Babinet.cz  /  Tvůrčí dílna  /  Malování  /  Mandala podle papírové šablony

Mandala podle papírové šablony

4.8.2015 - AndreaP.

Mandala podle papírové šablony

 

Mandala (sanskrt: मण्डल kolo, oblouk) znamená kruh nebo dokonce magický kruh. Ačkoli toto slovo pochází z východu, samotná mandala je nadkulturním symbolem jednoty a rovnováhy vyskytující se ve všech dobách, kulturách i náboženstvích.

V nejširším smyslu jsou mandaly diagramy, které ukazují, jak se chaos stává harmonickou formou. Mandaly jsou staré jako lidstvo samo, což dokazuje i fakt, že nejstarší obrazce tohoto druhu se vyskytují už v paleolitu. Mandaly se dají najít také v půdorysu staveb ze starého Egyptu, Babylónu a Jávy. (zdroj: Wikipedie)

 

Krok 1 Vezměte kus zbylého papíru velikosti A4, zastřihněte jej na čtverec o straně 20 cm, a ten poté diagonálně přeložte napůl.

Krok 2 Nyní papír znovu přeložte na polovinu tak, aby cípy ležely na sobě.

Krok 3 Přeložte každý cíp papíru nazpět (jako harmoniku) tak, aby okraje papíru ležely stejnoměrně na sobě. Papír by nyní měl mít trojúhelníkový tvar (viz ukázka).

Krok 4 Na stále poskládaném papíru odměřte 7,5 cm od středu záhybů a tyto body si na okrajích vyznačte.

Krok 5 Vyznačené body spojte obloukem. Získáte tak pomocnou čáru pro stříhání.

Krok 6 Stříhejte opatrně podél oblouku. Kdybyste teď papír rozložili, bude mít kruhový tvar, prozatím ho ale nechte složený.

Krok 7 Nakreslete na šablonu pár tvarů, začněte při tom u okrajů a postupujte směrem do středu. Tahle část je vždy napínavá, protože nevíte, co vám z toho nakonec vzejde! Vnější okraj můžete ponechat ve tvaru oblouku, takže vám vznikne dokonale kruhová mandala, nebo ho můžete vystříhat, což jsem si zvolila já. Opatrně ze své šablony vystříhejte nakreslené tvary.

Krok 8 Šablonu opatrně rozložte. Sice jsem neočekávala takto výrazně čtvercový tvar, práce s ním ale jistě bude zábava. Umístěte šablonu na papír a obkreslete ji. Jakékoli neukončené linie uzavřete tak, aby se vám výsledný tvar mandaly líbil. Je zábavné, když se pustíte do experimentů a snažíte se podle jedné předlohy vytvořit různé tvary. Osobně ráda používám jednu šablonu opakovaně - je úžasné, jak se výsledné mandaly od sebe navzájem liší!

 

Níže vidíte čtyři obrysy vytvořené přidáváním, ubíráním a přemisťováním různých linií. Pokud chcete tyto předlohy využít k experimentování, naskenujte si tuto stránku a předlohy si před vytištěním zvětšete na počítači.

 

Níže můžete vidět mandaly, které jsem vytvořila pomocí různých obrysů vyobrazených na straně 117. Povšimněte si rozmanitosti obsažené v každé z nich!

 

 

 

 

**********************************************************************************************

Čerpáno z knihy

Umění Zentangle®

Inovativní metoda kreslení, kterou zvládne úplně každý.

Zentangle® je nová metoda meditativního kreslení, která umožňuje všem vytvořit si vlastní propracované kresby. Vzory Zentangle® mají širokou škálu využití. Pomocí nich stvoříte fantazijní svět plný ztřeštěných květin, podivných hub, elegantních ptáčků a víl, nebo je můžete využít k ozdobení všeho, co vás jen napadne, a udělat tak své okolí krásnějším.

Kniha Umění Zentangle® (v orig. The Art of Zentangle) je sestavena z prací čtyř Certifikovaných učitelek Zentangle®, které vás tímto uměním provedou od základních vzorů až po jejich různé kombinace dávající vzniknout složitým obrázkům, nad nimiž zůstává rozum stát. Zentangle® vám pomůže odhalit skryté umělecké vlohy, rozvinout vaši fantazii a nabídne vám nový zábavný způsob relaxace a meditace nad sebou samým i nad okolním světem.

Knihu zakoupíte ve vydavatelství Zoner Press - www.zonerpress.cz

 

Pochlubte se ostatním svými nápady a inspiracemi i vy! Posílejte je na email tvurcidilna@babinet.cz a podílejte se tak na tvorbě obsahu této nové rubriky. Vždy na konci měsíce budete moci hlasovat, kdo z vás měl nejlepší nápad a jeho autora pochopitelně odměníme !

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další články tvůrčí dílny

 • Kreslete a malujte krásné tváře

  Tuto kresbu jsem vytvořila jako ukázku v rámci jednoho workshopu. Jak vidíte, tahy tužkou jsou uvolněné a nedokonalé. Myslím, že to dílu...

 • Tvoříme výrazné stínové plochy

  Malujete rádi? Pak víte, že je dobré začít skicou. A umět dobře skicovat je potřeba se naučit jako cokoli jiného. Abychom se to naučili a...

 • Malba negativního prostoru: Červená lodička

  Pojem „negativní prostor“ v malířství označuje plochu obklopující nějaký předmět (často o ní mluvíme také jako o pozadí). Při malbě akrylem je...

 • Ksichtíková vajíčka - inspirace

  Veselé či zamračené, šťastné i naštvané, smutné či zamyšlené, hravé či pokoutné - to, a mnohem více, jsou výrazy obličeje. A jelikož se blíží...

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>