Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Olomoucký kraj  /  Je libo tvarůžek? Vydejte se na výlet do kouzelných Loštic

Je libo tvarůžek? Vydejte se na výlet do kouzelných Loštic

17.4.2021 - redakce Babinet.cz

Loštice jsou městečko ležící na řece Třebůvce na jihu okresu Šumperk v Olomouckém kraji. Původně šlo o trhovou ves, která vznikla ve 13. Století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1267, kdy olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku přikoupil od Petra z Loštic popluží. Dneska zde žije asi tři tisíce obyvatel. Symbolem Loštic jsou olomoucké tvarůžky, které zde firma A. W. vyrábí již od roku 1876. Město žije také kulturní životem v návaznosti na tradici výroby tvarůžků probíhají každoročně Slavnosti hudby a tvarůžků (červen) a turistický Pochod za Loštickým tvarůžkem (květen). Jestli jsou tvarůžky vaší oblíbenou pochotkou, tak tento výlet vás určitě nadchne.

Loštice: foto Zuzana Zelenková

Jednou z nejvýznamnějších místních památek je synagoga, historicky zde ale v různých dobách stály postupně tři synagogy, ta současná je poslední a najdeme ji ve Ztracené ulici. Otevřeno tady mají ale jenom v květnu, červnu a září a to každou sobotu od 13 do 16 hodin.

Navštivte také Muzeum olomouckých tvarůžků, které nabízí vhled do historie výroby. Jejich výrobna zde také nabízí podnikovou prodejnu. V té nakoupíte asi za poloviční ceny oproti těm v supermarketech. Navíc nabízí také nejrůznější výhodná balení oblíbených sýrů.

Hned vedle prodejny se nachází cukrárna, která návštěvníkům mimo jiné nabízí tvarůžkovou zmrzlinu a hned za rohem najdeme „dortíkárnu, která prodává dokonce tvarůžkové dortíčky. Všechny zmíněné obchody jsou vyhlášené, mnohdy ale konzumace místních pochutin stojí za řádné zvážení. NE každý snese tvarůžky na sladko.

Dlouholetou tradici zde má vyhlášená restaurace U Coufalů. V minulosti měla jednu zajímavost a tou byl tvarůžkový automat, ve kterém se sýry daly zakoupit třeba po zavírací době obchodu, ten už zde ale nemají. Tvarůžkové dobroty nicméně nabízejí stále.

Až přijedete, tak určitě nezapomeňte navštívit slavnou Olomouc, podle které syrečky nesou svůj název.

A jaké jsou ty nej dobroty z tvarůžků? Určitě vyzkoušejte výbornou pomazánku.

  • 1 balíček tvarůžků
  • ½ tvarohu
  • 2 lžičky majonézy
  • Sůl
  • Pepř

Tvarůžky nastrouháme, smícháme s tvarohem a majonézou, opatrně dosolujeme, jsou slané samy o sobě a opepříme. Fajn je přidat nasekanou pažitku nebo petrželku.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz