Babinet.cz  /  Tajemno  /  Legendami opředená zřícenina hradu Týřov. Dokáže prý i léčit, avšak pozor na deprese

Legendami opředená zřícenina hradu Týřov. Dokáže prý i léčit, avšak pozor na deprese

23.2.2021 - redakce Babinet.cz

Zříceninu hradu Týřov najdeme ve Středočeském kraji, v okrese Rakovník. Týřov společně s Křivoklátem patří mezi nejstarší české hrady. Postaven byl podle vzoru francouzských kastelů na vysokém ostrohu nad řekou Mží. První historická zpráva pochází z roku 1239, přesněji ze 12. září. Toto datum je důležité, protože zde Václav I. zajal svého syna Přemysla Otakara II. i s celou jeho  družinou, když přišli žádat o milost. Na hradě Týřov byl v roce 1315 vězněn také ctižádostivý Jindřich z Lipé, který stál v čele opozice proti Janu Lucemburskému. Další zprávy o hradu jsou kusé, ale v 16. století je již uváděn jako pustý.

Hrad obestírá zajímavá pověst, která vypráví, že v opuštěném hradu nalezla útočiště skupinka zběhů za třicetileté války. Na hradě prý nalezli prostřený stůl s jídlem. Vojáci se sice podivili, ale měli hlad, a tak neváhali a pustili se do jídla. Poté únavou usnuli. Náhle se mezi nimi objevila  dívka. Jeden jediný voják nespal a dívku oslovil. Ta mu pověděla, že dívek je na hradě dohromady dvanáct a jsou zakleté v rybky v hradní studni. Vojáci je mohou osvobodit tím, že budou žít na hradě po celý rok, kdy o ně bude postaráno, ale ony budou i nadále zaklety. Pokud však vojáci slib dají a ten pak nedodrží, čeká je trest. Pak zjevení zmizelo.

fotografie: archiv autora

Voják vše svým druhům ráno oznámil a ti nejdříve souhlasili. Neutekl však ani měsíc a hrad opustili, jelikož se nudili. Voják, který měl sen, chtěl vydržet, ale opět se zjevila dívka a sdělila mu, že to není možné. Buď se nalezne dvanáct zachránců, nebo je snaha zbytečná. Za dobrou vůli mu však darovala váček s penězi. Voják poděkoval a odešel. Za peníze si zařídil poctivou živnost. Jedna verze pověsti však vypráví, že jedenáct jeho kamarádů bylo nalezeno s uřezanými hlavami...

Podle další legendy vede z hradu podzemní chodba, která ústí pod hladinou řeky Berounky, kde je zavalena obrovským kamenem. Ten lze spatřit pouze při nízké hladině řeky. Pověst vypráví, že právě touto chodbou unikl z hradu zajatý rytíř Pašek. Vypráví se, že vchod náhodně našli trampové, kteří se zde brodili přes řeku. Nepodařilo se jim však dostat dovnitř a později vchod již nikdo nenašel. Vedla tedy skutečně z Týřova tajná chodba?

Na Týřově se prý také našel záhadný prsten s drahým kamenem, ale neví se, komu patřil. Mohl ho ztratit Václav I. nebo jeho syn Přemysl Otakar II.? Mezi zajímavé nálezy, které byly objeveny při archeologickém výzkumu v letech 1973 a 1976 - 1984, patří kachle, patrně z kamen, s vyobrazeným ležícím husitským bojovníkem, po němž šlape pekelná stvůra - či polovina bohatě zdobeného bronzového louskáčku na lískové ořechy.

Hrad je zajímavý rovněž i z pohledu psychotroniky. Olga Krumlovská například v knize „Místa, která léčí“ píše: ,,Týřov prospívá každému, kdo má potíže s vyjadřováním, napomáhá také vzájemné komunikaci nejen mezi lidmi, ale i mezi zvířaty, má příznivý vliv na probuzení telepatických schopností, podporuje duševní činnost a je vhodným místem pro matematiky a vědce.“

Podle dalších zjištění má toto místo příznivý vliv také na alergie a posiluje imunitu. Hrad a jeho okolí však paní Krumlovská a ani další psychotronici nedoporučují navštěvovat lidem trpícím depresemi a těm, kdo nedávno prožili nějaké trauma. Jinak však návštěva tohoto tajemného místa  okouzlí snad každého, kdo se rád ponoří do dávné tajemné historie.

napsal Petr Matura

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

malickasu
23.2.2021 18:19

hezký článek, děkuji

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz