Babinet.cz  /  Tajemno  /  Lysá nad Labem: Středočeské městečko a jeho tajuplné pověsti

Lysá nad Labem: Středočeské městečko a jeho tajuplné pověsti

21.2.2025 - Petr Matura

Lysá nad Labem leží v srdci Polabí, oblasti s jedním z nejstarších osídlení v Čechách. Strategická poloha na vyvýšeninách dala vzniknout opevněným sídlům, přičemž již v 11. století zde stál přemyslovský dvorec s rotundou sv. Desideria. Ve 13. století se Lysá dostala do majetku českých královen. Guta, manželka Václava II., sjednotila roztroušené osady, udělila první městská práva a založila kostel.

 

Jenže královské vlastnictví nemělo dlouhého trvání – město bylo zastavováno mocným šlechtickým rodům, až ho získali Smiřičtí. Habsburkové se však Lysé nevzdali – v 16. století ji odkoupili a za Rudolfa II. se stala oblíbeným loveckým sídlem. Pak přišla třicetiletá válka a s ní drancování, požáry a úpadek. Zachráncem se stal generál Jan Špork, který město přetvořil v sídlo svého rodu. Největšího lesku Lysá dosáhla za jeho syna Františka Antonína Šporka – excentrického barokního šlechtice, mecenáše umění a zakladatele výjimečných architektonických skvostů. Z Lysé vytvořil nádherné barokní centrum s přepychovým zámkem, klášterem, sochařskou výzdobou od M. B. Brauna a mystickým letohrádkem Bon Repos.

Lysá nad Labem / foto Petr Matura

Průmyslový rozvoj města přišel až s železnicí v 19. století. Lysá se rozrostla, vyrostly cukrovary, továrny i nové čtvrti. Lysá je také rodištěm významných osobností – orientalisty Bedřicha Hrozného, lékaře Rudolfa Jedličky či historika Josefa Vojáčka.

Malé středočeské městečko se může pochlubit celou řadou strašidelných pověstí. Jedna z nejzajímavějších dokonce vypráví i o upírovi... Počátkem 19. století zemřel v Lysé nad Labem jistý úředník Skuhrovský. Ten za svého života velmi ubližoval lidem ve svém okolí. Již před samotným pohřbem se v jeho domě začaly dít podivné věci a Skuhrovský se také zjevil několika lidem…

Když padla půlnoc, zjevil se mužům, kteří drželi stráž u jeho rakve. Odkryl prý víko rakve a lehl si pod něj. Lidé v hrůze utekli a u rakve zůstala jen jeho žena. Skuhrovský byl několikrát spatřen na rynku, jak sedí na lavičce a rozmlouvá s lidmi. Třetího dne, když byla vynášena jeho rakev z domu, byl viděn, jak se na pohřební průvod dívá vikýřem na půdě.  Když byl konečně pohřben do země, byl téměř denně na hřbitově nalezen otevřený hrob. Místní nakonec nechali muže vykopat a urazili mu hlavu rýčem. Od té doby nastal ve městě klid.

Je zajímavé, že u místního kostela byl prý údajně také pohřben fext, tedy člověk s nezranitelnou kůží. Zvláštní je, že v tomto kraji se fexti vyskytují na více místech. Na zámku se prý navíc zjevoval přízrak Bílé paní. Pod místním zámkem prý také existovalo rozsáhlé podzemní bludiště. Podzemní chodba údajně vedla až k letohrádku Bon Repos a lesní kapličce svatého Václava u Káraného. Existence nějakých podzemních chodeb se potvrdila, když byla jedna z nich nalezena při kopání vodovodu do zámku. Chodby vedly pod několik domů ve městě. Možná je tedy legenda o délce chodeb nadnesená, ale je na ní něco pravdy.

napsal Petr Matura

Zdroje: mestolysa.cz, Stejskal, M.: Labyrintem míst klatých, Chmelová, B.: Příběhy, pověsti a historie města Lysá nad Labem a okolí, mapy.cz

 

.

Vaše názory

Pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte.

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz