Babinet.cz  /  Tajemno  /  Nebezpečné i štědré tajemné přízraky z hradu Valečova a jeho okolí

Nebezpečné i štědré tajemné přízraky z hradu Valečova a jeho okolí

16.9.2020 - redakce Babinet.cz

Hrad Valečov, nacházející se nedaleko Mnichova Hradiště, patří mezi časté cíle turistů. Původně dřevěný hrad nechali postavit již kolem roku1300 Valečovští z Valečova v nadmořské výšce 330 metrů, nad obcí Boseň na okraji skalního vrchu Mužský.

My se však v tomto příspěvku nebudeme zabývat jeho jistě bohatou a zajímavou historií, ale podíváme se na paranormální jevy, které se na tomto hradě a v jeho okolí vyskytují.

Jako každý hrad má i Valečov svoji Bílou paní. Podle vyprávění nejde o nijak nebezpečné zjevení a místní obyvatelé si na něj zvykli, jelikož prý bývalo celkem časté. Objevuje se zejména za jasných úplňkových nocí. Otázkou je, zda se skutečně jedná o tzv. Bílou paní, protože podle očitých svědků má více podob. Někdy byla viděna jako bělostná, průsvitná žena. Pokud však zjevení někdo vyprovokuje, objeví se místo jejího jemného a mírného obličeje hrozivý zjev mumie s krvavýma očima. Nikdy se však nedochovala informace, že by tento přízrak někomu ublížil. Pohybuje se v rozvalinách hradu a jen občas vyděsí noční návštěvníky.

Ze skalního podloží v hradu prý zase prýští velmi silná negativní energie. Děje se tak u vchodu do bývalé hladomorny. Podle některých svědků se zde občas otevře i brána do jiného časoprostoru a dokonce tady mělo dojít i ke zmizení několika osob. Zda je tato informace pravdivá, to se mi však zjistit nepodařilo...

Dalším záhadným fenoménem je Divoká honba. Poslední svědectví pochází z počátku minulého století, kdy se mladá žena z místní vsi vracela v noci bludištěm skalních světniček. Náhle zaslechla troubení lovců, štěkot psů a ržání koní. Dala se proto do běhu a nakonec se ukryla ve skalní puklině. V tu chvíli se kolem prohnala tlupa děsivých přízraků na koních. Je zajímavé, že Divoká honba je poměrně častým fenoménem a jistě se tak nejedná jen o pouhou pověru. Podobná Divoká honba byla například viděna u nedalekého hradu Kost a rovněž i na jiných místech.

Podle některých ezoteriků se v tomto případě může jednat i o bytosti, které se snaží vysát napadeným osobám životní sílu. Jiní badatelé se přiklánějí k tomu, že může jít o přírodní jev. Jak  ale vysvětlit, že svědci viděli skutečně příšerná stvoření? Mohlo by se snad jednat o zjitřenou fantazii a stresový stav?

U nás se tímto jevem ve svých knihách často zabývá například záhadolog Otomar Dvořák. Také ve skalních světničkách nedaleko Valečova se občas dobrodruhům, kteří zde nocovali, stala nevysvětlitelná věc… V noci cítili šimrání a škrábání na prsou. Někteří z nich údajně zahlédli světélkující ruku s kostnatými prsty v namodralé záři. Nic se jim však nestalo a zjevení tak o sobě dávalo pouze jen vědět. Krátce před válkou prý přízračná ruka dokonce jednomu mládenci pomohla, když vedle něj měla položit valoun posetý zlatými zrnky.

Ve světničkách také dodnes vídají jakási fosforeskující světélka. Nejde však o světlušky, nýbrž o výrony silné zemské energie.

Tajemný hrad Valečov a také i jeho okolí jsou jistě místa, která by bylo zajímavé podrobněji psychotronicky prozkoumat. Tak jako na ostatních místech, kde dochází k paranormálním jevům, však samozřejmě záleží i na citlivosti a duševním rozpoložení každého konkrétního jednice, stejně tak jako na počasí či astrologické konstelaci a jde tak často o subjektivní záležitost. Ověřit si to na vlastní kůži ostatně můžete i vy...

 

napsal Petr Matura

foto: archiv autora

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
16.9.2020 11:52

štědrá strašidla musí být fajn... :)

abrakagabra
16.9.2020 11:52

štědrá strašidla musí být fajn... :)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip