Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Účinný domácí rozmarýnový repelent proti klíšťatům

Účinný domácí rozmarýnový repelent proti klíšťatům

30.7.2020 - redakce Babinet.cz

Ne vždycky musíme sáhnout po repelentu, který po splnění svého úkolu (který by měl přinejmenším rozcupovat komára, nebo klíště na cucky) letí zpátky do šuplíku k dalším chemickým přátelům.I repelent se dá pojmout tak, aby efektivně odpuzoval tu dotěrnou hmyzí armádu.

Na klíště vyzkoušejte starý dobrý rozmarýn. Vyhobte si výluh z rozmarýnu, vody a octa, který se po zcezení může používat jako sprej.

  • 1 sáček rozmarýnu (sušený nebo čerstvý)
  • 1 litr vody
  • 1 vetší lžíci vinného bílého octa

Pak přelijte do lahvičky s rozprašovačem a před každou návštěvou lesa řádně postříkejte nohy a boty. Pakliže budete v lese déle, raději si trochu výluhu přelijte i do maličké lahvičky a mějte repelent po ruce i v lese. Přeci jen po čase vyprchá, tak abyste měli možnost nového postřiku.

A jak na ostatní hmyz?

Na bolestivé štípance, supermraky nesmrtelných komárů, svědění do krve poštípané pokožky a to rozkošné bzučení přímo u ucha.  Máme pro vás návod na 3 domácí repelenty, na které je spolehnutí. Jejich přidaná hodnota potěší hlavně ty, kterým cit pro estetiku není cizí.

Teď ještě zpět k rozmarýnu

Svažte k sobě několik delších větviček rozmarýnu. Pak je na 5 týdnů zavěste na místo, kde se dobře vysuší. Takto připravené větvičky rozmarýnu položte do oblíbené vyšší misky, nebo ozdobné skleničky a zapalte. Rozmarýnový kouř je stoprocentní odpuzovač.

Výsledek vyšperkujete, když si skleničku dozdobíte podle svého vkusu. Třeba jutou, malými kamínky, perličkami, atd.

Levandulová ochrana

Také levandule je přírodním repelentem. Sušené trsy levandule vypadají v kuchyni působivě. Ale vy bude potřebovat čerstvé květy levandule.

Ty můžete pěstovat v dekorativním proutěném košíku, ozdobeném velkou mašlí. Tahle kombinace je úžasně romantická. Pak se už jen stačí květy trochu potřít na pár místech. Voníte vy, váš byt a komáři se vám vyhnou a ještě se omluví.

Svíčkový repelent

Pokud milujete svíčky a pohodu, kterou dokážou navodit, pak je tento přírodní repelent jasným favoritem.

Připravte si vysokou sklenici, kterou zase podle své libosti ozdobíte. Do sklenice vložte pár plátků citrónů, limetky, hřebíček a zakápněte deseti kapkami eukalyptového oleje. Poté zalejte sklenici vodou. Ne však až po okraj. A teď stačí pouze do připraveného repelentu vložit na vodní hladinu plovoucí svíčku.

Ještě zapálit, rozmístit několik takovýchto kusů pod altán a můžete si užít pohodový letní večer bez vlezlé společnosti komárů a klíšťat.

Napsala. Bára Klímová

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip