Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Na Slapy stylově: parníkem z Prahy

Na Slapy stylově: parníkem z Prahy

16.7.2021 - redakce Babinet.cz

Nekonečná vodní plocha, kterou tu a tam rozčeří výletní loď, pláže, kempy a chaty, půjčovny lodí, šlapadel a paddleboardů, klid a místo pro relax jako stvořené – to je Slapská přehrada, jejíž přehradní hráz je od Prahy vzdálena jen asi 30 km. Co takhle udělat si z koupání na Slapech celodenní výlet a vyrazit k přehradě z Prahy stylově – parníkem? Připravte plavky a pruhované tričko, dobrodružství začíná!

Slapy vyhlídka: fotografie Bednař, Good Agency s.r.o.

Slapská přehrada byla dostavena roku 1957. Ve své době se stala unikátním vodním dílem se špičkovou elektrárnou, ve které se na výrobu elektřiny vůbec poprvé na světě použila Kaplanova turbína. Důvodem její výstavby ovšem nebyla jen výroba elektrické energie. Počítalo se i s tím, že přispěje k protipovodňové ochraně území kolem dolního toku Vltavy a v neposlední řadě se z ní stane také vyhledávané místo pro sport a rekreaci.

Kde se na Slapech vykoupat? Využít lze písečných či travnatých pláží kempů nebo zvolit koupání „na divoko” ve volné přírodě. Mezi vyhlášené lokality patří Nová Rabyně, Ždáň, Měřín, Stará a Nová Živohošť, Kobylníky, Županovice, Nebřich, Cholín či Roviště. Okolí lze zkoumat třeba při túře po naučné stezce Svatojánské proudy. Vede vysoko nad řekou Vltavou v místech, kde byla roku 1889 vyznačena první turistická cesta u nás. Značená je ze Štěchovic do Třebenic na okraj Slapské přehrady a na přibližně sedmikilometrovém úseku nabízí dvanáct zajímavých informačních panelů. Vzhledem k jejímu umístění nad přímým srázem rozhodně nepodceňte vhodnou obuv a v případě nepříznivého počasí výšlap raději odložte.

Slapy přehrada: se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

A jak si koupání na Slapech stylově zpestřit? V letních měsících lze využít pravidelné sobotní linky, vyplouvající z pražského Rašínova nábřeží, a doplout k přehradě historickým kolesovým parníkem. Ten během přibližně čtyřhodinové plavby zdolává nejhlubší plavební komoru na našem území, projíždí soutokem Vltavy se Sázavou a za Štěchovicemi proplouvá divokou přírodou, kde kdysi bývaly ony divoké Svatojánské proudy. Díky výkladu na lodi vám neunikne ani fakt, že proplouváte kolem nejstarší trampské osady Ztracenka a mnoho dalších zajímavostí. Po dvouhodinové pauze na Slapech, kterou je možné využít ke koupání či procházkám, se loď opět vrací krásnou středočeskou přírodou po proudu řeky do Prahy. Cestujícím je během plavby k dispozici plný komfort včetně lodní restaurace.

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz