Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Topná sezóna a změna dodavatele: na co si dát pozor

Topná sezóna a změna dodavatele: na co si dát pozor

24.10.2018 - redakce Babinet.cz

Elektřina zdražuje a na lepší časy se, bohužel, zatím neblýská. Možná i vy jste se již poohlédli po výhodnějším dodavateli energií, což váš domácí rozpočet v topné sezóně jistě ocení. Dejte jen pozor na možný vyšší nedoplatek, který se může objevit v prvním vyúčtování.

Proč tomu tak je?

„Jestliže změna dodavatele proběhne v okamžiku, kdy jste na zálohách od posledního vyúčtování zaplatili více, než byla skutečná spotřeba, musíte počítat s tím, že zálohy od nového dodavatele nepokryjí zvýšenou zimní spotřebu do dalšího pravidelného vyúčtování,“ vysvětluje Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy a dodává: „Doporučujeme tedy případný přeplatek z posledního vyúčtování od původního dodavatele neutratit, ale schovat si ho na pokrytí zvýšené spotřeby v zimním období, která se projeví v dalším pravidelném vyúčtování. Předejdete tak nemilému překvapení a zbytečnému pocitu, že jste zřejmě neušetřili a naletěli.“

Hledejte, výhodnější dodavatele určitě najdete

Přestože řada dodavatelů již svým zákazníkům zejména elektřinu zdražila, stále můžete najít výhodnějšího dodavatele, se kterým za energie významně ušetříte. Například cenová strategie Bohemia Energy je, abychom zákazníkům nabídli vždy levnější cenu než jejich dominantní dodavatel,“ říká Libor Holub.

To, do jaké míry se vám přechod vyplatí, tedy kolik ušetříte, můžete snadno a rychle spočítat prostřednictvím kalkulaček na internetu. Potřebovat k tomu budete poslední vyúčtování, ze kterého zjistíte všechny údaje potřebné pro porovnání. Pokud je nechcete studovat, stačí fakturu vyfotit mobilem a poslat vybrané společnosti. Ta už si vše zjistí sama a nabídku pošle.

Zároveň se přesvědčte se, že vybraná firma je spolehlivá a stabilní. A také, že má dobrý zákaznický servis, nebo že přístup ke svému účtu budete mít online. To vám kromě peněz ušetří i spoustu času.

Zkontrolujte si smlouvu

Smlouvu se stávajícím dodavatelem uzavřenou na dobu neurčitou lze vypovědět kdykoli. Zpravidla je s tříměsíční výpovědní lhůtou a po jejím uplynutí můžete dodavatele změnit. Pokud máte stávající smlouvu uzavřenu na dobu určitou, nejprve si ověřte podmínky možného ukončení a s převodem počkejte do jejího vypršení. Jestli se nechcete se zjišťováním údajů zdržovat, je nejlepší stávající smlouvu ofotit a poslat e-mailem novému dodavateli. Ten si údaje ze smlouvy zjistí sám a smlouvu za vás správně vypoví, takže se nemusíte ničeho obávat a nic řešit.

Změna není věda

Samotná změna není nijak složitý proces, dobrý dodavatel obstará vše za vás. Stačí, když nám udělíte plnou moc. V Bohemia Energy vše ohlídáme a vyřídíme za vás,“ doplňuje Libor Holub. Nemusíte se ani obávat, že budete muset měnit elektroměr či plynoměr, nebo že zůstanete nějakou dobu bez elektřiny či plynu. I vyúčtování budete nadále dostávat ve stejném období, jako jste byli dosud zvyklí. Světlo vám bude svítit a plyn hořet dál úplně stejně, jen levněji.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Issta
25.10.2018 16:16

Je to šílený jak ta cena leze nahoru, ale všímáme si toho u hodně věcí, ty energie spíš sledujeme v televizi ve večerních zprávách, když tam o tom mluví. My jsme se po výhodnějším dodavateli nekoukali, už nějakou dobu máme Bohemia energy a s nimi máme dobré zkušenosti. A než měnit celou firmu, co se táhne několik měsíců, tak jsme si u nich po telefonu domluvili jenom změnu tarifu na výhodnější. Proces nenáročný a Bohemia energy nám ho dala. Ale je mi jasný, že spousta lidí se bude po jiné firmě shánět, protože ty rostoucí ceny tomu fakt jenom nahrávají.

verunek
29.10.2018 09:26

Taky odebiram energii od Bohemia Energy jsem spokojena, máme je teprve od tohoto kalendarniho roku, ale cenove vychazi moc fajn. Je videt, ze se ceny zvysuji, ale nas se to zatim netykalo, tak co bychom si stezovali. :)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip