Babinet.cz  /  Tajemno  /  Skrývá tajemné jihlavské podzemí průchod do jiného světa?

Skrývá tajemné jihlavské podzemí průchod do jiného světa?

11.2.2021 - redakce Babinet.cz

Mezi největší tuzemské záhady patří bezesporu i tajemství jihlavského podzemí. Jeho známá délka je přibližně 25 kilometrů s plochou 50 000 metrů čtverečních a po podzemí ve Znojmě je druhé nejdelší v České republice.

Spletité chodby se nacházely pod Jihlavou prokazatelně již v 15. století, kdy do nich byl uschován poklad sedleckého kláštera. Vchod do chodeb vedl z radničního dvora. Jedna z chodeb vede čtyři metry pod povrchem až do poloviny náměstí dodnes. První písemná zmínka o místním podzemí však pochází až z 16. století, kdy se do jihlavského horního práva zapisovaly nové štoly a šachty.

fotografie: archiv autora

Na rozšíření podzemí měli zásluhu i Švédové, kteří v roce 1645 obsadili město a zřídili mimo jiné kasematy, jimiž propojili jednotlivé obranné systémy. Mnoho podzemních tras není dodnes nikde zaznamenáno a zmapováno. Místní badatel mi například vyprávěl, jak se kdysi náhodně při výzkumu podzemí dostal do sklepních prostor jedné z restaurací, jejíž provozovatelé by se asi hodně divili, kdyby jim ubylo něco ze zásob z jinak zamčeného sklepa.

O podzemní chodby v Jihlavě se za druhé světové války začali zajímat nacisté, konkrétně okultisté z nechvalně známé společnosti Ahnenerbe. Ti byli přesvědčeni, že z jihlavského podzemí vede cesta do bájné podzemní říše Agharty. Chodbu měl údajně tajně navštívit i samotný Himmler.

Místo, kde měl být utajený vstup do Agharty, nacisté označili zelenou fluorescenční barvou, kterou zde při prohlídce můžeme vidět ještě dnes. Jak zjistil badatel Ivan Mackerle, jednalo se o barvu, kterou se jinak označovaly trasy v podzemí, například v protileteckých krytech. Nachází se prý ještě na dalším, veřejně nepřístupném místě v jihlavském podzemí a také na jedné zdi v brněnském Špilberku, která je na první pohled nelogicky natřena onou zeleně svítící barvou...

Méně se však již asi ví, že v jihlavském podzemí se také měl připravovat atentát na Hitlera během jeho návštěvy v Jihlavě v roce 1939. Podle autora knihy ,,Jihlava pod hákovým křížem“ Jiřího Vybíhala zatklo gestapo sekretáře komunistické strany v Jihlavě Jana Appefelda. Ten chtěl umístit nálož do větrací šachty pod pódiem před radnicí, kam se dalo dostat vstupem nedaleko od kostela sv. Ignáce. Hitler však nakonec Jihlavu nenavštívil, možná i kvůli tomuto incidentu...

Jihlavské katakomby zpopularizoval badatel Ivan Mackerle, jehož zaujala výše zmíněná chodba, které se říká ,,Svítivka“. Právě Mackerle se svými kolegy zjistil, že v případě zelené barvy jde o uměle vyrobenou látku. Poblíž ,,Svítivky“ se rovněž nachází i tajemný výklenek, který vznikl tím, že zde Němci z neznámých důvodů odtěžili kus kamene. Senzibilové zde pociťují negativní energii proudící příčně chodbou právě z tohoto výklenku.

Zajímavé je, že se vážně uvažovalo o jakési dutině za výklenkem. Tehdejší starosta tedy povolil geofyzikální průzkum radarem. Ten odhalil čtvercovou dutinu či schodiště. Při navrtání sondou však vrták ani po dvou metrech nenarazil na nic jiného než pevnou skálu, což je však samo o sobě záhadou, neboť dnešní moderní přístroje jsou velmi spolehlivé.

V roce 1997 místo navštívil i známý reportér a badatel Stanislav Motl, který v podzemí čtyřikrát přespal. Motlovi se podařilo v blízkosti výklenku natočit černý stín s tenkým krkem a zvednutou paží, který měl na hlavě podivnou přilbu či rovně zastřižené vlasy. Pořad byl odvysílán televizí Nova a pro velký ohlas proběhla v říjnu téhož roku rekonstrukce této události. Ta vyloučila, že se mohlo jednat o reportérův stín nebo o nějaký podvod.

Za tím účelem zde byla nainstalována termokamera. Ta v době, kdy Motl (přibližně ve 4:30) nafilmoval podivnou postavu, zaznamenala pokles teploty ve výklenku o 1,5 stupně Celsia po dobu šesti minut. Po této době se teplota vrátila k původnímu stavu 10,4 stupně Celsia. I když se najdou skeptici, kteří tento dokument zpochybňují, Stanislav Motl je stále přesvědčen o svém zážitku. Také návštěvníci prohlídek a někteří průvodci vyprávěli o tom, že viděli stíny mizející ve zdi, slyšeli kroky apod. O tom, že v podzemí se nachází průchod do jiného světa, jsou přesvědčeni i někteří psychotronici, kteří navštívili toto místo. Možná nacističtí okultisté věděli moc dobře, co hledají...

 

napsal Petr Matura

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
12.2.2021 13:54

zajímavé...

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz