Babinet.cz  /  Tajemno  /  Tajemné mumie z Wieuwerdu

Tajemné mumie z Wieuwerdu

19.7.2018 - redakce Babinet.cz

Roku 1765 se tesařům pracujícím v kostelíku v malém městečku Wieuwerd ve Frísku naskytl nečekaný pohled. Pod oltářem objevili dávno zapomenutou kryptu a v ní celkem jedenáct mumií, které nejevily nejmenší známky rozkladu. Jako zbrusu nové vypadaly i jejich rakve. Kdyby se tak nestalo, mělo by Nizozemsko o jednu záhadu – a zároveň turistickou atrakci – méně.

Kdo jsou ti mrtví?

Otázka, kterou si nad mrtvým tělem běžně kladou kriminalisté, nám jako výchozí bod pátrání poslouží i v tomto případě. O jednom z těl se říká, že se jedná o místního zlatníka Stellingwerfa. Jeho mumie je ze všech nejzachovalejší a na svém místě zřejmě neleží náhodou. Mrtví nebyli do krypty ukládáni pro nějaké zvláštní zásluhy, ale proto, že si v kryptě vybrali a zaplatili jedno konkrétní místo. Věděl snad zlatník, na kterém místě přesně se jeho tělo uchová v nejlepším možném stavu, anebo je to jen náhoda? A kdo jsou ti ostatní mrtví? Tady se naše pátrání dostává do slepé uličky. Především proto, že z původních mumií se dodnes dochovaly už jen čtyři. Ostatní si během let rozebrali různá zájemci, vědci i obyčejní zloději. Jisté je pouze to, že se jedná o poměrně novověkou záležitost, protože kostel byl postaven teprve v roce 1609. Na základě tradované informace o tom, že zlatník Stellingwerf patřil k protestantské sektě lavadistů (blízké kalvinistům) se předpokládá, že i ostatní těla v kryptě patřila příslušníkům této sekty. Dále se však v jejich identifikaci pokročit nepodařilo.

Jak se stali mumiemi?

Ve Frísku je mumifikace mrtvých těl vzácným úkazem, proto se během času objevily různé spekulace o tajemných podzemních silách, případně zvláštních plynech vyvěrajících pod kostelem. Vzhledem k tomu, že do krypty jsou na protilehlých stranách proraženy otvory a je zde cítit průvan, má návštěvník z Česka jasno poměrně rychle. Jde se o přirozenou mumifikaci, jak ji známe například z Klatov nebo z Broumova. To, že tomu tak opravdu je, dokazují poněkud morbidní mumie tří ptáků pověšených za nožičky na stropě krypty. Otázkou zůstává, zda byla kostelní krypta ve Wieuwerdu takto postavena úmyslně anebo jen náhodou? Pravděpodobnější je spíše druhá možnost. Kdyby se jednalo o známý postup, našly by se stejně vystavěné krypty s mumiemi v této oblasti na více místech. Takto však mumie ve Wieuwerdu zůstávají ne zcela objasněnou výjimkou, na kterou se přijde ročně podívat kolem deseti tisíc návštěvníků.

Jak za mumiemi?

Městečko Wieuwerd (frísky Wuiwert) s cca 240 obyvateli se nachází v provincii Frísko na severu Nizozemska, jihozápadně od jejího hlavního města Leeuwarden. Nejlépe dostupné je autem nebo na kole. Krypta kostela je přístupná od dubna do října s výjimkou neděle každý den odpoledne (13-16,30 hod.) v sezoně, tj. od května o září, navíc také dopoledne (10-12 hod.). Vstupné činí 3 eura.

 

Jitka Lenková

Obrázky: zdroj: www.flickriver.com, www.britswert.nl,

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip