Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Otevření muzeí, galerii a skanzenů se blíží: Kam vyrazit ve Středočeském kraji

Otevření muzeí, galerii a skanzenů se blíží: Kam vyrazit ve Středočeském kraji

30.4.2021 - redakce Babinet.cz

Kultura v nelehkých dobách pomáhá a léčí. Proto mnohým jistě scházela, a ne pro každého je její virtuální podoba dostatečnou kompenzací. Naštěstí se zpřístupnění muzeí a galerií blíží a na jejich návštěvu se můžete těšit již v pondělí 3.5.2021. Pár tipů, kam v pondělí zavítat, vám prozradí Středočeská centrála cestovního ruchu.

Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše: foto se svolením Středočeské cenrály

Zastavit se před obrazem, nerušeně ho minuty pozorovat a nechat na sebe dílo působit, přenést se do jiných světů, dopřát si únik, oddech i vzbudit v sobě inspiraci. Věříme, že i vám kultura – v jiné než online podobě – schází. Naštěstí se dne, kdy se muzea a galerie konečně znovu otevřou, již brzy dočkáme.

Muzea, galerie a skanzeny

Středočeský kraj je zřizovatelem 16 muzeí a 2 galerií a každá z těchto kulturních institucích se již těší na obnovení provozu. Kurátoři také připravili několik nových výstav, které doplní stávající a prodloužené expozice.  Například v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, p.o na návštěvníky čeká zmodernizovaná část expozice věnovaná láskám Karla Čapka a jeho profesní dráze novináře i dramaturga, dočasná výstava Cesta do hlubin robotovy duše připomínající 100. narozeniny čapkovského slova robot, v prvorepublikové garáži si mohou prohlédnout 84 let mladého veterána Škodu Rapid nebo se nechat zlákat vůní výtečné kávy z našeho bistra.

Skanzen Vysoký Chlumec: foto se svolením Středočeské cenrály

Také Hornické muzeum Příbram a jeho pobočky Památník Vojna a Skanzen Vysoký Chlumec zpřístupní svoje venkovní prostory k individuálním prohlídkám bez výkladu průvodce.  V areálu Hornického skanzenu v Příbrami – Březových Horách se bude možné seznámit s expozicí důlní techniky v plenéru nebo zkusit štěstí při sběru minerálů z deponovaného odvalu dolu Lill. V souvislosti s letošním výročím 180 let od narození hudebního skladatele Antonína Dvořáka je zde navíc pro nejmenší návštěvníky připravena soutěž s názvem „Putování po stopách světoznámého skladatele“. Památník Vojna nabídne prohlídku exteriérů v areálu bývalého vězeňského zařízení z doby totality, venkovní expozici důlní techniky a geopark příbramského uran-polymetalického ložiska. Návštěvníci Skanzenu Vysoký Chlumec budou moci obdivovat tento areál s 21 historickými objekty, mezi kterými jsou například vodní mlýn, kovárna, kaplička, obytná stavení, špýchary a také dvě stavby dokončené v loňském roce – obytné stavení z Řikova a patrový hospodářský objekt z Mokřan. Vždy v 11, 13 a 15 hodin proběhne ve skanzenu ukázka provozu vodní pily.

skanzen Kouřim: foto se svolením Středočeské cenrály

Na návštěvníky se těší také středočeské skanzeny v Přerově nad Labem a Kouřimi a již zmiňovaném Vysokém Chlumci, stejně jako Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Výlet do některého z muzeí v přírodě si zajisté vychutnáte, vždyť skanzeny jsou právě v tomto ročním období nejkrásnější a poskytnou vám pohádkově klidné a přívětivé útočiště.

skanzen Přerov nad Labem: foto se svolením Středočeské cenrály

Bližší informace o zpřístupnění jednotlivých muzeí, galerií a skanzenů sledujte na jejich webových stránkách nebo sociálních sítích subjektů.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz