Babinet.cz  /  Tajemno  /  Záhady v obrazech: Pyramidy na Tenerife

Záhady v obrazech: Pyramidy na Tenerife

24.8.2014 - redakce Babinet.cz

Málokteré památce se dostává takové komplexní péče, jako pyramidám na kanárském ostrově Tenerife v městečku Güímar. Nejdřív měly trochu smůlu, i když se o nich vědělo, nikdo se o ně nezajímal. Třebaže místní bohatý rejdař Fred Olsen o nich informoval samotného Thora Heyerdahla, slavného badatele tehdy nezaujaly. Rejdař se ale nevzdal a když zjistil, že rovnou přes pyramidy má vést dálnice, podařilo se mu pozemky s pyramidami vykoupit a až v Madridu vyjednat pro dálnici jinou trasu. Udělal dobře. Nakonec se na zachráněné stavby přijel podívat i Heyerdahl a byla to láska na druhý pohled. Co když jsou právě tyto pyramidy onou hledanou spojnicí mezi starověkými civilizacemi Starého a Nového světa, mezi sumerskými stupňovitými pyramidami zikkuraty a egyptskými pyramidami na jedné straně a americkými pyramidami na straně druhé?

Thor Heyerdahl zasvětil této hypotéze celý svůj život včetně realizace plaveb na různých rákosových člunech. Do záchrany tenerifských pyramid se vrhl s obrovským nadšením a vybudoval pro ně archeologický či etnografický park, kde za nepřemrštěné vstupné můžete vidět spatřit i ony dnes již legendární Heyerdahlovy rákosové čluny. A také přemýšlet.

Například o tom, která civilizace tyto stavby vybudovala? Původní obyvatelé Guančové známí svou světlou pletí a vlasy i unikátním hvízdavým jazykem? Anebo třeba obyvatelé mýtické Atlantidy? K čemu pyramidy a pyramidové plošiny orientované k východu Slunce svým tvůrcům na Tenerife sloužily? Podle jedné teorie se z nich dolů slavnostně a mírumilovně lilo mléko posvátných koz – na rozdíl od indiánských obřadů, kde k témuž účelu sloužila lidská krev. Přitom pyramidy na Tenerife nejsou ojedinělé. Kromě Güímaru se jenom na Tenerife nachází přinejmenším ještě dva pyramidové komplexy, dnes značně poničené, a to u Icod de los Vinos a v zálivu San Marco u La Suerte. Další pyramidy je údajně možné nalézt na kanárském ostrově La Palma u Garafie a Santo Dominga. A kolik jich ještě čeká na objevení různě po světě?

Napsala: jitka Lenková

foto Jitka Lenková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz