Babinet.cz  /  Tvůrčí dílna  /  Život a vztahy  /  Sourozenecká rivalita: Je důležité ji pochopit a ke zvládnutí přizvat nejen trpělivost, ale také nadhled

Sourozenecká rivalita: Je důležité ji pochopit a ke zvládnutí přizvat nejen trpělivost, ale také nadhled

6.2.2025 - redakce Babinet.cz

Sourozenecká rivalita je přirozeným jevem, který provází rodinu co rodinu po generace. Každý, kdo vyrůstal se sourozencem, si pravděpodobně vybaví hádky o hračky, soupeření o pozornost rodičů nebo srovnávání školních úspěchů. Dnes, když jsme sami rodiči, bychom ono neustálé handrkování však nejraději z průběhu dní vymazali. To však nejde a je to dobře. Rivalita totiž má svou důležitou roli a opodstatnění.

 

Tohle sourozenecké pošťuchování nemá působit jako zdroj stresu a napětí, jak jej mnozí z nás pochopitelně vnímáme. Ve skutečnosti jde o jednu ze zásadních rolí, jde-li o vývoj dítěte. Abychom takovou roli však zvládli na jedničku, je potřeba ji dobře uchopit a pochopit. Správně pochopená sourozenecká rivalita může vést k rozvoji vztahů a rovněž k rozvoji klíčových sociálních dovedností. Pokud však není korigována a nejsou stanoveny hranice, může naopak způsobit dlouhodobý konflikt a odcizení. Jak tedy rivalitu pochopit, zmírnit a přetvořit v něco pozitivního? Dozvíte se teď hned.

sourozenecká rivalitaSourozenecká rivalita je přirozeným jevem / Freepik

Proč sourozenci soupeří?

Příčin sourozenecké rivality je mnoho, ale tou nejčastější bývá boj o pozornost a lásku rodičů. Už od raného věku si děti uvědomují, že rodiče nemají neomezené množství času. Totéž platí pro energii. Rozdělení dne tak bývá různé a někdy si hrajeme více, někdy méně. Někdy máme čas věnovat se dětem intenzivně celý týden a jindy se plná pozornost rodičů musí zkrátka omezit jen na všední odpoledne a víkendy. Samozřejmě záleží na možnostech a nastavení rodiny. Obecně však platí, že i pozornost věnovaná dětem má své hranice. Což je samozřejmé, protože potřebujeme také nějaký čas na spánek, na jídlo, na práci i na plnění vlastních potřeb. Z těchto zákonitostí je pak dítku jasné, že čas rodičů není neomezený, jde-li o plnou pozornost. Když už ale pozornost je, je věnovaná jen jednomu dítěti, které se do příchodu sourozence cítí být na neochvějné pozici.

Když pak ale do rodiny přibude další mrňousek, starší sourozenec se v tomto ohledu často cítí v ohrožení a hledá způsob, jak si svou výsadní pozici udržet. To se může projevovat žárlivostí, výbuchy vzteku nebo dokonce regresivním chováním. Například návratem ke zlozvykům, které již dítě překonalo a přestalo s nimi. Třeba takové cucání palce, pomočování, šišlání, apod.

Další faktory

Děti mezi sebou však nesoupeří jen z důvodu touhy po rodičovské pozornosti. Paleta možností zahrnuje i jiné faktory.

  • Věkový rozdíl: Menší věkový rozdíl může vést k častějším konfliktům, protože děti mají podobné zájmy a bojují o stejné teritorium. Větší věkový rozdíl zase může vyvolávat pocit nespravedlnosti, kdy starší sourozenec musí být zodpovědnější a rozumnější, když mladší dostává péče více.
  • Pohlaví: Rivalita mezi sourozenci stejného pohlaví je obvyklejší, protože děti se přirozeně více porovnávají. Sourozenci opačného pohlaví soupeří o něco méně, ale zase se mohou objevit jiné formy napětí. Například rozdílná očekávání rodičů.
  • Povaha dětí: Některé děti jsou soutěživější než jiné. Také výbušnější, temperamentnější, komunikativnější, atd. Pokud je tak například jedno dítě klidné a druhé rádo vyčnívá, může dojít ke konfliktům nejen mezi nimi, ale také celkově. A to tím, jak na ně rodiče reagují.
  • Výchova rodičů: Pokud rodiče mají tendenci děti srovnávat nebo jedno dítě upřednostňují, může se rivalita prohloubit a pomalu se začne proměňovat v trvalé napětí.

Vliv rivality na vývoj dítěte

Ačkoli je sourozenecká rivalita často vnímána jako negativní jev, ve skutečnosti má i své přínosy. Děti se díky ní učí důležitým dovednostem, které jim později pomohou v mezilidských vztazích. Uveďme si pár konkrétních příkladů.

  • Pokud se naučíte řešit konflikty v dětství, budete to umět i dospělosti. Vyjednávání a hledání kompromisů vám půjde snáz.
  • Rivalita je někdy frustrující, ale učí děti zvládat prohry a neusilovat o dokonalost za každou cenu. Vaše odolnost vůči neúspěchu tak bude o něco silnější.
  • Sebehodnocení a motivace. Zdravá míra soupeření může dítě motivovat k vlastnímu zlepšování a také k osobnímu růstu.

Nezapomeňte však na to, že i přínosy přijdou pouze tehdy, budeme-li situace korigovat a přistupovat k nim zdravě. Pokud je tak rivalita příliš intenzivní nebo dlouhodobě neřešená, na sebevědomí dětí a jejich vzájemné vztahy to bude mít spíše negativní dopady. Někteří sourozenci si do dospělosti odnášejí pocity méněcennosti nebo naopak potřebu neustále dokazovat svou hodnotu. V krajních případech může dojít i k odcizení a neochotě udržovat jakýkoliv kontakt.

Zmírnění rivality

O korigování napjatých situací jsme se zmínili již výše. Jak ale tyto donekonečna opakující se chvíle vybalancovat konkrétně tak, aby všichni zúčastnění ve zdraví přežili?

  • Vyhněte se srovnávání: Každé dítě je jedinečné a má své vlastní silné stránky. Při výchově je důležité jejich odlišnosti spíše oceňovat a srovnávání se vyhnout. Srovnávali byste totiž nesrovnatelné. Místo: „Podívej se, jak se sestra snaží,“ je fajn říct: „Vidím, že se snažíš a děláš pokroky.“
  • Občas čas mezi děti rozdělte: Každé dítě potřebuje cítit, že je pro rodiče důležité. Může tak pomoci plánování individuálních aktivit. Například jít s jedním dítětem na procházku, zatímco druhé dítko má svůj čas s druhým rodičem.
  • Podporujte spolupráci místo soutěže: Rodinné hry, společné projekty nebo i obyčejné úkoly mohou pomoci budovat týmového ducha. Když se sourozenci učí spolupracovat, zlepšuje se jejich vztah. Vyhněte se proto nevhodnému hecování.
  • K řešení konfliktů dejte dětem prostor: Rodiče by do každého sporu zasahovat neměli. Je dobré děti nechat, aby si cestu k řešení našly samy, pokud se nejedná o agresivní chování.
  • Spravedlivá pravidla: Je nesmírně důležité, aby se žádné z dětí necítilo ukřivděně. Pokud má starší dítě více povinností, mělo by mít i určité výhody. Pravidla by měla být jasná a spravedlivá.
  • Naučte děti vyjadřovat své pocity: Někdy si sourozenci neuvědomují, jak jejich chování na druhého působí. Povzbuzujte je proto k otevřenému sdílení emocí. Například: „Cítím se smutně, když si bereš mé věci bez dovolení.“

Pokud se vám rivalitu podaří zvládnout s respektem a porozuměním, z dětství plného hašteření se s největší pravděpodobností stane celoživotní přátelství a sourozenci k sobě budou cítit silné pouto.

napsala Bára Klímová

https://www.rehabilitace.info/zdravotni/sourozenecka-rivalita-proc-se-deje-a-co-s-tim-delat-jak-na-rivalitu-mezi-sourozenci/#google_vignette

https://www.healthline.com/health/parenting/sibling-rivalry

https://health.clevelandclinic.org/sibling-rivalry

https://en.wikipedia.org/wiki/Sibling_rivalry

 

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další články tvůrčí dílny

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz