Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kurkuma má pozitivní vliv na naše zdraví. V kuchyni by vám rozhodně neměla chybět

Kurkuma má pozitivní vliv na naše zdraví. V kuchyni by vám rozhodně neměla chybět

11.5.2020 - redakce Babinet.cz

Kurkuma je široce používané koření v kulturách po celém světě. I když je to kultovní přísada v některých z nejchutnějších pokrmů vůbec, je také známo, že se hojně používá pro její neuvěřitelné zdravotní účinky. Ať už se snažíte zhubnout, léčit rány nebo snížit hladinu cholesterolu, tak toto žluté koření musí mít své stálé místo ve vaší kuchyni. Co všechno tedy kurkuma může vyřešit?

Bojuje proti zánětu

Jeden z nejvýaznějších důvodů, proč lidé využívají kurkumu, je pro její protizánětlivé účinky. Chronický zánět způsobuje artritidu, rakovinu, diabetes a kardiovaskulární onemocnění. Proto se mnoho lidí obrací k tomuto jasně žlutému koření, aby tyto protizánětlivé vlastnosti využilo ve svůj prospěch. Podle některých studií je toto koření téměř stejně silné jako některé z předních protizánětlivých léčiv.

Využijte antioxidantů

Antioxidanty v tomto prospěšném koření jsou účinným způsobem boje proti volným radikálům. Když se tyto volné radikály nechají neošetřené, mohou způsobit pohromu na našich buňkách a DNA. Toto poškození často vede k rakovině a podobným zdravotním problémům.

Antioxidanty přítomné v tomto koření mohou neutralizovat nebezpečné volné radikály, vysoce reaktivní molekuly, které způsobují oxidační poškození našich těl.

Podle některých studií jsou antioxidanty kurkumy nápomocné při boji s volnými radikály, při prevenci rakoviny a při posilování antioxidačních enzymů v těle.

Zvyšte své kognitivní funkce

Kognitivní zdraví obvykle není problém, dokud nebudeme starší. Abychom však zajistili udržení kognitivního zdraví ve stáří, je nezbytné přijmout dobrovolná opatření k adekvátní ochraně funkcí mozku.

S pomocí tohoto koření, budete moci zlepšit klesající kognitivní funkce a pomoci obnovit paměť.

Zabraňte krevním sraženinám

Vzhledem k tomu, že toto koření je účinným protizánětlivým činidlem, je účinné pro snížení zánětu. Toto koření je antikoagulant, který je také užitečný při prevenci krevních sraženin.

Podle některých studií toto koření ovlivňuje, jak se vyvíjejí krevní sraženiny, díky svým vlastnostem ředění krve.

Snižuje depresi

Můžete snížit depresi přidáním kurkumy do vaší stravy?  Některé studie ukazují, že když se užívá spolu s komerčními léky na depresi, kurkuma pomáhá zvyšovat specifické účinky těchto léků.

Pro zdravější kůži

Pomáhá zlepšit stav vaší pleti různými způsoby. Některé studie navíc spojily toto koření s nárůstem kolagenu, což má za následek zvýšení pružnosti pokožky.

Chcete-li plně využít tohoto aspektu koření, vytvořte si domácí pleťové masky.

Stimulace hubnutí

Koření je známé pro své protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají podporovat hubnutí. Pomáhá předcházet tvorbě tukové tkáně a v konečném důsledku zlepšuje celkové metabolické zdraví. Studie ukázaly, že v koření obsažený kurkumin aktivní pomáhá zlepšit velikost pasu a systolický krevní tlak u jedinců s diagnózou metabolického syndromu.

Podpora zdravých kloubů

Díky síle kurkuminu toto koření také podporuje vaše klouby, protože protizánětlivé vlastnosti pomáhají zabránit jejich opuchnutí a zánětu.

Podle studie zahrnující pacienty s artritidou byl kurkumin v tomto koření účinnější ve srovnání s předními léky na předpis užívanými k léčbě revmatoidní artritidy.

Podpora zdravého srdce

Užívání tohoto koření, pro jeho protizánětlivé vlastnosti, pomáhá předcházet srdečním infarktům a srdečním onemocněním.

Zvláště důležitou výhodou kurkuminu v tomto koření je to, že zlepší sliznici cév. Endothelium (sliznice krevních cév) pomáhá správně regulovat krevní srážení a tlak..

Podpora zdravé hladiny cholesterolu

Vysoký cholesterol může vyvolat oxidační stres, který je výsledkem vysoké hladiny cukru v krvi a chronického zánětu. Protizánětlivé vlastnosti tohoto koření přispívají ke snížen zánět ve vašem těle a podporuje tak zdravější hladinu cholesterolu.

Chrání proti stresu

Kurkuma je známa jako adaptogen, což znamená, že pomůže působit proti účinkům stresů na tělo.

Pomáhá při nadýmání a poruchách trávení

Už vás nebaví řešit nepříjemné zažívací potíže a nadýmání? Kurkuma stimuluje žlučník, který pomůže vašemu tělu vytvořit žluč nezbytnou pro rozložení jídla a zlepšení trávení.

Podle studie je toto koření účinné při snižování příznaků plynů a nadýmání u jedinců, kteří trpí zažívacím onemocněním. Tento výzkum dále ukazuje, že jeho obsah kurkuminu pomáhá také jedincům s ulcerózní kolitidou.

 

Ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip