Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nepodceňujte tříselnou kýlu. Může vás ohrozit na životě

Nepodceňujte tříselnou kýlu. Může vás ohrozit na životě

21.7.2019 - redakce Babinet.cz

Tříselná kýla je vytlačení obsahu dutiny břišní přes přední stěnu břišní zeslabenými místy 
v břišní stěně – v oblasti třísla. Dále může být kýlní vak podsunutý pod tříselný vaz 
a projevuje se jako kýla femorální, případně může zasahovat kýlní vak až do šourku, pak hovoříme o kýle skrotální. Kýly v této oblasti patří mezi jedny z nejčastějších onemocnění, která se léčí chirurgicky operační cestou. Projevem kýly je vyklenutí v třísle, na přední straně stehna nebo v šourku, bolestivost, může být i porucha pasáže.

Pokud se kýla již vytvořila, je nevratná, musí se předcházet jejímu uskřinutí, které může ohrozit pacienta na životě. Konzervativní řešení spočívá v podpoře kýlními pásy nebo operace.

Možnosti operační léčby kýly

Operační léčba spočívá v preparaci kýlního vaku, vrácení jeho obsahu (tuková tkáň, tenké střevo, tlusté střevo) do dutiny břišní, dále plastiku tříselního kanálu a defektu ve stěně břišní. Podle nálezu a charakteru kýly je možno stěnu břišní zpevnit pomocí nevstřebatelné síťky a tím tak maximálně předejít možné recidivě kýly. Přínosem je zpevnění břišní stěny a zabránění uskřinutí kýly.

Dnes se provádí miniinvazivní laparoskopická operace, dále však zůstává možnost klasického přístupu plastiky kýly.

Laparoskopický přístup – přes dutinu břišní jsou vedeny 3 malé řezy, naplnění břišní dutiny vzduchem a následuje preparace v třísle přes dutiny břišní, musí být natnuto peritoneum (blanka, kryjící dutiny břišní), břišní obsah vrácen zpět z třísla do dutiny břišní. Následuje vložení síťky do třísla v břišní stěně, tato je buď samofixační, nebo je fixována na několika místech, čímž dochází ke zpevnění břišní stěny. Následuje sešití peritonea a ukončení operace.

Omezení pro pacienta po operační léčbě kýly

Po klasické operaci se předpokládá pracovní neschopnost po dobu 1 měsíce po výkonu. Po laparoskopické operaci po dobu cca 2–3 týdnů po výkonu.  Fyzicky je pacient aktivní až po 4 měsících po výkonu, plná zátěž je vhodná až 6 měsíců po výkonu. U laparoskopických výkonů se tato doba zkracuje o třetinu až polovinu.

„Komplexní péči o tyto nemocné vidíme v rámci fungující Herniologické ordinace, kde jsou nemocní s těmito chorobami vyšetřeni a je jim doporučen individuálně nejvhodnější typ operačního výkonu a materiálu. Pokud se pacient rozhodne k operaci, je mu v rámci této ordinace zajištěno komplexní předoperační vyšetření a stanoven termín operace. Pacienti po tomto typu operací jsou většinou hospitalizováni tři až čtyři dny. Mimo rozsáhlých břišních kýl, kdy je délka hospitalizace zhruba 7 dní,“ vysvětluje primář chirurgického oddělení MUDr. Stanislav Kalabus.

Po operaci sledují lékaři pacienta v herniologické ordinaci vždy za tři, šest, dvanáct a dvacet čtyři měsíců, jde o kontrolu kvality poskytnuté péče a sledování případného vzniku recidivy.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.