Kdo zažil pravou ledvinnou koliku ví, proč má smysl předejít tvorbě písku či kamenů v ledvinách. Muži jsou touto nemocí postiženi 3‒4x častěji než ženy. Mezi typické projevy patří bolesti v boku, časté a bolestivé močení, nevolnost a zvracení, nebo také přítomnost krve v moči. Jaké jsou příčiny vzniku?
foto / Freepik
Kameny a písek se v organizmu tvoří z močových kyselin, a sice (podle složení a rozboru) buď vápníkem, oxaláty či fosfáty. Vápenaté (kalciové) kameny a písek pocházejí nejčastěji z nadměrné konzumace sýru a jiných mléčných výrobků, oxalátové pak z konzumace špenátu, angreštu či rybízu, fosfátové z celé řady jídel a kameny a písek z kyseliny močové pak z konzumace jater, ledvin, sardinek a rybích jiker. Mohou také vznikat při užívání některých léků (léky k léčbě migrény, antacida, dlouhodobé užívání projímadel) nebo při nadužívání některých doplňků stravy, zejména vitaminu C nebo vápníku. Přehánět by se to nemělo ani s čaji (zejména silnými), kakaem a čokoládou. Stejně jako vitamin C jsou vydatnými zdroji šťavelanů přispívajících ke vzniku ledvinových kamenů.
Příčiny vzniku ledvinových kamenů mají mnoho faktorů
Mimo zvýšené koncentrace látek tvořících kameny, které obsahují některé potraviny (uvedeno v předchzím odstavci) to může obecně nevyvážená strava, dědičnost, nedostatečný příjem tekutin, vysoký krevní tlak, obezita, nedostatek pohybu,nadměrný příjem vápníku, vysoký obsah soli v jídelníčku, zvýšený stres, infekce močových cest v důsledku změn pH moči, či primární metabolické poruchy.
Kameny nebo písek v močovém traktu doprovázejí různé potíže, jako např. obtížné močení, někdy i s náhlou zástavou, bolesti v podbřišku, bolesti v kříži, krev v moči, někdy přímo i nález písku či drobných kaménků v moči. V akutní fázi koliky se objevuje intenzivní jednostranná bolest v bedrech či podél močovodu, která přichází v záchvatech, pocení, neklid, třesavka, horečka, až šok, připomínající housera. K vyloučení písku a kamenů přispívá vedle bylinných směsí i maximální pití tekutin (obzvláště močopudných jako kupř. zelený čaj či plzeňský Prazdroj) a pohyb (kupř. skákání ze schodů). Kameny, které jsou kulaté a do průměru 1 cm, mohou být takovýmto způsobem vyloučeny, V případě, že nedojde k samovolnému vyloučení jsou kameny větší než 4 mm, volí se extrakorporální litotrypse rázovou vlnou. Kdy je kámen rozdrcen a pak může projít močovými cestami. U velkých komplikovaných kamenů je nutné provést chirurgické odstranění kamene.
Do léčby dále patří thiazidy, které snižují vylučování vápníků a oxalátů. Allopurinol, který snižuje tvorbu kyseliny močové z purinů. V případě struvitových kamenů se podávají i antibiotika. U pacientů, kteří již měli kameny, je nutné upravit jídelníček, vyloučit potraviny, které by zvyšovaly riziko vzniku kamenů.
ledvinové kameny mají tendenci se vracet, je důležité dbát na prevenci. Upravte pitný režim. Denně byste měli vypít 2,5-3 litry. Polovinu přijatých tekutin by měla tvořit čistá pitná voda. Dále jsou vhodné minerální vody s nižším obsahem vápníku a sodíku, ale bohaté na hořčík. Dobrým doplněním pitného režimu jsou bylinné čaje. Nevhodné jsou naopak čaj, káva, coca-cola a další colové nápoje s obsahem kofeinu, slazené ovocné nápoje nebo bílé víno. Myslete na dostatečný pohyb a omezte stres.
zdroj:
https://www.drmax.cz/pece-o-zdravi/ledvinove-kameny-priznaky-priciny-a-lecba
https://zdravi.euro.cz/clanky/ledvinove-kameny-priznaky-lecba/
https://www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/UROL_Ledvinove%20kameny.pdf
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.