Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Období mšic a slimáků se blíží. Pomůže pivo nebo cigaretové nedopalky

Období mšic a slimáků se blíží. Pomůže pivo nebo cigaretové nedopalky

13.5.2020 - redakce Babinet.cz

Naše zahrádky čeká období nezvaných škůdcům, o jejichž návštěvu rozhodně nestojíme. Co s nimi? Jak je zlikvidovat, aniž bychom do půdy napumpovali tuny chemie?

Letošním hitem jsou nepříjemné mšice. Ty zlikvidují přírodní cestou například berušky  -slunéčka sedmitečná. Museli byste jich ale různě posbírat opravdu hodně a navíc, jsou poslední dobou opravdu nedostatkovým zbožím. Na rozdíl od mšic, těch je všude plno a dokáží úplně zlikvidovat celé rostliny, například, paprik, libečku nebo různých druhů květin.

Dalším přirozeným predátorem jsou mravenci. Ti jsou ale trošku zákeřní, neb se ze strachu o obživu kolikrát snaží mšice sice částečně likvidovat, částečně si ale jejich kolonie pěstují a nechávají si je „na potom“.

Zkuste afrikány

Další možnost jsou afrikány. Tyto květiny mšice odpuzují, říká se, že za to může jejich nezaměnitelní vůně.

Pokud kouříte, pak si schovávejte nedopalky. Ty nechte louhovat ve vodě, přidejte pár kapek jaru, nalijte roztok do rozprašovače a tím potom postříkejte mšice, molice i třásenku. Pokud „vajgly“ chybí, tak si takto připravte mýdlovou vodu. Je to slabší řešení, ale při opakované aplikaci také pomůže.

A co pastičky s pivem?

Proti hlodavcům jako je hraboš polní, který ohryzává stromy, ale třeba i kořenovou zeleninu, opět pomůže odpudivý, ale jinak krásný afrikán, česnek nebo řebčík. Nejlepší je asi kombinace afrikánu a česneku, kteří se pak dají dobře dále využívat.

Na odporné plže pak pomohou pastičky z kelímků, které zahrabeme do země a nalijeme do nich pivo. Případně můžeme cestičky kolem záhonků vysypat vápnem, nebo solí. I to by jim mělo zabránit v přelézání ze záhonu na záhon. Vzhledem k tomu, že se tyto potvory ale zahrabávají hluboko pod zem a zjevují se dost nečekaně tam, kde je rozhodně nepotřebujeme, bude pivo asi lepším řešením. Slimáci jsou jedním z nejtěžších protivníků na zahrádce.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip