Volba mezi pohodlím a elegancí je pro něžné pohlaví častý boj. Praktické ženy sáhnou po balerínách v domnění, že si neničí nohy a ženy toužící být atraktivní zase po vysokých podpatcích. Špatně je ale obojí.
fotgrafie: Freepik
„Z dlouhodobého hlediska není vhodné používání ani vysokých podpatků ani balerínek. Pochopitelně pokud si člověk někdy vyjde do společnosti na vysokých podpatcích či ve volném čase obuje balerínky, nejedná se o žádný problém. Dlouhodobé a výlučné používání jednoho typu obuvi však má často vliv na anatomii pohybového ústrojí a může mít negativní dopady na člověka jako bolesti zad nebo nohou. Nejvhodnější je používat obuv, která respektuje potřeby a stavbu těla, která dokáže podepřít klenby chodidla, zejména se pak jedná o tzv. ortopedickou obuv,“ doporučuje Ondřej Popelka, ortoped.
Nepříjemné otoky, mravenčení nebo křeče končetin se mohou objevit prakticky kdykoliv. Křeče v nohách vznikají z různých příčin. Na vině může být také sedavý způsob života, přetěžování svalů, nedostatek vitamínů D, E a B2, nadváha, nadměrná konzumace mléčných výrobků s tavícími solemi (tavené sýry), stres, únava aj. Častým důvodem bývá právě přetížení svalů z nevhodné obuvi a nedostatek hořčíku v těle.
Hořčík se podílí na mechanismu kontrakce (stažení) a relaxace (uvolnění) svalů, to znamená na jejich pohyblivosti. Pokud dojde v těle k nadbytku vápníku (původce kontrakce) a k nedostatku hořčíku (iniciátor uvolnění), výsledkem mohou být nepříjemné křeče ve svalech.
„Co se týče doplňování hořčíku, jistě to má význam v situacích, kdy hořčík tělu chybí a bolesti svalů jsou tohoto původu. Příčin svalových křečí může být více a je třeba, pokud samy neustoupí, aby věc byla konzultována s lékařem,“ doporučuje ortoped Ondřej Popelka, .
Pro oteklé nohy je typickým obdobím zejména léto a teplé počasí. Otoky souvisí se zadržováním vody. Konzumace potravin s vysokým obsahem sodíku a nedostatečný pitný režim způsobí to, že tělo přejde do rezervního módu a shromažďuje tekutiny, aby mohlo fungovat. Největším zdrojem sodíku jsou uzeniny, instantní polévky a omáčky a kořenící směsi. Potraviny s nízkým obsahem sodíku přispívají k udržení normálního krevního tlaku. Vysoký tlak totiž může také způsobovat otoky a křeče v končetinách.
Pomoci si můžete opět hořčíkem, který na sebe váže vodu a tím dochází ke zmírnění otoků a souvisejících obtíží. Nejjednodušší způsob, jak doplnit hladinu hořčíku je pít minerálky.
Babská rada na zmírnění křečí
Mezi oblíbené rady patří pití bylinných čajů s proti křečovým účinkem, především z lipového květu a hlohu obecného.
napsala Renáta Řeháková
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)