Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bolest ucha může způsobit koupání, průvan, ale i necitlivá přílišná hygiena

Bolest ucha může způsobit koupání, průvan, ale i necitlivá přílišná hygiena

21.6.2019 - redakce Babinet.cz

Jako každá bolest i bolest ucha nás velmi potrápí a znepříjemní život. Ať je příčina jakákoliv, obvykle je nutná pomoc odborníka. Jde o záněty, které zasahují zvukovod či střední ucho.

Do středního ucha zánět prostoupí přes Eustachovu trubici. Dojde k zmnožení původců infekce v dutině středoušní a vytváří se hnis. Ten tlakem na bubínek vyvolává silné bolesti v uchu. Kromě bolesti může nastat též zhoršení sluchu, horečka, u malých dětí a i průjem, nevolnost.

Zánět středního ucha si často vyžádá akutní zákrok. Když je bubínek hnisem vyklenutý, provádí lékař  paracentézu – propíchnutí bubínku. Protne tenkou jehlou ušní bubínek a odsaje hnis, který se ve středním uchu nachází. Po odtečení hnisu následuje okamžitá úleva od bolesti.

Při zánětu zevního zvukovodu je postižena pokožka této části ucha. Jde o následek útoku bakterií, ke kterému obvykle dochází v létě po koupání.  U pacientů se objevuje svědění, bolest ucha, později výtok z ucha někdy spojený se zhoršením sluchu.

Ti, co to zažili, popisují zánět zvukovodu jako nepříjemnou bolest. Od zánětu středního ucha, který vzniká třeba při nachlazení a rýmě, se zánět zevního zvukovodu liší jak bolestí, tak pocitově. Bolest je jakoby horší, ale člověk přitom normálně slyší, zatímco u zánětu středního ucha pacient všechny zvuky vnímá jakoby zdálky.

Zánět zevního zvukovodu je typická nemoc z vody. U těch, kteří se hodně potápí, rádi plavou s hlavou pod vodou nebo skáčou do vody. Voda ulpí v uchu a nedostane se ven.

První pomoc po každém koupání je  - pokusit se vodu, která vám zalehla ucho, vždy vytřást ven, dřív než se vrátíte znovu do bazénu: poskakováním, třením ucha cípkem ručníku, u malých dětí kapesníkem, nebo i lehkým kroužením vatovou tyčinkou. Ovšem pozor: tyčinkou nerejděte hluboko v uchu, jinak se podaří zatlačit dovnitř mazovou zátku a nejenže vodu už nevytřesete, ale spolehlivě si zaděláte na zánět.

Někdo má zkrátka tu smůlu, že na bolesti uší z vody trpí, protože má zvukovod zúžený různými výrůstky. Tady pomohou jen špunty do uší ve vodě anebo drobný operační zákrok.

 

foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.