Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Střední Čechy v pohádkových šlechtických střevících

Střední Čechy v pohádkových šlechtických střevících

18.6.2021 - redakce Babinet.cz

Nalaďte se na pohádkovou vlnu a vydejte se ve středních Čechách za francouzskými zahradami, anglickými architektonickými trendy i malým americkým Kapitolem. To vše v místech, kde se romantický šarm doby minulé snoubí se současnou pohodou a přívětivostí.

zámek Kačina: foto se svolením CzechTourism

Empírová perla – zámek Kačina

Jen na dohled slavné Kutné Hoře se v malé obci Svatý Mikuláš nachází skutečný empírový skvost. Zámek Kačina svým vzhledem připomíná spíš americký Bílý dům nebo budovu Kapitolu, dostat se do jeho interiérů ale není tak náročné. Bývalé sídlo šlechtické rodiny Chotků v sobě ukrývá oválnou knihovnu se 40 000 svazky nebo nedokončenou kapli, kterou navštívíte v rámci jednoho ze tří nabízených okruhů. Část místností z celkových 125 obývá Muzeum českého venkova s interaktivní expozicí.

zámek Mnichovo Hradiště: foto se svolením CzechTourism, Ladislav Renner

Valdštejnský zámek Mnichovo Hradiště

V nejsevernějším cípu středních Čech stojí na úpatí skal Českého ráje barokní zámek Mnichovo Hradiště. Zámek i okolí proslavil jeho nejznámější vlastník – císařský generalissimus Albrecht z Valdštejna, jehož hrobku naleznete v sousední kapli sv. Anny. Na výběr máte ze tří komentovaných okruhů, při kterých se seznámíte se životem Albrechta i jeho šlechtického rodu a zavítáte do zámeckého divadla nebo knihovny, o kterou se staral známý záletník Giacomo Casanova.

zámek Veltrusy: foto se svolením CzechTourism, Aleš Motejl

Barokní klenot – zámek Veltrusy

Rubínový drahokam mezi barokními zámky, i tak by se dal nazvat zámek Veltrusy s netradičním půdorysem do tvaru písmena X. Druhé sídlo šlechtické rodiny Chotků stojí uprostřed krajinářského parku s celou řadou menších romantických staveb. Žádnou z nich neminete, pokud využijete komentované cykloprohlídky zámeckého parku. Opravdovou romantiku zažijete při jízdě v historickém kočáru taženém zámeckými koňmi Andym a Nesangem.

zámek Dobříš: foto se svolením CzechTourism

České Versailles na zámku Dobříš

Při procházce po francouzské zahradě zámku Dobříš jako byste se přenesli na dvůr Krále Slunce ve Versailles. Rokokový zámek, který dnes vlastní rodina Colloredo-Mansfeld, nabízí několik prohlídkových okruhů pro děti i dospělé. Reprezentativní zrcadlový sál svým kouzlem přitahuje hudebníky i filmaře z celého světa, a tak se do Dobříše nevědomky podíval snad každý z vás. Prožít noc jako zámečtí pánové můžete v zámeckém hotelu, kde načerpáte síly na průzkum rozsáhlého anglického parku.

zámek Žleby: foto se svolením CzechTourim, Upvision

Pohádkový zámek Žleby

Během prohlídky komnat zámku Žleby si budete připadat jako v pohádce. Při novogotické přestavbě byly všechny místnosti upraveny přesně dle tehdejších anglických trendů, a tak tu můžete obdivovat rozsáhlé sbírky zbraní, skla nebo nábytku. Vybrat si můžete ze tří prohlídkových okruhů, které vás zavedou do zámeckého divadla z 19. století nebo do původního provozního zázemí zámku. Jen 5 minut od něj navštivte také ukázkovou oboru se vzácnými bílými jeleny.

 

Zdroj: strednicechy.cz

FB: @DestinaceStredniCechy

IG: @VisitCentralBohemia

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz