Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nehtová mykóza není beznadějný stav. Babské rady, co na ní pomůže

Nehtová mykóza není beznadějný stav. Babské rady, co na ní pomůže

3.5.2020 - redakce Babinet.cz

Plísňová infekce nehtů není nic, o co by člověk stál. Nehtovou mykózu doprovází silný zápach a stav nehtů je žalostný. I s nehtovou mykózou se však dá účinně bojovat. Jak? Bezbolestně, doma a dokonce bez zaplacení horentních sum.

Ten, kdo nehtovou mykózou trpí, je často zoufalý. A vůbec není divu. Napadené nehty opravdu nevypadají hezky. Nemůžete je upravit, zalakovat, zastřihnout, schovat, ani zjemnit. Léto je tabu a o otevřené obuvi si můžete nechat zdát. Když už se osmělíte, i tak je každý váš krok doprovázený studem a pocitem nepohodlí.

Co může pomoci?

 • Jablečný ocet

Složky jablečného octa jsou velmi mocné. Nehtová mykóza je pro ně hračka, nicméně je to na vás. Musíte být trochu trpěliví a denně obětovat octové lázni dobrou půlhodinku.

Do přiměřeně velkého lavůrku smíchejte jablečný ocet s vodou a to v poměru 1:2. Stačí pár dnů máčet postižená místa v této směsi a máte vystaráno. Na dovolenou už budou vaše nohy ukázkové.

 • Oreganový olej

Oreganový olej působí na infekční onemocnění velice efektivně a nemilosrdně likviduje kvasinky. V kvasinkovém boji je oregano jednoznačným a spolehlivým vítězem.

Kožní i nehtové plísně budou mít utrum, když si připravíte oreganovou lázeň. Úplně stejným způsobem, jako v případě jablečného octa. Oreganovým olejem si můžete postižená místa i potírat. Stačí jen pár kapek, s množstvím to rozhodně nepřehánějte.

 • Česnek se solí a vodou

Když nemáte v plánu navštívit lékaře a o mykóze se poradit, vystačíte si s česnekem. Česnek léčí, rychle hojí, působí jako prevence a s mykózou nemá žádné slitování.

Bohatě postačí, když si do hrnečku s vodou rozmačkáte 2-3 stroužky česneku a přidáte lžičku soli. Nechte odstát do druhého dne a pak pomocí vatového tamponu potírejte problematická místa touto směsí.

 • Hypermangan

Kvasinky a bakterie si libují ve vlhkém prostředí. Protože hypermangan vysušuje, je také další vhodnou možností, jak mykóze zamávat a rozloučit se.

Co druhý den se pohodlně usaďte do křesla a namočte zase nohy na 10 minut do teplé vody s hypermanganem. Poctivě opakujte a mykóza bude ze dne na den ustupovat.

Prevence

Jak mykózu léčit a umírnit, už víte. Teď ještě pár zásad preventivního ražení a máte vystaráno:

 • na veřejných místech nechoďte bos
 • vždy používejte jen svůj ručník
 • když už se u vás mykóza objeví, vyvarujte se saunám, bazénům a soláriím
 • nepůjčujte si cizí boty
 • samozřejmě ani vy své boty nikomu nezapůjčujte
 • na hygienu nohou se snažte používat dezinfekční mýdlo
 • důležitá je správně větraná obuv a vhodné ponožky

Napsala Bára Klímová

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
4.5.2020 03:07

Hypermangan spíš oxiduje než vysušuje. Možná si to ta babka, která radu poskytla už trochu popletla :-) BTW, skvrny od hypermanganu se dají odstranit kyselinou octovou. Ano, přesně tou, kterou tady doporučujete na všechno od praní prádla až po lěčbu rakoviny, tak to je první použití kde doopravdy funguje :-) Jinak samozřejmě onychomykóza se hypermanganem vyléčit nedá, je to velmi úporné onemocnění které je podomácku prakticky neléčitelné. Dobrá zpráva je, že lékaři ji léčit umí :-)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip