Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Správné větrání v zimě zabrání únikům tepla i rosení oken

Správné větrání v zimě zabrání únikům tepla i rosení oken

12.12.2018 - redakce Babinet.cz

V chladných měsících vzniká v dobře utěsněných domech riziko rosení oken, vznik plísní, nadměrné vlhkosti i vydýchaného vzduchu. To vše dohromady působí negativně na lidské zdraví, navíc plísně ničí samotná okna, zdi a okolí oken.

Řešení je jednoduché, správně větrat. Obzvlášť v případě, že máte kvalitní plastová okna, která perfektně izolují. Naučte se správně větrat a předejdete tak řadě problémů, případně nečekaně vyřešíte současné problémy, které špatné větrání způsobuje.

Správné vs špatné větrání

Větrání je logicky příjemné. Vyčistí a vymění se vzduch, do domu přijde čerstvá energie. Asi je lepší větrat špatně než vůbec. Ale proč se nenaučit větrat správně, že? Jak tedy správně větrat:

  • Krátké větrání. Obecně platí, že čím je venku chladněji, tím kratší dobu se větrá. Velkou chybou je, když se nevětrá vůbec (třeba kvůli tomu, že je venku velká zima). Nevymění se tak vzduch v místnosti, zhoršují se naše zdravotní problémy, zvyšuje se únava. Naopak stačí vyvětrat jen na pár minut, aby nebyly moc velké tepelné ztráty. V zimě stačí vyvětrat na 5 minut. V létě klidně na půl hodiny.
  • Intenzivní větrání. Nestačí otevřít ventilačku, je potřeba na chvíli okno pořádně otevřít. Když máte otevřenou jen mikroventilaci, může namrzat kování a celkově se vzduch v místnosti moc nevymění.
  • Časté větrání. Intenzivně větrat by se mělo 3 – 4 krát za den. Ideální je vyvětrat hned ráno, když vstanete a pak postupně během dne.

Další rady k větrání

Když máte v koupelně okno, po sprchování ho otevřete. To platí i pro vaření v kuchyni. Když máte v bytě vlhko, pak nevětrejte za deště. Naopak je dobré větrat hned po dešti v případě, že máte doma alergika. Po dešti je vzduch totiž nejčistší a třeba v pylové sezóně se k vám větráním po dešti nedostanou alergeny.

Větrání a venkovní rolety

Máte-li venkovní rolety, které jsou v dnešní době stále oblíbenější, pak je při větrání poctivě vytahujte. Bez vytažení venkovních rolet není výměna vzduchu tak účinná. Naopak rolety zatahujte vždy, když nevětráte a nepotřebujete pouštět dovnitř světlo (nebo je venku už tma). Předokenní rolety totiž zlepšují tepelně izolační i zvukově izolační vlastnosti oken. Pomohou vám tak šetřit energii za vytápění!

TIP: Přečtete si, jaké jsou další výhody venkovních rolet a proč je jejich využití celoroční.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 4 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.