Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Co je vlastně ideální váha

Co je vlastně ideální váha

19.7.2019 - redakce Babinet.cz

Chcete mít ideální váhu. Držíte kvůli tomu dietu. Víte ale co ideální váha je? Jaký má tedy vaše dieta cíl? Připomeňme si jen, že pokud se rozhodnete držet jakoukoli dietu, měl abyste si odpovědět na otázky, proč chcete zhubnout, proč máte nadváhu a kolik chcete zhubnout a za jak dlouho.

Vyvarujte se ale odpovědi, že chcete zhubnout na ideální váhu. Měla byste si nejdříve zjistit, co zrovna pro vás ideální váha představuje. Ke stanovení optimální váhy se používá nejčastěji propočet body mass indexu (BMI) a měření obvodu pasu. Ani tyto hodnoty však nejsou v mnoha případech dostatečné a často je vypočtené rozmezí normálního BMI pro daného člověka nedosažitelně nízké a tím také frustrující. Pokud máte robustnější postavu nebo větší množství svalové hmoty, je lepší využít měření přístrojem, který pracuje na principu bioimpedance. Znamená to, že změří rozdíl ve vodivosti tkání tukových a ostatních, které vodu obsahují. Po krátkém měření následuje přibližně půlhodinový rozbor naměřených hodnot a stanovení optimální váhy.

Pozor ale na různé „odborníky“, kteří se při stanovování vaší ideální váhy dopouštějí množství chyb. U žen se neptají na těhotenství či menstruaci, u starších žen nepočítají s fyziologickým úbytkem vody v těle, neptají se ani na to, kolik tekutin jste dnes vypili.

Právě tyto okolnosti však mohou výrazně ovlivnit výsledek. Přístroj pak totiž třeba ukáže vyšší procento tuku.

Dokážete si ale pomoci i sami. Svoji váhu si zhodnoťte sami a vzpomeňte si, kolik jste vážili v době, kdy jste se naposledy cítili dobře. Přibližně kolem této hodnoty se pohybuje vaše ideální váha.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip