Babinet.cz  /  Tajemno  /  Kdo byl tajemný vraždící Chlupáč? Pravdu se již zřejmě nikdy nedozvíme...

Kdo byl tajemný vraždící Chlupáč? Pravdu se již zřejmě nikdy nedozvíme...

25.7.2020 - redakce Babinet.cz

Asi každý někdy viděl nějaký film nebo četl o sériových vrazích plížících se temnými uličkami, číhajících na nic netušící oběti. Asi nejznámějším z nich je londýnský Jack Rozparovač, kolem kterého je dodnes mnoho neznámých. Málo se však ví, že i Praha měla v 19. století svůj vraždící přízrak, který snad ani nebyl člověkem…

K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci s trefným názvem ,,U zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici v Praze. Když uklízečka ráno vešla do jednoho z pokojů, našla tu bez známek života ležet mladou prostitutku. Už na první pohled bylo jasné, že byla uškrcena. Přivolaní policisté se prvním případem nijak zvláště nezabývali, pouze ohledali místo činu. Prostitutky byly vnímány jako lidská spodina a často v tomto prostředí docházelo k násilnostem.

Tajemný vrah však udeřil znovu již za několik dní, a to dokonce ve stejném domě. Tentokrát se však našel svědek, a to navíc důvěryhodný. Jistý major rakouské armády zašel do tohoto podniku  trochu se pobavit a právě se věnoval hned třem dívkám najednou, když se náhle otevřely dveře a dovnitř vtrhlo podivné monstrum. Podle svědectví dotyčného důstojníka vypadalo podobně jako vlkodlak. Nestvůra se vrhla na jednu z dívek, sevřela jí krk a během okamžiku byla dívka mrtvá. Pak totéž udělal s druhou ženou. Teprve potom se major vzpamatoval z šoku a vytáhl šavli, ale příšerná postava se bleskurychle ocitla přímo u něho a udeřila ho tak silně, že omdlel. Po procitnutí  našel všechny dámy mrtvé...

Vyšetřování tentokrát bylo daleko důkladnější díky svědectví a důvěryhodnosti pana majora, ale nepřineslo žádné výsledky. Jen policejní pes našel stopy u vchodu do kanalizace. Po Praze se bleskově začala šířit šeptanda o zabijákovi, který dostal přezdívku Chlupáč. Celé město zachvátil strach. Někdo soudil, že jde dokonce o pekelného démona, jiný zase, že se jedná o uprchlé a zdivočelé zvíře z cirkusu.

Mezitím však Chlupáč vraždil znovu. Tentokrát si vybral nevěstinec ,,U Silbernáglů“. Nejprve proběhl kuchyní, ale vyděšené kuchařky si prý nevšímal a okamžitě zamířil do patra, odkud se po chvíli ozval příšerný křik. Když se personál odhodlal vejít do pokoje, ležela na podlaze dvě mrtvá těla mladých dívek a Chlupáč byl pryč.

I v tomto případě se našel svědek. Jedna dívka se duchapřítomně schovala pod postel, odkud s němou hrůzou pozorovala příšernou scénu. Poskytla tak detektivům důležitou informaci. Viděla totiž, že Chlupáč měl lidské ruce, a tak se mohlo vyloučit podezření, že se jedná o nějaké zvíře.

Policie zahájila rozsáhlé pátrání a také dala hlídat všechny nevěstince v Praze. Přesto došlo k dvěma dalším vraždám v jednom z podniků blízko nábřeží, takřka před očima strážců zákona. Po tomto činu se však Chlupáč stáhl a již nikdy se neobjevil, alespoň v přestrojení, které zřejmě používal. Vraždy tak nikdy nebyly potrestány a tajemný Chlupáč unikl spravedlnosti.

Zajímavostí je, že na místech všech zločinů stávaly v dřívějších dobách, ještě před vybudováním nevěstinců, nějaké náboženské či duchovní stavby, jako například kostel, fara či hřbitov. Jednalo se tedy o trestajícího náboženského fanatika, nebo šlo jen o pouhou náhodu?

Tento vrah také musel velmi dobře znát pražské podzemí, kde se zřejmě skrýval. Dnes už se asi  tajemný případ nevysvětlí. Inspiroval se jím však známý autor Edgar Allan Poe, který podle něj vytvořil slavnou knihu Vraždy v ulici Morgue, kde však vrahem byla mohutná gorila. Praha tak získala další, tentokrát nechtěné tajemství. V potemnělých pražských uličkách se dodnes vznáší černý stín smrti z dávných dob...

 

napsal Petr Matura

foto: wikipedie, pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
25.7.2020 23:15

ne gorila, ale orangutan (velký, ryšavý, pocházející z Bornea)

gabma
26.7.2020 10:26

jééééé, Chlupáč...

abrakagabra
16.8.2020 17:40

no, asi nějaký církevní maniak

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip