Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Připravte plechy na vánoční pečení: Domácí trik na bleskurychlé vyčištění

Připravte plechy na vánoční pečení: Domácí trik na bleskurychlé vyčištění

16.11.2019 - redakce Babinet.cz

Každý rok ta stejná situace. Blíží se doba, kdy budete muset začít péct. Pokud tedy nejste zrovna fanoušci kupovaných vánočních cukrovinek a mlsek, za chvíli vás tak nevyhnutelně čeká pár dlouhých chvilek u trouby. Než však ale začnete péct, je na čase zkontrolovat a následně připravit plechy. Ušetříte si pak na poslední chvíli spoustu nervů, i času.

Nemusíte se udrhnout k smrti

Drhnutí, popraskaná kůže kolem nehtů, vysušující čistící písek, hutná špinavá pěna a nepříjemně nekonečný zvuk drátěnky, která přejíždí po ploše plechu. Tohle všechno bohužel neodmyslitelně patří k předvánočnímu martýriu, které právě s čištěním plechů souvisí.

Naštěstí existuje i pohodlnější a elegantnější způsob, díky kterému budou plechy jako nové. I když zrovna nejde o mávnutí kouzelným proutkem, po kterém bude plech čistý, aniž byste na něj museli sáhnout, úspora času a efektivní výsledek vás i tak rozhodně neurazí.

Elegantní metoda, jak vyčistit plech

K tomuto způsobu čištění nebudete potřebovat žádné speciální, ani těžko dostupné prvky. Určitě už teď máte vše potřebné hezky doma po ruce. A tak vám nic nebrání v tom, abyste se do bezpracné přípravy plechů pustili. Čas, který už pak bude velet k samotnému pečení, bude o poznání příjemnější a klidnější.

Jak tedy na to?

  • Připravte si plechy, které potřebujete vyčistit. Předpřipravit si je můžete všechny najednou, což vám také usnadní pozdější práci a ušetří čas.
  • Nyní na plechy nalijte pořádnou dávku tekutého mýdla a rozetřete, třeba stěrkou, po celém povrchu plechu.
  • V téhle fázi přichází na řadu jedlá soda. Tou zasypte plechy v silných vrstvách.
  • Pomocí kartáče, či starého zubního kartáčku teď mýdlo se sodou pořádně propojte.
  • Vše nechte tak, jak je. Směs jednoduše nechte přes noc působit. Odvede ten největší kus práce úplně sama a vy můžete klidně odpočívat.
  • Druhý den přilijte na plech trochu vody a krouživými pohyby vyčistěte plochu větším, přeloženým kusem alobalu. Pokud si vše chcete pojistit, místo vody přilijte ocet.
  • Pak plechy stačí pouze opláchnout pod proudem teplé vody.

 

Napsala Bára Klímová

 

Vyzkoušíte tento fantastický způsob letos i vy? Nebo poradíte svou osvědčenou metodu ostatním v komentářích?

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
17.11.2019 00:12

Co máte všichni s tou sodou? Složili se snad redaktoři napříč všemi novinami a servery a koupili Solvayovu továrnu na výrobu sody? To už je za posledních čtrnáct dní asi padesátý článek na co všechno se má používat soda. Na trávení myší, leštění zrcadel, nafukování pneumatik, ... :D

pravac
17.11.2019 14:02

Stačí používat pečící papír a nemusíte nic drhnout...Ale jsme tak nějak zaseklí v tom devatenáctém století...

Žanyna
17.11.2019 19:16

To snad autorka uklízí plechy špinavé?!? Já si je průběžně mezi jednotlivým pečením otírám ubrouskem a pak je jen lehce přejedu houbičkou s Jarem, opláchnu teplou vodou a nechám uschnout... Nebo použiju ten zmiňovaný pečící papír...

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip