Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Horké léto a návaly způsobené menopauzou. Pomůže pitný režim i úprava jídelníčku

Horké léto a návaly způsobené menopauzou. Pomůže pitný režim i úprava jídelníčku

20.6.2024 - redakce Babinet.cz

Nepříjemné horko po těle, červené tváře, pocení i zrychlený tep. Ve vysokých letních teplotách se s podobnými obtížemi občas setká každý. Většinu žen v menopauze ale trápí tyto nepříjemné symptomy i několikrát během dne a noci. Jak rozeznat příznaky přechodu od běžného letního pocení a jak je zmírnit?

 

Mezi pětačtyřicátým a pětapadesátým rokem života se drtivá většina žen setká s některými z příznaků menopauzy. Může to být vše od přibírání na váze, přes suchou kůži, po deprese a úzkosti. Mezi nejčastější symptomy se ale rozhodně řadí návaly horka a noční pocení. Problémy s regulací teploty trpí podle americké studie North American Menopause Society až 75 % všech žen v přechodu. Může za to snížená produkce hormonů estrogenu a progesteronu a nerovnováha v hypothalamu. Právě nerovnováha v našem mezimozku, který je zodpovědný za regulaci tělesné teploty, způsobuje výkyvy a nepříjemné vlny horkosti.

pocení léto menopauza

foto / Freepik

Pozor na podcenění příznaků

Ženy, které už přechodem procházejí, se často letního období obávají. V horkých dnech mohou být totiž návaly až nesnesitelné. A ztěžují jak pracovní, tak společenský život. Ještě větší problém však nastává u žen, které si nadměrné pocení a horkost v těle s menopauzou nespojí a zaměňují je za běžné problémy spojené s horkými letními dny. Ty mohou symptomy snáze přehlédnout a podcenit, čímž si ještě víc přitíží. Pokud například zanedbají pitný režim, mohou počet i intenzitu návalů nevědomky ještě navýšit.

Voda ochladí, čaje uleví

Jedním ze základních opatření, jak tělu v létě alespoň trochu ulevit, je dostatek studené vody. Ženy v přechodu potřebují v létě pitný režim obdobný jako u aktivních sportovců. Míra jejich pocení je totiž naprosto srovnatelná. Každý den by proto měly vypít alespoň dva litry čisté vody. Neměla by ale být ledová, ačkoliv k tomu počasí svádí. Studenou vodou přímo z lednice si totiž mohou lidé přivodit potíže od bolestí zubů po bolesti v krku.

Pro zpestření je možné vodu doplnit o pár kapek citrónu, čerstvé bylinky či trochu ovoce. Vhodné jsou i neslazené čaje. Právě čaje a odvary mohou pomoci nastolit rovnováhu v těle a celkově zmírnit příznaky přechodu. Od návalů horka může ulevit čaj z červeného jetele, který obsahu přírodní estrogeny. Osvěžit a zchladit pak pomůže čaj ze šalvěje, máty či zelený čaj.

Naopak kávu, kofeinové nápoje, slazené šťávy a alkohol je lepší z pitného režimu vyřadit. Tyto nápoje tělo ještě více odvodní a zatíží. Kromě horka se pak ženy musí potýkat i s dehydratací, bolestmi hlavy či nespavostí.

Příjem tekutin v teplém počasí pomohou doplnit i vodnaté typy ovoce a zeleniny. Vychlazený šťavnatý meloun na svačinu či okurkový salát k večeři doplní vodu a pomohou snížit tělesnou teplotu. Ochlazující efekt mají i mléčné výrobky. Nepříjemný nával tak zpříjemní například jogurt s ovocem.

Voda uleví, klimatizace uškodí

Chladná voda osvěží nejen zevnitř, ale zmírní i vnější příznaky. Proto je vhodné zařazovat v létě studené sprchy či plavání v bazénu. Pro ty, kteří nemají po ruce bazén, nebo se nemohou například v práci osprchovat, je příjemnou alternativou lavor se studenou vodou. Stačí do něj na dvacet minut ponořit nohy.

Tento jednoduchý způsob ochlazení je zdravější než například klimatizace. Při návalech horka z důvodu menopauzy je tělo ženy pokryto studeným potem, pobyt v podchlazené místnosti tak může způsobit nachlazení nebo i angínu. Navíc klimatizace často způsobuje podráždění a vysychání očí a násobí tak vysychání sliznic, které trápí ženy v klimakteriu.

Upravte stravovací návyky
Nepříjemné pocení a návaly horka lze zmírnit i vhodnou dietou. Je vhodné vynechat kofein, alkohol, rafinovaný cukr i kořeněná jídla. Přínosné je naopak zařadit potraviny bohaté na vápník a hořčík a jíst více ovoce a zeleniny, výborné jsou například borůvky, lilek vejcoplodý a zejména okurka setá, která pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Další vynikající potravinou v boji proti projevům klimakteria je pak sója. Co se týče stravovacích návyků, ženy v přechodu by též spíše než vydatným porcím měly dát přednost lehčím jídlům, které si budou dopřávat častěji.

 

Zdroj: článek vznikl ve spolupráci s gynekologem a sexuologem MUDr. Pavlem Turčanem

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz