Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Víte, jak předcházet opotřebení kloubů? Máme pro vás několik rad

Víte, jak předcházet opotřebení kloubů? Máme pro vás několik rad

16.10.2018 - redakce Babinet.cz

Pakliže pociťujete bolesti kloubů, rozhodně to není normální, znamená to, že vaše tělo volá o pomoc a změnu. Příčin může být samozřejmě více, od špatné stravy a nedostatku vitaminů přes sedavý způsob života až po dlouhodobou nadměrnou fyzickou zátěž. Bolesti kloubů se nutně nepojí jen se stářím, naopak čím dál tím více lidí trápí nepříjemná zatuhnutí nebo neohebnost i v mladším věku. Na pozoru by se měli mít i ti, kteří prodělali vážnější onemocnění či chirurgické zákroky, i tyto okolnosti totiž mohou ovlivňovat přirozené procesy probíhající v tkáních, jako jsou kosti, vazy, šlachy apod.

Připravili jsme proto pro vás sedm rad, které vám pomohou předcházet opotřebení kloubů.I když máte pocit, že se vás problémy s klouby netýkají, nenechte se zmást. Klouby jsou zrádné. Počáteční problémy totiž nemusíte vůbec pociťovat, protože chrupavka chránící kloubní zakončení není napojena na nervový systém, takže se váš mozek o problému nedozví včas.

1. Sportujte s mírou

Se sporty, jako je běh, fotbal i tenis, je spojena značná zátěž pro naše klouby, které jsou během nich opakovaně vystavovány nárazům. Pokud chrupavka nefunguje správně, to znamená, že nevylučuje dostatek tekutiny tlumící nárazy, můžete si přivodit bolesti. Cítíte-li, že něco není v pořádku, volte spíše plavání nebo jízdu na kole, kde nebudou vaše klouby tolik zatěžovány.

2. Správně se obujte

Vyplatí se investovat i do pořádné obuvi, která je více odolná proti sešlápnutí a tělu bude oporou. Obuv musí ale dobře sedět, ne vždy je dobré věřit prodavačům, kteří tvrdí, že se bota přizpůsobí. Pokud vás bude tlačit u prstů, budou pod tímto náporem tlaku trpět. Kromě toho je vysoká šance, že vás bota bude tlačit navždy. Podpatky volte s rozmyslem. Je jasné, že některé situace si je vyžadují, nicméně pro ženy jsou na každodenní nošení vhodnější boty ne vyšší než 3–4 cm. Pánové by měli vybírat maximální výšku podpatku 2,5 cm.

3. Seďte rovně

Seďte rovně, choďte rovně. Posilujete tím svaly zad a krční páteře, tudíž vaše klouby nejsou tak namáhány. Myslete na to, že shrbenými zády zatěžujete nejen již zmíněné oblasti, ale i vnitřní orgány. To vše se opět může odrazit i na vaší psychice. Neméně důležité také je, že s narovnanými zády vypadáte sebejistě, pozitivně a jednoduše lépe.

4. Jezte zdravě

I vaše strava má vliv na vaše klouby. Proto je velmi důležité, aby byla vyvážená. Zaměřte se na to, abyste měli dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin (jsou obsaženy v rybách nebo lněném oleji), které tělo využívá při tvorbě protizánětlivých látek. Nezapomínejte ani na ovoce, zeleninu a vitamin K, který je obsažen ve špenátu nebo brokolici. Pravidelně stravu doplňujte ořechy a semeny obsahujícími mononenasycené tuky a velké množství bílkovin.

5. Dopřejte kloubům kvalitní výživu

Klouby zatěžujeme každý den bez výjimky, proto je nesmírně důležité je podpořit a pomoci jim v udržení dobrého stavu. K tomu dopomůže i kvalitní kloubní výživa. V současné době najdete na trhu nepřeberné množství různých doplňků stravy, které slibují úlevu od kloubních obtíží. Ne všechny jsou ale dostatečně kvalitní a obsahují vše, co kloubní aparát vyžaduje. Vybírejte proto takové, které nabízejí péči komplexní, dbejte na složení výrobku. Hledejte takové, které obsahují kolagen typu II, glukosamin sulfát a chondroitin sulfát. Všechny tyto látky se v těle vyskytují přirozeně a podporují stavbu a vývoj buněk v kloubní a chrupavkové tkáni. Proenzi® 3 plus toto složení poctivě dodržuje a navíc jej doplňuje o Unique MSM® a tzv. ExPur komplex, kombinaci kolagenu typu II a vitaminu C, který tvorbu kolagenu podporuje. Působí ve všech kloubech, tedy i kolenních, kyčelních, kloubech rukou a páteře, a jeho pozitivní vliv na klouby přetrvává i 2–3 měsíce po ukončení kúry. (Více na www.proenzi.cz)

6. Buďte trpěliví

Trpělivost je nezbytná, a to zejména v souvislosti se zdravím a o to více ve spojení s dlouhodobou pěčí  o klouby. Chrupavka se opotřebovává dlouhodobě, stejně tak problémy s klouby nevznikají ze dne na den, i proto jejich regenerace a zlepšení stavu vyžaduje dlouhodobou péči. Výsledky se nedostaví za týden, o to dlouhodobější ale potom budou. Vaše tělo to uvítá.

7. Myslete více na sebe

Potlačováním negativních emocí v sobě hromadíte tlak, který se v dlouhodobém měřítku velmi často projevuje fyzickou bolestí, například zad. Často máme tendenci tento faktor potlačovat, ale zkuste se zamyslet, kolik času sami na sebe ve skutečnosti máte; umíte odpočívat a dokážete se oprostit od stresu? I tato část vašeho životního stylu může mít negativní dopad na vaše zdraví a klouby.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip