Kořenov je malebná obec v Jizerských horách, ležící nedaleko čedičového vrcholu Bukovec, který se se svými 1005 metry pyšní titulem nejvyšší čedičové hory ve střední Evropě. Právě tato oblast je protkána celou řadou legend a záhad, které přitahují milovníky tajemna.
Jedna z nejtajemnějších legend vypráví o pokladech ukrytých v útrobách Bukovce, které prý střeží bájná Jizera, dcera pána příchovického hradu Hvězdy a zosobnění ducha Jizerských hor. Podle této pověsti se čedičová skála otevírá dvakrát do roka – na Zelený čtvrtek a na svátek svatého Jana, vždy před východem slunce. Tyto okamžiky však čekají na svého šťastného objevitele, který by mohl odhalit poklad. Místní tradice také hovoří o ženě, jež pro touhu po bohatství zapomněla na své dítě. To našla až po roce, ale za cenu velkého utrpení.
V blízkém okolí, například u Safírového potoka nebo v náplavech Jizerky a Jizery, je možné dodnes nalézt drobná zrnka zlata, modré safíry, rubíny či vzácné černé granáty, známé jako izeríny. Tyto kameny, nazývané také „Jizeriny slzy“, jsou vzpomínkou na dávné příběhy o touze, lásce i ztrátě. Pověst vypráví, že poklad do hory Bukovce, do kolmé čedičové skály pod vrcholem, ukryla bájná princezna Iserina.
Další tajemství ukrývají Sokolí skály nad Polubným. Zdejší legenda vypráví o zakleté zámecké slečně, jejíž osvobození má vést k nalezení obrovského pokladu. Pověst říká, že ve skále je ukryt meč, jenž má odvážný osvoboditel objevit. V 70. letech minulého století zde jistý muž skutečně našel zrezavělou šavli, avšak brzy ztratil rozum a tvrdil, že osvobodil zakletou dívku. Poklad však nikdy nespatřil.
Oblast Kořenova také ožívá příběhem o ohnivém psu, který se podle vyprávění zjevoval u Malířských skal poblíž osady Rejdic. Přízrak údajně zmizel poté, co na místě byla postavena boží muka, ale pověst o tomto záhadném zvířeti žije dál. Další legenda vypráví, že se mezi Kořenovem a horou Zvonek zjevuje přízračná bílá postava. Vypráví se, že jde o ducha mlynářovy dcery, která poté, co viděla svého milého s jinou dívkou, vylezla na skálu a svrhla na něj těžký kámen. Za tento čin nenachází posmrtný klid a bloudí okolím.
Od Bukovce se za dalším, tentokrát i historicky podloženým tajemstvím lze vydat asi pět kilometrů. Jedná se o Pytlácké kameny, které své jméno získaly díky Hennrichovi, legendárnímu králi pytláků z Jizerských hor. Podle pověstí se zde ukrýval ve skromné chatrči postavené z kůry stromů, bloudil po horách a věnoval se pytlačení. Hennrich byl obávaný a nenáviděný více než ostatní pytláci, protože z ulovené zvěře odřezával pouze nejkvalitnější maso a zbytek nechával hnít v lese. Jeho život skončil tragicky, když ho zastřelil jednoruký revírník Hub. Na Hennrichovu památku stojí pod Pytláckými kameny kříž, jenž patří mezi nejznámější pomníčky v Jizerských horách a připomíná tuto temnou kapitolu místní historie. Možná zde bloudí i jeho neklidný duch…
napsal Petr Matura
Zdroje: jablonec.com, Stejskal, M.: Labyrintem tajemna, mapy.cz, rozhlas.sever.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.