Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Zázračný polníček. Zelenina, která by neměla zůstat opomíjena

Zázračný polníček. Zelenina, která by neměla zůstat opomíjena

15.11.2019 - redakce Babinet.cz

Dříve rostl na každé zahrádce, dnes polníček koupíte za nemalé peníze ve vybraných obchodech.  Polníček (Valerianella locusta - kozlíček polníček) je listová zelenina, jejíž drobné listy mají jemnou a lehce oříškovou chuť.

V jeho maličkých listech nalezneme spoustu vitamínu C, dokonce více než v citronech, a také vitamín A a E. Z minerálních látek je výrazně zastoupeno železo, ale i hořčík, draslík, vápník a samozřejmě kyselina listová. Za zmínku stojí i obsah betakarotenu. Polníček je vhodný na podporu imunity a pomáhá zahánět špatnou náladu a stres. Jeho požívání ale také podporuje krvetvorbu a aktivuje látkovou přeměnu v buňkách.

Pěstujte si vlastní polníček, sklízet můžete téměř po celý rok

Pokud budeme vysévat polníček od začátku do poloviny jara, pak koncem léta a nakonec ještě v polovině podzimu, máme zaručenou sklizeň čerstvých listů po celý rok. Pokud chceme polníček jen na zimu, vysejeme ho koncem léta nebo na podzim. Dokáže přezimovat. Polníček lze sklízet, jakmile mu naroste zhruba čtvrtý pár listů. Je to typ listové zeleniny, která má raději vlhčí půdu. Dávejte snad pozor jen na to, abyste ho netrápili půdou těžkou.

Vybrali jsme pro tyto recepty

https://babinet.cz/clanek-24648-bramborovy-salat-s-polnickem.html

https://babinet.cz/clanek-17669-styrsky-polnickovy-salat.html

https://babinet.cz/clanek-17811-pomazanka-s-lososem.html

 

Zdroj foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip