Babinet.cz  /  Tvůrčí dílna  /  Malování  /  Scratchboard

Scratchboard

9.8.2015 - AndreaP.

Zvláštní formou černobílé kresby je vyškrabávání do bílé desky s černým povlakem, tzv. „scratchboardu“. Ačkoliv se nejedná o metodu tisku, v mnohém připomíná lept či rytinu. Jen postup je mnohem jednodušší.

Jste-li typ umělce, který rád pracuje plynulým, rozvážným tempem a přidává jeden upřesňující tah za druhým, pak je technika scratchboardu právě pro vás!

Lidé žasnou nad mírou detailů takto vytvořených obrazů. Mohou být i barevné, když se hotová kresba natře transparentním inkoustem. Můžete si koupit scratchboardy různých velikostí, nebo si vyrobit své vlastní. I když práce s různými noži, hroty a lžícemi, které se pro tuto techniku používají, vyžaduje praxi, můžete toto báječné médium zkusit bez větších finančních nákladů. A když nějaké místo seškrábnete omylem, dá se znovu zakrýt tuší.

Potřebujete:

 • sliná čtvrtka s hladkým povrchem
 • vosk, nejlépe včelí
 • jemná drť z omítky
 • široký plochý štětec
 • černý inkoust
 • pauzovací papír
 • měkká tužka
 • bílá křída
 • lepicí páska
 • rydla

 

Pracovní postup:

Postup výroby scratchboard má několik variací, ale všechny jsou podobné a zahrnují podklad potažený voskem, posypaný práškem a natřený černým inkoustem nebo barvou. Vyzkoušejte následující postup na nějakém malém podkladu, třeba na silné čtvrtce s hladkým povrchem.

Potřete celou plochu silnou vrstvu vosku, např. včelího.

Pak ji posypte omítkou a oklepejte z ní přebytky.

Nakonec na ni širokým plochým štětcem naneste nátěr černého (indického) inkoustu.

Pokud jsou na povrchu čmouhy, nechejte jej uschnout a přidejte další nátěr.

 

Návrat k nepřímému vykreslování

Jelikož scratchboard začíná na černém povrchu, vytvořte výchozí skicy nepřímým vykreslováním. Uvažujte směrem „od tmavého po světlé“, a ne „od světlého po tmavé“ či v tmavých obrysech, jako tomu je při přímém vykreslování.

Vždy je lepší udělat si výchozí skicu, protože scratchboard není zrovna vhodný pro uvolněný styl kresby.

 

Přenos kresby na scratchboard

Vyberte si výchozí kresbu ve finální velikosti. Položte ji na podklad a přichyťte ji, aby se neposouvala při obtahování.

Navrch položte pauzovací papír a přichyťte jej lepicí páskou. Obtáhněte kresbu tupou měkkou tužkou.

Sejměte pauzovací papír, otočte jej a tužkou nakreslené kontury obtáhněte bílou křídou.

Přichyťte pauzovací papír lepicí páskou na čtvrtku, připravenou pro scratchboard, křídou dolů.

Obtáhněte původní kresbu na pauzovacím papíře tou samou tupou měkkou tužkou.

Nadzvedněte pauzovací papír a přesvědčete se, že se křída přenáší.

Položte si ruku na čistý kus pauzovacího papíru a škrábejte rydlem do černé, abyste odhalili bílou vespod.

Výchozí kresbu použijte jako předlohu. Seškrabujte černou v místech, kde chcete odhalit bílou, vryp po vrypu. Občas od obrazu ustupte, abyste si udrželi představu o celkovém rozložení světel a stínů.

 

Obrázek květin: Obraz Trvanlivé astry Roberta Goudreaua je příkladem přidání barevných transparentních inkoustů do hotového scratchboardu.

Obrázek psa: Nepřímé vykreslování na scratchboardu. Světla se tvoří seškrabáváním černého povrchu, který zastupuje všechny tmavé tóny. Následně aplikované transparentní inkousty dodávají barvu.

 

 

Obrázek pracovních potřeb - křídy, rydla:


**********************************************************************************************

Čerpáno z knihy :

Techniky kresby: Přes 200 tipů, rad a ukázek názorných postupů

Donna Krizeková

Naučte se kreslit různými technikami pod vedením zkušeného mistra.

Tato kniha vás zasvětí do všech možných technik kresby a použití médií, ať už známých či trochu netradičních, a také vám pomůže otevřít mysl kreativitě i neobvyklým postupům. Publikace je nabitá informacemi o všem, co potřebujete vědět k tomu, abyste zakrátko mohli začít skicovat, kreslit a rychle se ve své tvorbě zlepšovat. Najdete zde přes 200 tipů a krok za krokem popsaných technik kresby, uspořádaných v logickém sledu, ve kterém je budete potřebovat, spolu s rychlými řešeními a opravami běžných problémů. Vše je doplněno názornými obrázky. Dále se naučíte, jak své dílo zarámovat, skladovat a rovněž jak tvořit kresbu na zakázku!

Autorka Donna Krizeková je členkou americké asociace umění, své tvorbě, zahrnující vše od portrétů přes krajiny po architekturu, se věnuje již přes 30 let, její díla jsou zahrnuta ve sbírkách mnoha galerií a institucí.

 

Knihu zakoupíte ve vydavatelství Zoner Press - www.zonerpress.cz

 

Pochlubte se ostatním svými nápady a inspiracemi i vy! Posílejte je na email tvurcidilna@babinet.cz a podílejte se tak na tvorbě obsahu této nové rubriky. Vždy na konci měsíce budete moci hlasovat, kdo z vás měl nejlepší nápad a jeho autora pochopitelně odměníme !

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další články tvůrčí dílny

 • Kreslete a malujte krásné tváře

  Tuto kresbu jsem vytvořila jako ukázku v rámci jednoho workshopu. Jak vidíte, tahy tužkou jsou uvolněné a nedokonalé. Myslím, že to dílu...

 • Tvoříme výrazné stínové plochy

  Malujete rádi? Pak víte, že je dobré začít skicou. A umět dobře skicovat je potřeba se naučit jako cokoli jiného. Abychom se to naučili a...

 • Malba negativního prostoru: Červená lodička

  Pojem „negativní prostor“ v malířství označuje plochu obklopující nějaký předmět (často o ní mluvíme také jako o pozadí). Při malbě akrylem je...

 • Ksichtíková vajíčka - inspirace

  Veselé či zamračené, šťastné i naštvané, smutné či zamyšlené, hravé či pokoutné - to, a mnohem více, jsou výrazy obličeje. A jelikož se blíží...

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>