Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Líbání může ohrozit vaše zdraví!

Líbání může ohrozit vaše zdraví!

16.10.2019 - redakce Babinet.cz

Líbání - párová aktivita, která snižuje stres a údajně i zvyšuje imunitu. Zdravotníci ovšem také varují - líbání může být i zdrojem infekce.

Nejznámějším onemocněním přenášeným polibkem, jehož název také zlidověl jako „nemoc z líbání – Kissing Disease“, je infekční mononukleóza.  Jde o velmi rozšířené infekční onemocnění vyvolané virem. Je přenášené slinami a slinami kontaminovanými předměty, jakými může být například zubní kartáček, cigareta či sklenice. Inkubační doba je u mononukleózy 2 až 7 týdnů, akutní fáze obvykle trvá 7-10 dní.

Nejčastěji podle statistik onemocní malé děti. U těch ale onemocnění obvykle proběhne pouze s lehkými klinickými příznaky, nebo zcela bez příznaků.

Virus mononukleózy se vyskytuje celosvětově. Přítomnost specifických protilátek, které vznikají po prodělaném onemocnění a přetrvávají celoživotně, jsou prokazatelné až u 95 procent dospělých.

S klinicky manifestovaným onemocněním se setkáváme zejména u pacientů ve věkové kategorii 15 až 25 let. Zde bývá infekce prezentována zvětšenými mízními uzlinami, bolestmi v krku, zvětšenými krčními mandlemi s bílými pablánami, únavou, nevolností, malátností, horečkou. Bývají také zvětšeny játra a slezina a infekce může připomínat angínu. Stejně jako další herpetické viry má i EBV schopnost vyvolávat celoživotní možnou infekci hostitele.

Pokud někdo trpí výše uvedenými příznaky, je rozhodně vhodné, aby navštívil lékaře.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip