Babinet.cz  /  Recepty  /  Rozhovory  /  ROZHOVOR : Vaříme s Vendy!

ROZHOVOR : Vaříme s Vendy!

16.10.2015 - AndreaP.

Vendy je se svým přístupem v dnešní době ojedinělá. Je to normální mladá maminka dvou dětí, která ráda vaří a peče. Navíc šla svou vlastní cestou, takže vaří jednoduše, z dobře dostupných surovin a nejvíce klasická česká jídla. Všechny fotografie receptů nafotila sama ihned po jejich uvaření či upečení, bez aranžování a přikrašlování, takže pokrmy na fotkách vypadají tak, jako ve skutečnosti. A právě před pár dny vydala svou první kuchařku „Vaříme s Vendy!“. A právě o vaření, lásce nejen k jídlu a o vydané kuchařce bude náš dnešní rozhovor.

První moje otázka je samozřejmě o tom, jak vás vůbec napadlo připravit tak obsáhlou kuchařku a rovnou ji i vydat?

Když jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, tak mě kamarádka přihlásila do uzavřené skupiny na sociální síti s názvem „Co budu dnes vařit?“, která má přes 20 tisíc členů. Chvilku jsem byla jen pozorovatelkou dění a poté jsem se i já stala aktivním členem skupiny a začala přidávat své pokrmy, včetně stručně napsaných receptů. V této skupině jsou převážně ženy a ty se po čase stanou i kamarádkami, které jste sice nikdy osobně neviděli, ale sdílí vaše recepty a radí se s vámi při jejich přípravě a servírování. Postupem času jsem se stala i jedním z adminů skupiny. Často přidávám do skupiny recepty, které vařím své rodině, a když některé z členek vyzkoušely moje recepty, tak byly vždy spokojené a měly radost, že podle receptu se jim to povedlo a výsledek byl stejný, jako na mé fotografii. A protože mě velmi často prosily, ať udělám svou vlastní kuchařku, tak jsem si jednou řekla: „Jo, jdu do toho – zkusím to“.

Měla jste strach začít skoro od nuly a vlastně do tohoto risku jít vedle jiných a profesionálních kuchařů?

Samozřejmě, že jsem měla obavy, ale já jsem naštěstí člověk, který když se pro něco rozhodne, tak si za tím jde a udělá pro to maximum. Spojila jsem se s kamarádkou, která je marketingovou manažerkou s vlastní agenturou, připravily jsme společně plán a pustily se to toho.

To jste tedy odvážné! Pro koho je kuchařka určena?

Řeknu vám přesně, o co mi šlo. Když si kupuji nebo listuji v dnešních kuchařkách, jsou všechny plné foodstylingu, úžasných fotografií, zajímavých cizokrajných ingrediencí a postupů vaření na celý večer. Ale já jsem normální maminka od dvou dětí a nemám na takové vaření čas. Všechny maminky vědí, o čem teď mluvím. A nemám ani čas jezdit do několika různých obchodů a shánět tam různé ingredience. Pokud tedy chci vařit, tak dávám přednost pokrmům, které jsou jednoduché, časově nenáročné, cenově nenáročné a hlavně z dobře dostupných surovin.  Mám ráda jednoduché kombinace chutí - žádné složitosti, v jednoduchosti je síla! Vařím jak českou klasiku, tak i modernější a lehčí jídla. Moc ráda peču, protože moje rodina miluje moučníky. Občas je potřeba udělat dort, protože děti v rodině mají narozeniny, někdo svátek a jiný zas slaví výročí. Jsem ráda, když je celá rodina spokojená. Odměnou pro mě je radost dětí a plná a spokojená bříška všech.

Takže vaše kuchařka je vlastně nejvhodnější pro maminky na mateřské? A prozradíte nám, jestli v ní najdeme klasické uspořádání receptů, jak jsme zvyklí u většiny kuchařek, nebo na nás čeká nějaká zvláštnost či vychytávka?

Kuchařku jsem vytvářela tak, aby si v ní „něco“ našel každý, nejen maminky na mateřské. Má kuchařka je pro každého, kdo hledá inspiraci k tomu, co bude vařit, nebo péct. Proto je také kuchařka tak obsáhlá. Je tedy jak pro začátečníky, tak i pro zkušené kuchařky a kuchaře, kteří hledají inspiraci k tomu, co mohou ještě upéct, uvařit nebo jak třeba ozdobit chlebíčky. Nezapomeňte také na to, že jsem kuchařku připravovala, vařila a fotila více jak dva roky, a to skoro každý den. A za vychytávku v mé kuchařce bych určitě považovala VendyTip!, což jsou mé vlastní rady a tipy na různá vylepšení či doladění u vybraných receptů.

Jak to vaše vaření a pečení vlastně celé začalo? Kde jste se naučila vařit a péct?

Ke mně osobně přišla láska k vaření a pečení tak nějak až postupem věku, vlastně ani nedokážu přesně určit kdy. Dokud jsem bydlela s maminkou, tak jsem neměla potřebu vařit, ani péct, protože to všechno bravurně zvládala sama. Já jsem začala vařit, až když jsem začala bydlet s mým manželem Petrem. Začátky byly velmi těžké, to mi věřte. Když si dnes vzpomenu, jak jsem tenkrát chtěla Petrovi udělat radost a po jeho návratu z práce mu naservírovala vepřové plátky á la roštěná, musím se smát. Když přišel, tak jsem mu s pláčem ukázala svůj „výtvor“- krásně béžovou „omajdu“, a on, jako vyučený kuchař, dostal záchvat smíchu. Jeho rada, že příště musím nechat cibulku udělat víc do hněda, mi úplně vyrazila dech! „Přece nemůžu nechat cibulku připálit?“. A palačinky, které jsem měla skoro 1 cm vysoké, to byl také luxus. Nu což, nevzdávala jsem to, podruhé byly palačinky tenčí a na potřetí byly již tenké jako papír. Na mateřské dovolené nastal asi jeden z největších zlomů. Začala jsem připravovat domácí přesnídávky a marmelády. Po porodu dcerky jsem měla hodně času jak na přípravu jídel pro manžela, tak i na různé experimentování.

Upřednostňujete hlavně tradiční českou kuchyni. Otázka je tedy nasnadě. Co vy a zahraniční kuchyně jako taková? Máte nějakou oblíbenou? A když půjdeme ještě dále, které z jídel máte vy osobně nejraději, a které naopak opravdu nemusíte?

Mám ráda naši kuchyni, protože si myslím, že k nám patří. Ale samozřejmě že jsou některé recepty upravené pro dnešní dobu, například kvůli dostupnosti ingrediencí nebo také kvůli chutím mé rodiny. Já mám ráda hlavně dobré jídlo. A jestli je to kuchyně česká, italská, thajská nebo bavorská, to je mi jedno. Mé nejoblíbenější jídlo není jen jedno, ale je většinou taková ta klasika, jako třeba knedlíky s vajíčkem a nakládanou okurkou nebo výpečky s knedlíkem a se zelím. A také mám moc ráda sladké tvarohové knedlíky s ovocem, tvarohem a máslem. A mohla bych pokračovat.

Máte už nějaké plány do budoucna?

Nyní se věnuji tištěné kuchařce, blogu a webu, na kterém čtenáři najdou nejen recepty a tipy, ale i doporučení, protože také testuji a píši o různých produktech pro vaření a domácnost. Od října budu jezdit na autogramiády po České republice, abych se dostala blíže svým čtenářům a ti mě mohli osobně poznat. A po Vánocích plánuji vložit na web mnoho nových receptů a tipů do kuchyně. Také plánuji natočit i videa, kterými bych ráda lidem přímo pomáhala při vaření a pečení… No a pokud se čtenářům tato kuchařka bude líbit, ráda bych vydala i další díl.

Nezastírám také, že bych jednou chtěla mít svůj vlastní pořad. Víte, stále se považuji za normální holku od vedle, která je kamarádkou a rádkyní, která ráda vaří, peče a stará se o svou rodinu. Ráda bych ale své zkušenosti předávala i ostatním, kteří hledají někoho podobného, jako jsou oni – normálního člověka se svými starostmi a radostmi. A pokud někomu pomůžu, třeba receptem k večeři nebo tipem na moučník, který bude chutnat celé jeho rodině, nebo podle mých nápadů někdo ozdobí a naaranžuje obloženou mísu, budu spokojená.

Je vidět, že máte do budoucna připraveno mnoho novinek, nyní děláte autogramiády, uveřejňujete články v časopisech a na internetu, do toho nové recepty, nápady. Jak to všechno stíháte?

Musím předem říci, že mám milujícího manžela, který je úžasný tatínek našich dětí, skvělý partner, kamarád, pomocník, přítel a mile… :-)  Bez něj a jeho přístupu by to nešlo. Jsem šťastná a zároveň vděčná, že jsem si vybrala právě jeho. A také je tu moje zlatá maminka, která s námi bydlí v dvougeneračním domku. Maminka je mi velkou oporou a denně mi pomáhá s našimi „andílky“. Je výhoda, že je již v důchodu, a být s námi ji baví. Takže to vypadá, že to mám jednoduché, ale tak to není. Nemyslete si, pracuji neustále a intenzivně. Řeším denně malé starosti i problémy, které život přináší. Ale mám také to nejdůležitější, co člověk může mít – zdraví a milující rodinu, díky které mohu své sny a cíle snadněji zrealizovat.

Čas rychle utíká a než se nadějeme, bude tady advent a poté i Vánoce. Nedá mi to tedy a musím se zeptat, co vy a Vánoce? Máte nějaké oblíbené tradice, zvyky, cukroví ….

Vánoce miluji a ctím i jejich tradice, užívám si je a snažím se je i předávat dětem. Mám ráda vše od vůně perníčků již tři týdny před Vánoci, až po cukroví, smaženého kapra a domácí bramborový salát. Také vždy musíme mít houbového kubu, vánočku a podobně. Co ale hlavně ctím, to je pouštění lodiček ze skořápek ořechů, prskavky na stromku, purpura na plotně a františky na stole. Také je teď u nás oblíbené lití olova, které je ale v plné režii manžela, protože já u toho hlídám děti. Přece jenom to jsou neposedové a  horké olovo jen z dálky. A pak celá rodina i s maminkou jdeme do kostela a objíždíme hřbitovy, kde dáváme svíčky a vánoční věnec. Myslím si, že právě vzpomínky na ty nejbližší nejen k Vánocům prostě patří.

Jste sympatická, stále se usmívající žena, přesto věřím, že toho musíte mít někdy až nad hlavu. Jak vlastně relaxujete? Jaké jsou vaše další koníčky kromě vaření?

Nad hlavu toho mám hlavně na Vánoce, když se snažím, abych si vánoční svátky užila a byla v klidu. To ale znamená, že před samotnými Vánoci je to hodně náročné. Ale to zná podle mě skoro každá z nás. Když toho mám nad hlavu, tak si napustím vanu s nějakou příjemnou relaxační lázní, vezmu si knížku a nikdo mě nesmí alespoň 30 minut rušit. A moje koníčky? Mám dvě malé děti a nyní vydávám svou první kuchařku, takže šly stranou, ale občas je to zahrádka, úklid, vaření a péče o rodinu. Ale to asi koníčky zrovna nejsou. Já ale stále doufám, že jednou se opět volný čas na koníčky vrátí.

A otázka na závěr. Co byste vzkázala našim čtenářkám?

Určitě hodně zdraví, ale také lásky a malých radostí, protože na světě jsme přeci jen jednou a krátce a člověk by si měl život také užít. S malými dětmi je to hodně náročné, a proto hledám radosti v maličkostech. A protože mám úžasného muže a maminku, tak mám i té lásky hodně. A za to jsem vděčná strašně moc. Takže čtenářky, pokud se rozhodnete pro mou kuchařku, přeji vám, ať v ní najdete inspiraci po celý rok, ať se vám jídlo vydaří a ať vám i rodině chutná. A smějme se, radujme se, ono se to nezblázní :-) Vaše Vendy!

Vendy, díky moc za rozhovor.

 

Pokud toužíte po kuchařce, podle které uvaříte všechna jídla jednoduše, přirozeně a navíc z dobře dostupných surovin, věřím, že Vendy recepty a její přístup si oblíbíte. Je to ta kamarádka od vedle, která vám vždy poradí a pomůže.  Ať už pro sebe nebo jako dárek pro své blízké, poctivá česká kuchařka Vaříme s Vendy! by neměla chybět v žádné domácnosti.

(fotografie - archiv Venduly Špetlíkové)

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další recepty

Náš tip