Dnes poněkud opuštěné poutní místo Homole, známé kdysi svou historií a tradicí náboženských poutí, přitahuje návštěvníky nejen svým barokním kostelem Panny Marie Sedmibolestné, ale i bohatstvím legend a zázračných příběhů.
Jedna z nejvýznamnějších pověstí se váže k berli zázračně uzdraveného poutníka, který po třídenní modlitbě dosáhl odpuštění za svůj hřích, když podpálil sochu sv. Jana - a následně oslepl. Po této zkušenosti byl zázračně vyléčen a jeho berle zůstala na Homoli jako památka na boží zásah.
Historie tohoto poutního místa sahá do konce 17. století, kdy hraběnka Eleonora z Ugarte nejen financovala stavbu kostela, ale také založila první školu pro chudé děti v regionu. Tato škola pomáhala pozvednout jak duchovní, tak materiální úroveň místního obyvatelstva, zejména po úpadku, který nastal po třicetileté válce. Významným prvkem Homole jsou také slavné „schody do nebe“ – monumentální kamenné barokní schodiště, které se vine až ke kostelu na vrcholu návrší. Scala sancta, Svaté schody, byly dokončeny v roce 1767 a svou délkou 112 metrů jsou u nás jedinečné. Jedná se dokonce o středoevropský unikát. Napočítáme zde 153 schodů a 16 odpočívadel. Tato čísla odpovídají počtům Zdrávasů ve Velkém růženci (153) a počet odpočívadel zase Otčenášům.
Pověst vypráví, že andělé na boží příkaz přemístili základy stavby z nedalekého vrchu Chlum právě na Homoli, což mělo být znamením boží vůle. Místní pověsti rovněž hovoří o hraběnce Eleonoře, která byla pro své tvrdé zacházení s poddanými proklínána. Legenda praví, že po smrti musí jezdit po schodišti v černém kočáře taženém čertem, dokud nedojde pokoje. Někdy je dokonce zmiňováno, že po schodišti jezdí na koni.
Poddaní se tak touto legendou velice pravděpodobně hraběnce pomstili. Výstavba schodiště byla totiž pro poddané, pracující pod přísným dohledem drábů, velmi namáhavá, což vedlo k tomu, že hraběnku proklínali. Navíc nerozuměli tomu, proč musí stavět tak dlouhé schodiště, když z druhé strany, od Sudslavi, je možné vystoupat na Homoli téměř po rovině. Možná je na této pověsti i něco pravdy, každopádně tyto příběhy přidávají Homoli tajemnou atmosféru, která dodává místu mystickou energii...
Hraběnka odpočívá v kryptě poutního kostela Panny Marie Bolestné na Homoli. I výbava kostela je velmi zajímavá. V presbytáři najdeme barevná mozaiková okna s obrazy. Také další barevná okna s náboženskými tématy pocházejí z darů. Na klenbě presbytáře je malba Neposkvrněného Početí Panny Marie. Na všech třech polích klenby chrámové lodi si můžeme prohlédnout obrazy Zvěstování, Korunování a Navštívení Panny Marie.
Poutníci, kteří na Homoli přicházejí, si připomínají původní smysl poutí. Poutní areál na Homoli je dnes nejen duchovním místem, ale také významnou památkou s unikátní barokní architekturou. Z Homole se nám rovněž naskytne výhled do krajiny. Pohled ze schodiště směrem na severozápad nabízí prohlídku okolních vesnic, například Velké a Malé Lhoty. Ve směru schodiště pak můžeme spatřit Ještěticko-vyhnanický hřbet, lidově nazývaný Vrcha. Při dobrých podmínkách je viditelnost dokonce až k vrcholům Krkonoš. Každý návštěvník si tak užije toto unikátní místo po svém…
napsal Petr Matura
Zdroje: cs.wikipedia.org, hradec.rozhlas.cz, orlicky.denik.cz, mapy.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.