Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Žena má riziková období, kdy jdou kila nahoru. Co se dá změnit, vysvětluje obezitoložka

Žena má riziková období, kdy jdou kila nahoru. Co se dá změnit, vysvětluje obezitoložka

9.4.2024 - redakce Babinet.cz

Někdy je tuková tkáň pro ženu přínosná, kdy napomáhá k tvorbě mateřského mléka, jindy zase se ukládá a je obtížná. Výraznou proměnou prochází ženské tělo především v pubertě, po porodu nebo po přechodu. Právě tato údobí jsou pro ženy nejrizikovější. I přesto, že si české ženy tento fakt velmi dobře uvědomují, téměř polovina z nich trpí nadváhou nebo obezitou. 

Vyplynulo to z průzkumu agentury Stem/Mark projektu Žij zdravě. V regeneraci ženskému tělu pomáhá zdravá strava, pravidelné cvičení nebo dostatečný spánek. „Pokud se vaše dvacetileté tělo vyrovná s určitou dávkou porušování zdravého životního stylu, ve třiceti budete unavená a ve čtyřiceti si přivodíte zdravotní komplikace,“ říká MUDr. Radka Jedličková.

hormony tloustnutí žena

foto / Freepik

Puberta

Mezi 10 a 15 lety se dívčí tělo nejvíce proměňuje. Je to období bouřlivého hormonálního vývoje. Doprovází ho mnoho fyzických i psychických změn. Dívka se stále necítí být ženou, ale její tělo se mění. Dochází k ukládání tuků do oblasti hýždí, pasu, boků. Tento fakt je často vnímán velmi negativně, začínají první pokusy o drastické diety. Právě proto je velmi důležité zachovat pravidelnou sportovní aktivitu, provozovanou především pro zábavu. „Proto, aby bylo dívčí tělo fit, je třeba konzumovat dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů již během let, kdy roste,“ upozorňuje lékařka.

Těhotenství a porod

V těhotenství neplatí, že žena jí za dva, což ale málokterá matka dodrží. Výsledkem jsou poporodní kila navíc, v partiích břicha, stehen a zadečku. Běžný váhový přírůstek v těhotenství by měl činit od 11 do 16 kg. „Pokud byla žena před otěhotněním obézní, váhový přírůstek by měl být nižší, zhruba 5 – 9 kg. Platí to i naopak, podvyživené ženy by měly přibrat více,“ říká MUDr. Radka Jedličková.
Ženy by se neměly pouštět do hubnutí bezprostředně po porodu. Některé škodliviny z tukových tkání se dostávají do organismu a také se uvolňují do mateřského mléka. Nabraná kila slouží především jako zdroj energie, který je po porodu využit zejména pro tvorbu mateřského mléka. Pokud žena kojí, váhový úbytek by neměl být větší, než 1-2 kg za měsíc.

Nejvhodnější jsou každodenní dlouhé procházky s kočárkem nebo plavání. Náročnější fyzická aktivita jako např. aerobik může způsobit, že miminko bude odmítat mléko, protože se do něj uvolní kyselina mléčná, která při cvičení vzniká ve svalech. Ve stravě nesmí chybět zelenina s vysokým obsahem vlákniny, kvalitní bílkoviny a kysané mléčné výrobky.

Přechod – menopauza

Za přibýváním kil po menopauze stojí ve většině případů nerovnováha mezi energií přijatou ve stravě a energií vydanou. „Protože klesne produkce ženských hormonů, ženy mají tendenci nabírat kila podobným způsobem, jako muži,“ vysvětluje odbornice. S věkem stoupá také BMI a zvyšuje se zastoupení tukové tkáně v těle. Rizikové období pro nárůst obezity nastává však ještě před přechodem – tedy mezi 30 a 40 lety, kdy obvykle ženy stále navyšují energetický příjem.
V menopauze je důležité předcházet především osteoporóze – řídnutí kostí. A to zvýšeným příjmem vápníku, který je obsažen především v mléčných výrobcích.
Pomůže chodit pěšky do práce, jít si po práci zaplavat nebo naplánovat výlet s přáteli.

Po šedesátce

Fyzická a psychická aktivita ovlivní proces stárnutí a zmírní zdravotní problémy. Po šedesátce se tělo proměňuje, ubývá svalové hmoty a ženám řídnou kosti. „Vytrvalostní složka pohybu však zůstává zachována do vysokého věku, a proto se vyplatí pravidelně cvičit i ve stáří,“ připomíná MUDr. Radka Jedličková. Pomocí střídmé stravy je možné zmírnit riziko nadváhy, kterou trpí ve věkové skupině nad 60 let zhruba 70 % žen v ČR. Vhodné je spíše udržovat tělo v rovnováze, nebezpečný je nadbytek tuků v rizikových partiích, například v oblasti břicha.

Během pravidelné chůze je třeba používat obuv s měkkou podrážkou, která tlumí nárazy a šetří klouby.

zdroj: MUDr. Radka Jedličková, obezitoložka

průzkum agentury Stem/Mark, projekt Žij zdravě

 

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další z magazínu

Nejčtenější články
Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz