Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Milujeme turistiku: Křížem krážem krajem Karla Hynka Máchy

Milujeme turistiku: Křížem krážem krajem Karla Hynka Máchy

8.3.2020 - redakce Babinet.cz

Chůze a turistika, to jsou kratochvíle, které nejen, že nás zavedou do rozličných koutů naší země, ale dobře se při nich hubne a udržuje kondice. Dneska si povíme pár tipů, kam vyrazit Projdeme si Máchův kraj.

Českolipsko a okolí, to je slavný Máchův kraj. Básníkova noha ho prošla křížem krážem a to zemřel poměrně mladý. Mimochodem, pohřeb se konal v den jeho narození.

Jedná se o kus České republiky, který dokážeme za pár dní projet, projít a alespoň trochu poznat. Začneme na zřícenině hradu Jestřebí.

Jestřebí

Zde najdeme městečko, jehož historie sahá až do 14. století. Zřícenina hradu je z roku 1295. Na místě najdete také rozhledovou plošinu a pod samotným hradem stojí kostel sv. Ondřeje z roku 1780.

Bezděz

Z Jestřebí je pak na dohled zřícenina hradu Bezděz. Hrad založil Otakar II. ve 13. století, Zde můžeme obdivovat raně gotickou kapli a dvě vysoké věže, jejichž zdi jsou silné i 5 metrů.

Pro svůj romantický vzhled se stal předlohou pro mnoho malířů a oblíbil si jej také básník Mácha. Hrad je přístupný pro veřejnost a prohlídka s průvodce trvá cca 50 minut. Okolní lesy jsou přírodní rezervací a najdeme v nich vzácného brouka tesaříka alpského.

Kdybychom byli Máchou, tak bychom procházeli od Bezdězu místními lesy, ve kterých se rodí Máj, první česká romantická báseň, jejíž děj se odehrává u města Hiršberg, což jsou dnešní Doksy.

"Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas." ......

Doksy a Staré Splavy

Jedná se o jedny z nejznámějších a nejvyhledávanějších rekreačních středisek severních Čech. První písemná zmínka o nich pochází z roku 1293. Velký význam pro rozvoj této oblasti měl potom panovník Karel IV., ten dal Doksům významná privilegia a nechal zde také založit Velký rybník, dnešní Máchovo jezero, oblíbený cíl turistů.

Michalovická putna

Další zřícenina, kterou Mácha miloval, se nachází nad romantickém údolím Jizery s překrásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna. Ta je dnes významně nahnutá vlivem železnice, ale také kvůli nejrůznějším hledačům pokladů, kteří se podepsali na ní a na celém okolí. První zmínku o Putně najdeme v materiálech ze 13. století. Dneska je hrad součástí Mladé Boleslavi.

Napsala Zuzana Zelenková

Foto. pixabay.com, cs.wikipedia.og,

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TIPY na pohodlnou módu pro volný čas:

Dokonalé není třeba měnit, ale rozvíjet ano. Dámská bunda OWATONNA má předobraz v oblíbené mikině ENTRADA. Svrchu má silnější směsový materiál s 90 % bavlny, pobroušený pro jemnější povrch a v keprové vazbě, uvnitř je zateplená prošívanou podšívkou v kontrastní barvě s náplety uvnitř rukávů. Jinak u bundy OWATONNA najdeš vše, co se osvědčilo: efektní šálový límec v kombinaci s asymetrickým zapínáním, který tě skvěle ochrání před větrem a chladem. Bavlněná stuha s kontrastním prošíváním a koženými brzdičkami pro stažení límce. Praktické lištové kapsy decentně zvýrazněné keprovou tkanicí, uvnitř navíc nalezneš další kapsu na zip ukrytou ve švu. Bunda OWATONNA v princesovém střihu je inspirována motorkářským křivákem a má prodloužený tvarovaný zadní díl. Luxusní vzhled umocňují kožené detaily a tkaná nášivka na levém rukávu – signatura BUSHMAN. Odolný YKK zip se nezadrhne a ty můžeš v klidu vyrazit vstříc dobrodružstvím. Doporučená MOC: 3 999 Kč

Lehčí dámskou mikinu SEDALIA jsme vytvořili z kvalitní bavlněné pleteniny s neklidnou strukturou. Má lodičkový výstřih a žebrovanou pleteninu na manžetách rukávů, v dolním lemu a na vsadkách na náramenících. Čistý a elegantní styl podtrhuje decentní potisk Respect for Nature na prsou. Miluješ přírodu? Nenechej si to pro sebe. Doporučená MOC: 1 799 Kč

Trochu jiný pohled na přírodu. Dámské tričko volného střihu FLORIDANA s krátkým rukávem a dvojsmyslným potiskem k zamyšlení. Doporučená MOC: 699 Kč

Dámské tričko s dlouhým rukávem TOTOWA jsme vyrobili z jednolícní bavlněné pleteniny s neklidnou strukturou. Má volný kimonový střih, který lehce kopíruje postavu a přizpůsobí se tvým pohybům. Potisk s levhartem jen podtrhuje, že v tomhle tričku můžeš být zároveň elegantní i divoká. Doporučená MOC: 999 Kč

Více naleznete na www.bushman.cz

 

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip