dílny, historická řemesla, dobré jídlo a mnoho dalšího.
Více zde: www.gothardskeposviceni.cz

Den horníků ve skanzenu Mayrau (18. 9.) 
Ve vinařickém Hornickém skanzenu Mayrau proběhne 21. Den horníků. Jeho součástí bude vystoupení hornické dechové hudby Žehrovanka, country kapely Dřeváci a All Right Bandu, a dále výstava Kulturní dědictví kladenské průmyslové aglomerace. Národní filmový archiv představí českou premiéru rekonstruovaného filmu Siréna.
Více zde: www.dul-mayrau.cz

Den s historickou technikou Velký Osek (18. 9.) 
Ve Velkém Oseku se uskuteční Den s historickou technikou. Tradice setkávání milovníků staré techniky na této akci sahá do roku 2015. Připraven je program pro celou rodinu, doprovodné akce a živá hudba. Vystavují se jízdní kola, motocykly, osobní auta, vojenská a zemědělská technika, nářadí a mnoho dalšího.
Více zde: www.spht.cz

 

zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz