Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Cyklovýlet mezi Kolínem a Velkým Osekem: projedete Libický a Veltrubský luh a potkáte pohádkové medvědy

Cyklovýlet mezi Kolínem a Velkým Osekem: projedete Libický a Veltrubský luh a potkáte pohádkové medvědy

10.7.2021 - redakce Babinet.cz

Kolo, cyklostezky, Labe, příroda i královské město a možnost nakombinovat si trasu podle chuti – tak může vypadat ideální cyklovýlet. Trasa vede rovinatým terénem Libickým a Veltrubským luhem poblíž Kolína a měří v jednom směru 13, v opačném 9 km a lze zkombinovat i s jízdou vlakem mezi Kolínem a Velkým Osekem.

fotografie: se svolením CzechTourism, Petr Slavík

Trasa mezi Velkým Osekem a Kolínem přes Liblický a Veltrubský luh a také lesopark Borky vede převážně po zpevněných lesních cestách a pěšinách. Je rovinatá a zvládnou ji i děti, pokud se nezaleknou občasných nerovností, kořenů a podobných nástrah, které s sebou jízda přírodou nese. Tento úsek měří 13 km. Úsek mezi Velkým Osekem a Kolínem přes Hradišťko a Veltruby měří 9 km a jede se po asfaltové cyklostezce, která kopíruje hlavní silnici.

fotografie: se svolením SCCR

Cestu je možné nakombinovat dle libosti. Vydáte-li se z Velkého Oseka po Trase 2, Labské, projedete Libickým Luhem a dostanete se k chatové osadě na pravém břehu Labe, kde k převozu slouží přívoz Oseček. Cyklotrasa tu zabočuje doleva podél řeky a vede dál ke zdymadlu Velký Osek. Dále vás cyklotrasa dovede k přírodní rezervaci Veltrubský luh a vodní elektrárně Klavary. Poté se cesta od Labe odchýlí a směřuje do Lesoparku Borky na okraji Kolína, ve kterém si trůní i dva (dřevění) medvědi od Kolína ze známé pohádky. Cyklotrasa navazuje na asfaltovou cyklostezku podél Labe, po které se dá dostat na most pro pěší a cyklisty, vedoucí na Kmochův ostrov.

Zpáteční cestu lze absolvovat po cyklotrase EV4 vedoucí přes Hradišťko a Veltruby. Stezka kopírující hlavní silnici začíná na pravém břehu Labe. Od památníku medvědů vede ulicemi Okružní a Veltrubská ven z města a dále podél hlavní silnice po rovince až do Velkého Oseka.

fotografie: se svolením SCCR

Liblický luh s rozlohou bezmála 445 ha představuje rozsáhlou oblast lužních lesů, kde se vyskytuje mnoho druhů motýlů a v tůních také plovoucích vodních rostlin. Pohybovat se tu dá pouze po vyznačených turistických trasách. Lesy a mokřady je protkán i Veltrubský luh s rozlohou necelých 100 ha. Oba jsou lákadlem pro milovníky botaniky: v tůních i jinde v lese tu roste řada vzácných i ohrožených druhů rostlin. Kromě toho zde žije velké množství různých druhů měkkýšů, ohrožený skokan štíhlý a užovka obojková. Užijte si přírodu a nevynechejte ani prohlídku královského města Kolín s působivým náměstím, nově upraveným parkem kolem chrámu sv. Bartoloměje i unikátní rozhlednou v bývalé vodárenské věži.

 

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy