Babinet.cz  /  Tajemno  /  Záhady v obrazech: Skleněné bludiště

Záhady v obrazech: Skleněné bludiště

6.9.2014 - redakce Babinet.cz

V České republice máme zatím jen dvě skleněná bludiště. To letité a dobře známé na Petříně (31 obyčejných a 14 křivých zrcadel)a od loňského jara jeho mladšího a menšího „sourozence“ (14 obyčejných a 12 křivých zrcadel – viz foto) u výletní restaurace Větruše v Ústí nad Labem. Pro případ, že se rozhodnete bludiště navštívit, možná oceníte radu, jak v nikdy nezabloudit v žádném bludišti.

Ta nejjednodušší spočívá v tom, že se nebudete dívat do zrcadel, ale jen na podlahu. Pro méně složitá bludiště bez okružní cesty uprostřed platí tento návod: „Vyberte si jednu stěnu, položte na ni ruku, jděte tak, abyste se jí stále dotýkali a nakonec dojdete až k východu.“ A ta nejsložitější bludiště bez výjimky pokoří pravidlo francouzského matematika Pierra Tremauxe z 19. století: „Značte si cestu tak, abyste poznali, kudy jste už šli. Na rozcestí si vybírejte tu cestu, kudy jste ještě nešli. Když dojdete na křižovatku, kde už jste byli, anebo do slepé uličky, vraťte se a zkuste jinou cestu. Pokud není zbytí, můžete jít i cestou, kterou jste už šli, ale ne více než dvakrát.“ Všechny zmíněné návody můžete na Větruši vyzkoušet i v druhém bludišti z tújových plůtků hned vedle pavilonu se zrcadly.

A kde je ta záhada? Dávné labyrinty byly navrhovány tak, aby v nich člověk nebloudil, jedna cesta ho dovedla hned na první pokus do středu a druhá zase ven. S výjimkou jediného „labyrintu“, Mínotaurova příbytku, který by ovšem měl být správně nazýván bludištěm, byť to již nezní tak vznešeně. Zatím se ho však nepodařilo ani objevit, natož zrekonstruovat a tak nemůžeme v praxi ověřit, zda i v něm platí Tremauxovo pravidlo, anebo zda je klubko provázku při jeho návštěvě přece jen bezpečnější. Bludiště na Větruši je kromě pondělků otevřeno stále, v létě od 9 a v zimě od 10 hod, vstupné 10 Kč.

Jitka Lenková, foto Jitka Lenková


 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz